NAČÍTAVAM

Type to search

Film a TV Kultúra

Zomrel svetoznámy režisér Franco Zeffirelli, preslávil sa aj filmovým spracovaním Rómea a Júlie

Sita
Share

RÍM 15. júna (WebNoviny.sk) – Vo veku 96 rokov zomrel v sobotu svetoznámy taliansky filmový a operný režisér a scénograf Franco Zeffirelli. Médiám to oznámil jeho syn Luciano, podľa ktorého zomrel velikán svetovej kinematografie vo svojom dome v Ríme, a “hoci istý čas trpel, odišiel v pokoji“.

Nie som filmový režisér. Som režisér, ktorý používa rôzne prostriedky na to, aby vyjadril svoje sny a príbehy, aby prinútil ľudí snívať,” hovorieval o sebe zosnulý režisér, ktorý má na svojom konte viac ako dvadsať oceňovaných filmových titulov.

Jeho film získal Oscary

Zeffirelli inscenoval opery v milánskej La Scale a ako filmový režisér sa preslávil najmä adaptáciami diel Williama Shakespeara.

Zeffirelliho spracovanie Rómea a Júlie získalo v roku 1969 Oscary za kameru a kostýmy, pričom si vyslúžilo aj ďalšie dve nominácie v kategóriách Najlepší film a Najlepšia réžia.

PODPORTE združenie Akčné ženy a podnikanie žien na Slovensku



Druhú nomináciu na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied si vyslúžil v roku 1983 spolu s Giannim Quarantom vďaka výprave jeho filmovej adaptácie La Traviaty.

Bol príbuzným Leonarda da Vinci

K Zeffirelliho najznámejším filmom patria aj Brat Slnko sestra Luna (1972) o Františkovi z Assisi, dvojdielny film Ježiš Nazaretský (1977), filmová adaptácia Hamleta z roku 1990 s Melom Gibsonom a Glenn Close v hlavných úlohách, Jana Eyrová (1996) s Annou Paquin a Charlotte Gainsbourg alebo Čaj s Mussolinim (1999) s Judi Dench a Cher.

Zeffirelli bol v rokoch 1994 až 2001 senátorom za stranu Forza Italia vtedajšieho talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho. Tím talianskych vedcov skúmajúcich DNA nedávno prišiel s odhalením, že Zeffirelli bol vzdialeným príbuzným Leonarda da Vinci.

Viac k témam: filmový režisér, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel svetoznámy režisér Franco Zeffirelli, preslávil sa aj filmovým spracovaním Rómea a Júlie © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X