Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Film a TV Kultúra

Hromadné podujatia sa rozdelia na tri kategórie podľa rizikovosti, platiť budú rozdielne kapacitné obmedzenia

Zdieľať

10.1.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 10. januára 2022, 14:07

Hromadné podujatia budú rozdelené na tri kategórie. Podľa ich rizikovosti budú pre organizátorov a účastníkov platiť rozdielne kapacitné obmedzenia súvisiace s pandémiou ochorenia COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

Vyplýva to z návrhu odporúčaní pre hlavného hygienika, ktoré na pondelkovom online rokovaní schválila Vláda SR. Kabinet Jánovi Mikasovi odporučil bezodkladne prijať vyhlášku, ktorá určí maximálny počet účastníkov podujatí.

„S ministerstvom zdravotníctva sme našli kompromisné riešenie pre aspoň čiastočné otvorenie kultúry v najbližšej dobe,“ povedala po skončení rokovania vlády ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková uviedla, že na tvorbe vyhlášky k organizácii hromadných podujatí v súčasnosti pracujú. „Nová vyhláška by mala byť vo Vestníku vlády SR zverejnená najskôr zajtra. Vo vyhláške je potrebné došpecifikovať viacero nevyhnutných detailov,“ priblížila.

Podujatia rozdelia podľa rizikovosti

Hromadné podujatia by sa mali rozdeliť na nízko rizikové, stredne rizikové a vysoko rizikové.

Pri nízko rizikových podujatiach, ktorými sú označené také, kde je nosenie respirátora a sedenie povinné, zároveň nie je povolená konzumácia jedla či nápojov, spev či povzbudzovanie účastníkov, je maximálna kapacita určená na 100 osôb alebo maximálne 50 percent kapacity priestoru. Do tejto skupiny nepatria športové podujatia.

V rámci stredne rizikových podujatí, kde je povinné nosenie respirátora a fixné sedenie či státie a týka sa športu, sa počet účastníkov obmedzí na 100 osôb alebo maximálne 25 percent kapacity priestoru.

Pri vysoko rizikových podujatiach, kde je nosenie respirátora obmedzené, a je povolená konzumácia a podobne, je maximálna kapacita určená na 20 osôb, pričom zoznam účastníkov je povinný. Ide najmä o svadby, kary, oslavy, večierky, plesy či diskotéky.

Ako doplnila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, pri nízko a stredne rizikovom podujatí si organizátor bude môcť vybrať, či si zvolí pre podujatie počet divákov v absolútnom čísle alebo pomerom kapacity, kde počet divákov môže byť aj vyšší ako 100 osôb.

Hlavne chcú ochrániť životy a zdravie

„Našou prvoradou snahou je ochraňovať životy a zdravie obyvateľov Slovenska a zdravotnícky systém. Zároveň rozumieme požiadavkám organizátorov kultúrnych, športových a iných podujatí, preto sme dnes navrhli režim, ktorý umožní za prísnych podmienok organizovať hromadné podujatia aj za účasti návštevníkov,” uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ministerka kultúry Milanová doplnila, že jej snahou a aj snahou celého rezortu vždy bolo otvoriť kultúru, aby bola bezpečná pre divákov, a pre organizátorov ešte stále ekonomicky prijateľná.

V hre je aj ďalšie uvoľňovanie

“Na vláde sa dnes preberali opatrenia pre šport. Zatiaľ sa otvárajú hromadné podujatia, ako pre kultúru, tak aj pre šport. Dnes večer sa zrejme bude diskutovať aj na koaličnej rade o ďalších možných uvoľňovaniach, medzi iným aj súťaže detí, fitká a pod. V stredu 12.1. by sa mali na vláde prijať ďalšie opatrenia s platnosťou od ďalšej stredy 19.1. Teším sa, že po hádzanej sa tak aspoň 25 percent divákov dostane na hokej či ďalšie indoorové športy. Viem, že sme ďaleko od vytúženého stavu v športe, či aj v iných oblastiach, najradšej by som bol, keby sa už uvoľnilo všetko naplno a celá pandémia sa pominula, ale aspoň takto pred prichádzajúcim omikronom,” napísal na fejsbúku splnomocnenec vlády pre šport Karol Kučera.

Vláda tiež odporučila hlavnému hygienikov prijať vyhlášku, ktorou povolí účasť divákov na majstrovstvách Európy v hádzanej mužov, a to v rozsahu 25 percent kapacity štadióna a športových zariadení.

Viac k témam: COVID-19, Hromadné podujatia, Kultúrne podujatia, Pandemické opatrenia, Športové podujatia
Zdroj: Webnoviny.sk – Hromadné podujatia sa rozdelia na tri kategórie podľa rizikovosti, platiť budú rozdielne kapacitné obmedzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

X