Home Správy Zomrel Javier Pérez de Cuellar, bývalý generálny tajomník Organizácie Spojených národov

Zomrel Javier Pérez de Cuellar, bývalý generálny tajomník Organizácie Spojených národov

5.3.2020 (Webnoviny.sk) – Vo veku 100 rokov zomrel v stredu v Peru bývalý generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Javier Pérez de Cuéllar. Úmrtie potvrdil jeho syn Francisco Pérez de Cuéllar. Podľa jeho slov zomrel jeho otec prirodzenou smrťou.

Pérez de Cuéllar stál na čele OSN dve funkčné obdobia v rokoch 1982 až 1991, keď ho na tomto poste vystriedal Egypťan Butrus Butrus-Ghálí. Medzi jeho najväčšie úspechy patrí vyrokovanie prímeria počas vojny medzi Iránom a Irakom v roku 1988.

Prispel tiež k ukončeniu násilia na Západnej Sahare, zastaveniu občianskych vojen v Kambodži a Salvádore, ako aj k stiahnutiu sovietskych vojakov z Afganistanu.

Štyri roky po odchode z OSN kandidoval za prezidenta Peru, prehral však s Albertom Fujimorim. Súčasný generálny tajomník OSN António Guterres označil peruánskeho diplomata na jeho sté narodeniny za svoju “osobnú inšpiráciu“.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel Javier Pérez de Cuellar, bývalý generálny tajomník Organizácie Spojených národov © SITA Všetky práva vyhradené.

NO COMMENTS

Exit mobile version