Žlté vesty sa vrátili do ulíc Paríža, protest bol označený za posledné povstanie mrtvého hnutia

12.9.2020 (Webnoviny.sk) – Niekoľko stoviek protestujúcich sa v sobotu zišlo v Paríži v snahe o obnovenie demonštrácií takzvaných “žltých viest” po mesiacoch opatrení proti šíreniu koronavírusu a letných prázdninách. Počet účastníkov bol však pre hnutie sklamaním.

V rokoch 2018 a 2019 sa na opakovaných protestoch proti prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a jeho údajnej priorizácii biznisu a bohatých na úkor obyčajných rodín, schádzali desiatky tisíc ľudí. Demonštrácie sa však niekedy zvrhli do násilia a rabovania, ktoré viedli k tvrdým zásahom polície, čo si vyslúžilo kritiku.

Stovky policajtov kontrolovali okoloidúcich

Niektorí účastníci označili sobotný protest za akési posledné povstanie mŕtveho hnutia, iní sú však presvedčení, že hnutie sa síce trápi, no nikdy neumrie. “Ako bude čoraz viac ľudí prichádzať o prácu, budú sa aj postupne prebúdzať,” vyjadril sa 48-ročný Stephane.

Na parížsku Champs-Elysees, kde úrady zakázali demonštrácie, nasadili v očakávaní protestov stovky policajtov, ktorí kontrolovali okoloidúcich a prehľadávali im tašky, pričom mnohé obchody mali v obave z rabovania zabednené výlohy.

Zadržali desiatky ľudí

Do jedenástej policajti zadržali asi 81 ľudí, prevažne preto, že mali u seba predmety ako skrutkovače, sekáčiky na ľad alebo nože.

Polícia pred sobotným protestom očakávala účasť asi päťtisíc ľudí a odhadovala, že zhruba tisícka z nich bude násilná. Pochody “žltých viest” boli ohlásené aj v ďalších mestách, vrátane Marseille, Toulouse, Lyonu alebo Lille. Úrady v Toulouse však demonštráciu zakázali s odôvodnením, že porušuje opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Viac k témam: hnutie žltých viest, protest “Žltých viest”
Zdroj: Webnoviny.sk – Žlté vesty sa vrátili do ulíc Paríža, protest bol označený za posledné povstanie mrtvého hnutia © SITA Všetky práva vyhradené.