Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Slovensko Správy

Zoo Bojnice chová jedného z najnebezpečnejších vtákov na svete, ktorý môže zaútočiť aj na ľudí

Zdieľať

6.8.2019 (Webnoviny.sk) – Národná zoologická záhrada Bojnice chová jedného z najnebezpečnejších vtákov na svete. Ako informoval hovorca bojnickej zoologickej záhrady Jaroslav Slašťan, austrálskeho kazuára považujú za najnebezpečnejšieho vtáka na Zemi.

Nevie lietať, ale behá rýchlo

“Keď sa cíti ohrozený, útočí na ľudí i zvieratá. Síce nevie lietať, no behať dokáže rýchlosťou až 50 kilometrov za hodinu. Na strednom prste má pár centimetrový a mimoriadne ostrý pazúr, ktorým svoju obeť doslova rozpára,” popísal kazuára Slašťan. Kazuár žije v Austrálii a Papui Novej Guinei, kde vydali príručku, ako prežiť útok tohto vtáka.

Hlavným problémom znižovania stavu populácie kazuára je strata a fragmentácia ich prirodzeného prostredia. Viac ako 80 percent prostredia ich prirodzeného výskytu, ako sú mokré tropické pobrežné nížiny v Austrálii. boli zničené.

Vedci predpokladali, že v roku 2002 bolo v Austrálii menej ako 2 500 dospelých jedincov.

Farbu mení podľa nálady

Kazuáre pripomínajú pštrosy. Koža na krku, lalokoch, chrbte a hrudi je pestro sfarbená do červena, modra a fialova. Farba jeho kože na hlave a krku sa mení podľa nálady.

Ak je rozrušený alebo rozhnevaný, je omnoho výraznejšia. Kazuáre majú na krku dva laloky. Ich unikátnym znakom je tvrdý hrebeň na hlave. Samice dorastajú do výšky 1,7 metra a môžu vážiť približne 70 kg. Vo všeobecnosti sú samci menšieho vzrastu.

Kazuáre majú svalnaté nohy, ktoré sú ukončené tromi prstami, pokryté šupinami zo silne zrohovatenej pokožky, ktorá tvorí ploché doštičky. Na prstoch nôh má silné nechtovité pazúry.

Viac k témam: austrálsky kazár
Zdroj: Webnoviny.sk – Zoo Bojnice chová jedného z najnebezpečnejších vtákov na svete, ktorý môže zaútočiť aj na ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Martina Beňová

Snažím sa robiť veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života.

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár