Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

MAGAZÍN

Zuzana Čaputová opísala najnáročnejšie rozhodnutia prezidentky

Zdieľať

Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej patrí medzi najnáročnejšie rozhodnutia v jej funkcii posudzovanie žiadostí o milosť. Hlava štátu to uviedla na sociálnej sieti. Do Prezidentského paláca jej chodí väčší počet žiadostí ako jej predchodcovi Andrejovi Kiskovi. Čaputová zatiaľ udelila milosť šesťkrát.

Milosť udelila v šiestich prípadoch

Keď sa ma ľudia pýtajú, ktoré rozhodnutia vo funkcii patria medzi najťažšie, odpovedám, že určite jedno z nich je posudzovanie žiadostí o milosť. Vždy pri tom ide o mimoriadny akt, konkrétne osudy konkrétnych ľudí a takto, mimoriadne, aj k jednotlivým žiadostiam pristupujem,“ uviedla prezidentka. Počet žiadostí, ktoré chodia do kancelárie prezidenta, sa oproti predchádzajúcemu roku podľa nej výrazne zvýšil.

Za prvý rok v úrade prišlo Andrejovi Kiskovi 694 žiadostí o milosť a prezident za ten čas žiadnu milosť neudelil. Počas Čaputovej prvého roka prišlo 1 543 žiadostí a milosť udelila v šiestich prípadoch.

Prečítajte si článok: Prezidentka Čaputová chce Slovensko pripravené na druhú vlnu koronavírusu

Prísne posudzovanie žiadostí

Hlava štátu tiež zdôraznila, že posudzuje všetky okolnosti jednotlivých prípadov, akými sú zdravotný stav a momentálna životná situácia odsúdeného či jeho rodiny. Prezidentkina kancelária si tiež žiada posudky od sociálnych úradov, samospráv, či študuje zdôvodnenia rozhodnutí súdov, život páchateľa pred spáchaním trestného činu a jeho motív. Čaputová to objasňuje tak, že posudzujú, či výkon trestu pôsobí na páchateľa výchovne a tiež jeho schopnosť vrátiť sa do normálneho života.

Samozrejme, väčšina žiadostí cez prísne posudzovanie neprejde. Ale keď na udelenie milosti napokon existuje adekvátny dôvod, mám mimoriadnu radosť, že pre ďalšieho človeka a jeho rodinu skončí spravidla dlhoročná a bolestivá trauma a dostane možnosť na lepší život,“ uzavrela prezidentka.

Zdroj: Webnoviny.sk – Zuzana Čaputová opísala najnáročnejšie rozhodnutia prezidentky, počet žiadostí sa zvýšil © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

X