V súčasnosti sa na svete hovorí viac ako 7000 jazykmi. Spoločne vytvárajú viac ako 150 jazykových rodín. V mnohých sa nachádza niekoľko jazykov, ktorými sa dorozumievajú milióny ľudí. Pozornosť vzbudzujú aj svojimi rekordmi, prvenstvami alebo historickým významom.
1. Štát s najväčším počtom jazykov
Nie je to Čína, India, USA ani iná svetová veľmoc s populáciou rátanou v stovkách miliónov obyvateľov. Prvenstvo v rebríčku krajín s najväčším počtom jazykov si dlhodobo drží Papua-Nová Guinea. V štáte s menej ako 10 miliónmi obyvateľov sa hovorí vyše 800 jazykmi.
2. Štát s najväčším počtom oficiálnych jazykov
Napriek rekordnému číslu sa Papua-Nová Guinea neradí medzi krajiny s najväčším počtom oficiálnych jazykov. Toto prvenstvo si uchmatla India, ktorá má v ústave uzákonených 22 jazykov. Chýba medzi nimi angličtina, ktorá sa spolu s hindčinou využíva v úradnom styku.
3. Najčastejšie používaný úradný jazyk
Neprítomnosť angličtiny v indickom zozname neoslabila jej vedúcu pozíciu na čele rebríčka najčastejšie používaných úradných jazykov. Žiadny iný jazyk nie je uznaný za oficiálny v 35 štátoch, ako je tomu v prípade angličtiny, ktorá sa šírila najmä pri britskej kolonizácii. Ak sa chcete naučiť tento jazyk, využite platformu eLingo. Elingo angličtina vám otvorí dvere do sveta.Foto: Pixabay
4. Jazyk s najbohatšou slovnou zásobou
Angličtina má na konte viacero celosvetových prvenstiev. Patrí k nim aj 1. priečka v rebríčku jazykov s najbohatšou slovnou zásobou. Podľa anglických a amerických lingvistov ju tvorí až 990 000 pojmov. Navštívte stránku eLingo-edu.com, aby ste vyskúšali jazykový kurz eLingo a urobili prvý krok k jazykovej dokonalosti.
Ako sa naučiť jazyk rýchlo a efektívne? Online jazykové kurzy eLingo sú dostupné 24 hodín denne a 7 dní v týždni a môžete sa učiť z akéhokoľvek miesta. Umožnia vám učiť sa vlastným tempom a dokonale zapadnú do vášho rozvrhu. Ďalším benefitom je interakcia. Rozlúčte sa s monotónnymi učebnicami. Inovatívne vyučovacie metódy eLingo zahŕňajú interaktívne nástroje, čo zaisťuje, že každá lekcia bude pútavá a zábavná.
5. Najmladší úradný jazyk na svete
Väčšina úradných jazykov bola uzákonená pred niekoľkými desaťročiami, resp. storočiami. V prípade afrikánčiny, ktorá vznikla z holandčiny, to neplatí. Jeden z 11 oficiálnych jazykov Juhoafrickej republiky bol zapísaný medzi úradné jazyky až v roku 1925.
6. Vlastný umelý jazyk pre Slovanov
Umelé jazyky sa vytvárajú za účelom dorozumievania vybranej skupiny ľudí. Vlastný jazyk tohto typu majú aj Slovania. Slovio využíva slová z jednotlivých slovanských jazykov a po vzore esperanta vsádza na pojmy s rovnakými koncovkami slovies bez ohýbania.
7. Amazonský jazyk s takmer 140 rodmi
Kým niektoré indiánske jazyky patria medzi najjednoduchšie na svete, tuyuca je presný opak. Jej používanie cudzincom komplikuje veľký počet pádov. Amazonské kmene hovoriace touto rečou ich v bežnej komunikácii používajú takmer 140.
8. Výber peňazí z bankomatu v latinčine
Aj keď latinčina patrí medzi najstaršie a historicky najvýznamnejšie jazyky, dnes sa okrem práva, botaniky a medicíny využíva iba vo Vatikáne. Ako jeden z vatikánskych úradných jazykov sa objavuje aj v tamojších bankomatoch umožňujúcich výber peňazí v latinčine.
9. Kniha preložená do najväčšieho počtu jazykov
Len jedna kniha na svete bola preložená do viac ako 2000 jazykov. Podarilo sa to Biblii, ktorá sa dlhší čas prepisovala len v gréčtine, latinčine a hebrejčine. Dnešná bilancia prekladov tohto veľdiela je mnohonásobne väčšia. Preložená bola až do 2454 jazykov.
10. Počet jazykov ohrozených zánikom
Podobné číslo ako počet jazykov, do ktorých bola preložená Biblia, dosahuje počet jazykov, ktorým hrozí zánik. Podľa odhadov je ich v súčasnosti okolo 2400. Každý ohrozený jazyk by v prípade zániku nasledoval viac ako 200 predchodcov, ktoré už v minulosti vymizli.Foto: Pixabay
Jazyky formujú vývoj ľudskej civilizácie už tisícky rokov. História prvých písaných jazykov siaha až do 5. tisícročia pred n. l. Odjakživa slúžili na dorozumievanie medzi národmi alebo etnikami. Túto úlohu plnia dodnes. Navyše, vedci opakovane potvrdzujú ich priaznivý vplyv na ľudskú myseľ. Znalosť 2-3 svetových jazykov údajne zlepšuje sústredenosť a spomaľuje starnutie mozgu. Pripojte sa k 200 000 študentom na celom svete, ktorí využívajú jazykové kurzy eLlingo a učia sa jeden z ponúkaných deviatich jazykov.
Ktoré svetové jazyky sú najpríťažlivejšie a zvyšujú tep srdca?