Domov Správy Zverejnili termín pohrebu princa Filipa, Andrew a Edward navštívili matku Alžbetu II.

Zverejnili termín pohrebu princa Filipa, Andrew a Edward navštívili matku Alžbetu II.

10.4.2021 (Webnoviny.sk) – Pohreb zosnulého britského princa Filipa sa bude konať 17. apríla v Kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor. Dnes to oznámil Buckinghamský palác. Začiatok obradu naplánovali na 15:00 tamojšieho času (16:00 SELČ).

Pohreb nebude verejný a zúčastnia sa na ňom len členovia rodiny. Palác uviedol, že konali na základe žiadosti zosnulého.

Pohreb v súlade so striktnými pravidlami

K rodine sa pripojí aj princ Harry, ktorý žije v Kalifornii. Jeho tehotná manželka Meghan po odporúčaní lekára nepriletí do Británie. Zástupcovia paláca potvrdili, že pohreb sa bude konať v súlade so striktnými pravidlami, ktoré vláda zaviedla v čase pandémie. Dodržia aj povolený počet ľudí, ktorí sa môžu zúčastniť na pohrebe. Odmietli však povedať, či členovia kráľovskej rodiny budú musieť mať na tvári rúško.

Princovia Andrew a Edward v sobotu navštívili svoju matku kráľovnú Alžbetu II., ktorá sa nachádza na hrade Windsor. Edward a jeho manželka Sophie strávili na hrade približne hodinu. Grófka z Wessexu pri odchode novinárom povedala, že „kráľovná bola úžasná“. Andrew len zamával davu. Ich brat princ Charles navštívil matku už v piatok. Bratia majú ešte jednu sestru princeznú Annu.

Otec deti povzbudzoval a podporoval

V špeciálnom programe, ktorý v piatok odvysielala BBC, si všetky štyri deti zaspomínali na zosnulého otca. Uviedli, že ich vždy podporoval a povzbudzoval. Charles, ktorý je následníkom trónu, vyhlásil, že jeho otec mal „úspešný život“.

Princ Filip zomrel v piatok vo veku 99 rokov. „Jej veličenstvo Kráľovná s hlbokým zármutkom oznamuje úmrtie jej milovaného manžela, jeho kráľovskej výsosti princa Filipa, vojvodu z Edinburghu. Jeho kráľovská výsosť zomrela dnes ráno pokojne na hrade Windsor,“ oznámil Buckinghamský palác.

Na zoznam svetových politických osobností, ktoré kráľovnej vyjadrili úprimnú sústrasť, sa dnes pridali aj čínsky prezident Si Ťin-pching a juhokórejský prezident Mun Če-in. Druhý menovaný napísal, že obyvatelia jeho krajiny princovi „nikdy nezabudnú, ako prispel k vzájomným priateľským vzťahom oboch krajín počas spoločnej návštevy s kráľovnou v roku 1999“.

Viac k témam: Úmrtie britského princa Filipa
Zdroj: Webnoviny.sk – Zverejnili termín pohrebu princa Filipa, Andrew a Edward navštívili matku Alžbetu II. © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version