Zoltán A., ktorý údajne sprostredkoval vraždu Kuciaka, sa priznal a žiada dohodu o vine a treste

11.10.2019 (Webnoviny.sk) – Zoltán A., údajný sprostredkovateľ vraždy novinára Jána Kuciaka, už oficiálne ukončil oboznamovanie sa s vyšetrovacím spisom vraždy novinára a jeho snúbenice a žiada prokuratúru o dohodu.

Obvinený, ktorého vyšetrovacie orgány nedávno vo veci vraždy vylúčili na samostatné konanie, mal podať prostredníctvom svojej obhajkyne podnet pre konanie o dohode vine a treste ešte vo štvrtok 10. októbra.

Pomáha pri vyšetrovaní vraždy

V najbližších dňoch sa preto dá očakávať, že prokurátor v krátkom čase začne konanie a navrhne údajnému sprostredkovateľovi vraždy dohodu. Aká dohoda z tejto spolupráce s vyšetrovacími orgánmi vzíde, je zatiaľ otázne. Informovala o tom televízia JOJ na svojej spravodajskej stránke noviny.sk.

Advokátka obvineného Zoltána A. Lívia Kňažiková pre televíziu uviedla, že jej klient sa v prípade vraždy novinára ku skutku sám dobrovoľne priznal, pozná trestnú sadzbu, ktorá mu za spáchaný skutok hrozí a podľa jej názoru nie sú prekážky, aby dospeli k dohode. „Podľa môjho názoru na strane môjho klienta nie sú zákonné prekážky nezačať takéto konanie,“ uviedla.

Zoltán A. od samého začiatku napomáha pri objasňovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. S políciou spolupracuje aj v iných trestných veciach, ako napríklad zabezpečenia zakázaných zbraní. Kúpil napríklad dva samopaly, ktoré mali byť použité pre vraždy prokurátorov Generálnej prokuratúry SR Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho.

Hrozí mu 25 rokov za mrežami

V prípade, že prokurátor navrhne obvinenému Zoltánovi A. dohodu o vine a treste, ten ju zrejme aj príjme. Podľa trestného zákona mu hrozí pre skutok 25 rokov za mrežami až doživotie.

Pre spoluprácou s orgánmi činnými v trestnom konaní pri objasňovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej mu prokuratúra zrejme ale navrhne priaznivú dohodu.

Ak dohodu prijme, prokuratúra ju predloží súdu, ktorý následne vytýči verejné prejednanie dohody o vine a treste. Keďže sa blíži záver roka, dá sa očakávať, že súd prejedná dohodu o vine a treste začiatkom budúceho roka.

Viac k témam: vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – Zoltán A., ktorý údajne sprostredkoval vraždu Kuciaka, sa priznal a žiada dohodu o vine a treste © SITA Všetky práva vyhradené.