Zoznam pamätných dní majú doplniť dva nové súvisiace s okupáciou Česko-Slovenska

13.9.2020 (Webnoviny.sk) – Zoznam pamätných dní sa má doplniť o dva nové. Ide o 21. jún ako Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991 a 21. august, teda Deň obetí okupácie Česko-Slovenska v roku 1968.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorú do parlamentu predložili poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

23 rokov okupácie

Podľa historičky Maríny Zavackej si oba dni zaslúžia pripomenutie aj týmto spôsobom.

„Týmito dvomi dňami je vymedzených 23 rokov okupácie Česko-Slovenska. Okupácia sa začala v noci z 20. na 21. augusta 1968. Šlo o násilné, vojenské potlačenie vtedajšieho pokusu o demokratizačné politické zmeny v Česko-Slovensku a začiatok procesu takzvanej normalizácie, ktorej dôsledky sa prejavujú doteraz,“ pripomínajú v návrhu novely predkladatelia.

Nielen vence

Ako uviedla pre agentúru SITA historička Marína Zavacká, „bude však veľmi dobré, ak sa spomienky nezredukujú len na výročné vence obetiam, ale budú viesť aj k diskusii o ohnutých chrbtoch a prezlečených kabátoch, o kolaborácii, o spoločenskej akceptácii očividného klamstva.“

Účinnosť návrhu novely zákona sa navrhuje od 1. januára 2021.

Viac k témam: Deň obetí okupácie Česko-Slovenska, Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska, pamätný deň
Zdroj: Webnoviny.sk – Zoznam pamätných dní majú doplniť dva nové súvisiace s okupáciou Česko-Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.