Zimné olympijské hry 2026 budú v Taliansku

Aké talianske mesto bude hostiť Zimné olympijské hry v roku 2026? Bude to známe mesto módy, Miláno.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) o tom rozhodol na svojom pondelkovom zasadnutí v centrále vo švajčiarskom Lausanne. Neúspešným protikandidátom bol švédsky Štokholm. ZOH sa uskutočnia od 6. do 22. februára 2026, zimné paralympijské hry od 6. do 15. marca 2026.

Vysoká podpora miestnej komunity

V úvode procesu sa o organizáciu ZOH 2026 zaujímali aj kanadské Calgary, japonské Sapporo, rakúsky Graz, švajčiarsky Sion či turecký Erzurum. Spomenuté lokality však z rôznych dôvodov odstúpili od úsilia získať toto podujatie. Napokon sa z organizovania najväčšieho športového sviatku teší Miláno, ktoré získalo v hlasovaní 47 hlasov, Štokholm 34. Švédsko tak pokračuje v neúspešných olympijských kandidatúrach. Predtým neuspelo v rokoch 1984, 1988, 1992, 1994, 1998, 2002 a 2004.

Sme hrdí na tento obrovský úspech. Taliansko vyhralo – celá krajina, ktorá spolupracovala s ambíciou zrealizovať a ponúknuť svetu nezabudnuteľnú športovú udalosť,” napísal na sociálnej sieti twitter taliansky premiér Giuseppe Conte.

Verím, že kandidatúra bola úspešná vďaka veľmi vysokému stupňu podpory, ktorú prejavila miestna komunita. Chcel by som zablahoželať ľuďom v Miláne a Cortine d’Ampezzo. Hry sa opäť uskutočnia v krajine s dlhoročnou tradíciou zimných športov a som presvedčený, že mnohí fanúšikovia s hlbokým a vášnivým porozumením týchto športov privítajú športovcov na veľkom javisku,” vyjadril sa šéf organizačného výboru OH 2020 Joširo Mori.

Ceremoniály na rozličnom mieste

Talianske Miláno pripravilo kandidatúru s Cortinou d’Ampezzo. V Miláne sa podľa návrhu uskutočnia súťaže v halových športoch s výnimkou curlingu a rýchlokorčuľovania. Rýchlokorčuliari sa spolu so skokanmi na lyžiach, združenármi a bežcami na lyžiach predstavia v lokalite Val di Fiemme. Bormio spolu s Cortinou privíta špičku v zjazdovom lyžovaní, v Livignu sa predstavia snoubordisti a akrobatickí lyžiari a v Cortine sa uskutočnia aj súťaže v biatlone a všetky tri športy v ľadovom koryte (boby, sane, skeleton).

Záverečný ceremoniál bude vraj vo Verone

Zaujímavosťou je, že Taliani chcú otvárací ceremoniál umiestniť do Milána, ale záverečný do Verony. Cortina d’Ampezzo bola v roku 1956 dejiskom ZOH. V Taliansku sa ZOH konali naposledy v roku 2006 v Turíne, predtým aj OH v roku 1960 v Ríme.

Švédska kandidatúra rátala s umiestnením väčšiny športov priamo v Štokholme. Zjazdové lyžovanie, snoubording a akrobatické lyžovanie by sa v prípade úspechu konali v stredisku Aare, skoky na lyžiach a severská kombinácia vo Falune a súťaže v boboch, na saniach a skeletone chceli Švédi organizovať v lotyšskej Sigulde. Štokholm v minulosti hostil OH v roku 1912. Švédi stavili v kampani na udržateľnosť – plán bol zorganizovať hry s najnižším rozpočtom za ostatné tri dekády.

Prečítajte si článok aj o mladučkej tenistke, ktorá sa neuveriteľne rýchlo dostala na vrchol

Zdroj: Webnoviny.sk – Zimné olympijské hry 2026 budú v Taliansku, Miláno uspelo so svojou kandidatúrou © SITA Všetky práva vyhradené.