Bizarné dane zavádzané v minulosti

0
Bizarné dane zavádzané v minulosti

Dane sa platili už v staroveku. Získané príjmy neboli v minulosti využívané len na chod štátu. Panovníci nimi financovali nákladný život, výstavbu prepychových sídel a vojnové výpravy. Vysoké výdavky si vyžiadali zavádzanie rôznych bizarných daní, ktoré by dnes nenašli miesto v daňovej sústave žiadnej vyspelej krajiny.

Daň z moču

Kontroverzný cisár, kuriózne dane. Aj takto je vnímaná daň z moču, ktorej iniciátorom bol Nero. Moč plnil v dobe Rímskej ríše viacero účelov a v niektorých kútoch impéria slúžil ako surovina. Využíval sa pri čistení textílií aj pri spracovaní kože. Ľudia, ktorí ho chceli používať ako surovinu, museli pri kúpe zaplatiť daň navyše. Vo vyberaní tejto dane pokračoval cisár Vespasianus.

Daň pre zbabelcov

Muži odmietajúci nastúpiť do armády nekončili vždy vo väzení. Anglickí panovníci ich potrestali daňou za zbabelosť. V prípade mužov bez anglického pôvodu, ktorí odmietali bojovať za anglického kráľa, išlo skôr o daň za nezávislosť. V historických prameňoch sa objavujú zmienky o platení tejto dane už v 11. storočí. Kráľ Ján Bezzemok ju neskôr zvýšil a rozšíril daňovú povinnosť na väčší okruh daňovníkov.Foto: www.pixabay.com – ArsAdAstra

Daň za mydlo

Umývanie nebolo v stredoveku zadarmo, aspoň nie pre bežných ľudí, ktorí používali mydlo. Hygienický prostriedok bol postupne zdanený vo viacerých európskych krajinách. Vo Veľkej Británii sa daň za mydlo platila do 2. polovice 19. storočia, kedy bola spolu s inými daňami z čias stredoveku zrušená a nahradená novými.

Kartová daň

Kto chcel v predošlých storočiach v Anglicku hrať karty, musel si za to priplatiť. Daň vyberaná od kartárov sa na Britských ostrovoch zaviedla v 16. storočí počas vlády kráľa Jakuba I. Platila sa výrobcovi kariet, ktorý bol označený na hornom rohu esa. Zrušili ju v roku 1960.

Daň za bradu

Máloktorá krajina bola vo vymýšľaní daní taká vynaliezavá ako Anglicko. Svedčí o tom aj daň vyberaná od mužov s bradou na tvári zavedená Henrichom VIII. v 30. rokoch 16. storočia. Výška dane sa líšila v závislosti od spoločenského statusu. Paradoxom je, že kráľ Henrich VIII. ju zaviedol napriek tomu, že sám nosil bradu.Foto: www.pixabay.com – JJ-Jordan

Daň za klobúk

Ďalšou bizarnou daňou z „anglickej dielne“ bola daň za klobúk. Do platnosti vstúpila v roku 1784. Od ľudí, ktorí nosili alebo vlastnili klobúky, sa vyberala do roku 1811. Vyberaná bola v podobe licencie, ktorú museli mať vlastníci klobúkov na každý jeden model. Obyvatelia Londýna platili za licenciu 2 libry. V menších mestách stála 5 šilingov.

Daň z okien

Viac okien vnáša do bytu viac denného svetla a čerstvého vzduchu. Vo Veľkej Británii to od konca 17. storočia do polovice 19. storočia znamenalo aj vyššie dane. Špeciálnu daň z okien platili všetci majitelia rodinných domov s viac ako 10 oknami. Podobnú daň mali v minulosti zavedenú aj Holanďania.

Daň z ginu

Viac peňazí do štátnej pokladnice alebo snaha obmedziť pitie alkoholu. Pohnútky autora dane z ginu zavedenej v 18. storočí vo Veľkej Británii mohli byť rôzne. Výsledkom bola spotrebná daň vo výške 20 šilingov za 1 galón ginu. Spoplatnená bola aj licencia na predaj tohto druhu alkoholu. Každý anglický predajca zaplatil ročne 50 libier.Foto: www.pixabay.com – Ernest_Roy

Daň za čínskych prisťahovalcov

Masívny prílev čínskych imigrantov do Kanady vyústil na konci 19. storočia do zavedenia dane z hlavy za každého čínskeho prisťahovalca. Zrušená bola v roku 1923 aj v dôsledku tlaku na zrušenie opatrenia kvôli diskriminácii. Za necelých 40 rokov platnosti vyniesla Kanade viac ako 20 miliónov dolárov.

Historický vývoj od staroveku po 20. storočie priniesol ďalšie bizarné dane. V Rímskej ríši podliehali zdaneniu aj oslobodení otroci. Za vykúpenie z otroctva nestačilo zaplatiť otrokárovi dohodnutú sumu. K stanovenej čiastke sa pripočítala ešte daň vo výške desatiny z výkupnej ceny. Bizarné dane sa zavádzali aj v stredoveku. V niektorých krajinách sa platila napríklad daň zo soli. Vybrané druhy potravín sa zdaňovali aj v 20. storočí. Medzi najviac zdaňované potraviny patrili sladkosti. Kuriózne dane sa platili aj u nás. V ČSSR bola zavedená napríklad tzv. „oslovská daň“ vyrubená bezdetným ľudom nad 25 rokov.

Foto na titulke: www.pixabay.com – Black_Sea

žiadne príspevky na zobrazenie