Domov Správy Slovensko Zosnulý kardinál Tomko zanechal na Slovensku veľmi silný odkaz spájania, vyjadril sa...

Zosnulý kardinál Tomko zanechal na Slovensku veľmi silný odkaz spájania, vyjadril sa premiér Eduard Heger (foto)

16.8.2022 (Webnoviny.sk) – Premiér Eduard Heger sa poďakoval cirkvi za veľmi dôstojnú a nádhernú rozlúčku s významnou osobnosťou Slovenska, s kardinálom Jozefom Tomkom. Povedal to novinárom po skončení pohrebnej svätej omše v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach, kam prišiel so svojou manželkou.

Bol to podľa jeho slov muž ľudskosti a muž viery, ktorý tu zanechal veľmi silný odkaz spájania. „Verím, že v tejto dobe bude znieť veľmi silno,“ poznamenal predseda vlády.

Na utorkovej rozlúčke s kardinálom Tomkom sa podľa Košickej arcidiecézy zúčastnilo 5,5-tisíc ľudí v chráme, ako aj vonku na priestranstve. Pohrebnú svätú omšu v slovenskom a latinskom jazyku celebroval emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Záverečné pohrebné obrady spojené s prenesením rakvy kardinála viedol košický arcibiskup Bernard Bober.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Rozlúčka s kardinálom Jozefom Tomkom v Katedrále sv. Alžbety (fotografie)

Kardinál Jozef Tomko zomrel v pondelok 8. augusta vo svojom byte v Ríme vo veku 98 rokov. Narodil sa 11. marca 1924 v obci Udavské pri Humennom, bol slovenský rímskokatolícky biskup, kardinál, náboženský spisovateľ a emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov a emeritný predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy. Po smrti kardinála Alberta Vankoyea 29. júla 2021 sa stal najstarším žijúcim členom kolégia kardinálov.

Viac k témam: Pohreb, Posledná rozlúčka, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zosnulý kardinál Tomko zanechal na Slovensku veľmi silný odkaz spájania, vyjadril sa premiér Eduard Heger (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version