Tímy Lekárov bez hraníc videli v Brazílii na vlastné oči zomierať pacientov, ktorí by mohli prežiť

0
Tímy Lekárov bez hraníc videli v Brazílii na vlastné oči zomierať pacientov, ktorí by mohli prežiť
MSF also supports Ji-Paraná’s Municipal Hospital, in Rondônia state. Due to the pandemic’s strain on the town’s public health system, the hospital is now a COVID-19 referral center.

Dokonca ani po roku pandémie v krajine ako je Brazília neexistuje efektívny, centralizovaný a koordinovaný zásah proti šíreniu vírusu Covid-19. Dôsledkom nedostatočnej politickej vôle adekvátne zakročiť v tejto oblasti je smrť tisícov Brazílčanov.

  • Uplynulý týždeň na Brazíliu vychádzalo 11 % všetkých nakazených s covid-19 na svete a celkom 26,2 % úmrtí spojených s touto chorobou. Priemerne každý týždeň ochorie v krajine 70 000 ľudí.
  • Lekári bez hraníc vyzývajú brazílske úrady, aby uznali závažnosť tejto krízy, uviedli do praxe centralizovaný a koordinovaný zásah proti Covid-19 a predišli tak ďalším zbytočným stratám na životoch.

„Z diskusií o opatreniach v oblasti verejného zdravia sa v Brazílii stalo politické bojové pole,“ vysvetľuje Christos Christou, medzinárodný prezident Lekárov bez hraníc. „Výsledkom je, že vedecky podložené opatrenia sú spájané s politickými názormi viac než s nutnosťou chrániť jednotlivca a celé komunity pred nákazou.“

Zdravotníci improvizujú

„Federálna vláda odmietla prijať fakticky podložené predpismi k ochrane verejného zdravia. Zdravotníci boli nechaní, aby sa starali o najvážnejšie prípady na jednotkách intenzívnej starostlivosti a sami improvizovali, keď už žiadne voľné lôžka na oddeleniach neboli,“ dodáva Christou. „Krajinu to uvrhlo do pernamentného stavu smútku a brazílske zdravotníctvo priviedlo na pokraj kolapsu.“

„Boj s covid-19 musí začať v komunitách, nie na jednotkách intenzívnej starostlivosti,“ hovorí Meinie Nicolai, generálna riaditeľka Lekárov bez hraníc. „Je potrebné zaistiť, aby zdravotnícke vybavenie –  ako sú zásoby kyslíka, sedatív a osobných ochranných pomôcok – dorazili tam, kde sú potrebné. Taktiež je dôležité a nevyhnutné šíriť v komunitách zdravotnícku osvetu, tzn. upozorňovať na nosenie rúšok, dodržiavanie rozostupov, prísnu hygienu, obmedzenie pohybu a verejných aktivít.

Všetko by sa malo aplikovať podľa aktuálnej epidemickej situácie. Predpisy pre liečbu tohto ochorenia musia reflektovať najnovšie výskumy. Je žiaduce mať k dispozícii rýchle antigénové testy, ktoré uľahčia starostlivosť o pacientov a s ich pomocou sa epidémia dostane pod kontrolu,“ uzatvára Nicolai.

Nemocnice na pokraji kolapsu

Druhý týždeň v apríli boli plné jednotky intenzívnej starostlivosti v 21 z 27 metropol jednotlivých štátov. V nemocniciach po celej zemi dochádzajú zásoby kyslíku potrebného k liečbe pacientov vo vážnom alebo kritickom stave. To isté platí aj pre sedatíva potrebné k intubácii. Tímy Lekárov bez hraníc na vlastné oči videli zomierať pacientov, ktorí by v inom prípade mali šancu prežiť.

„Skaza, ktorej boli Lekári bez hraníc svedkami, najprv v štáte Amazonas, sa veľmi skoro stala realitou skoro v celej krajine,“ hovorí Pierre Van Heddegem, krízový koordinátor zásahov Lekárov bez hraníc v boji proti covid-19 v Brazílii. „Absencia plánovania a koordinácie medzi federálnymi úradmi v jednotlivých štátoch a miestnych samosprávach rozhoduje o tom, či človek prežije alebo zomrie.“

„Nielenže tu zomierajú pacienti bez prístupu k zdravotnej starostlivosti, ale zdravotníci sú už veľmi vyčerpaní. Nesú si zo sebou vážne psychické a emocionálne traumy,“ upozorňuje Van Heddegem. Ďalšie obmedzenia spôsobuje nedostatok zdravotníckych profesionálov. Zahraničným zdravotníkom  — a dokonca ani Brazílčanom, ktorí získali diplom v zahraničí —nie je umožnené vo svojej krajine pracovať.

Situáciu zhoršuje aj obrovské množstvo dezinformácií. Kolujú v komunitách naprieč celou krajinou. Rúška, rozostupy, obmedzenia pohybu a verejných aktivít — všetky tieto opatrenia sú politizované a ľudia sa zdráhajú ich dodržiavať. Naviac politici hovoria o hydroxychlorochíne (antimalariká) a ivermektine (antiparazitiká) ako o všeliekoch a lekári ich predpisujú v rámci prevencie liečby covid-19.

Očkovanie viazne

Brazília, ktorá v roku 2009 zvládla zaočkovať 92 miliónov ľudí proti vírusu prasačej chrípky (H1N1), je posledné tri mesiace s vakcinačnou kampaňou v rámci covid-19 na polovičnej rýchlosti. Iba 11 % obyvateľov dostalo zatiaľ aspoň jednu dávku vakcíny. To znamená, že milióny životov v krajine aj za jej hranicami ohrozuje viac ako 90 vírusových mutácií, momentálne šíriacich sa v krajine.

„Minulý rok brazílska vláda prehliadala šírenie vírusu covid-19,“ zdôrazňuje Christou. „Ich odmietnutie riadiť sa opatreniami podloženými vedeckými poznatkami poslalo predčasne do hrobu príliš mnoho ľudí. Zásah v Brazílii potrebuje okamžitý reštart založený na vede a dobrej koordinácii. Iba tak sa dá predísť zbytočným úmrtiam a kolapsu kedysi tak prestížneho zdravotníctva.“

Brazília a Lekári bez hraníc

Lekári bez hraníc začali v Brazílii pôsobiť v roku 1991. Prvé zásahy organizácie sa sústredili na epidémie cholery a malárie. V apríli 2020 spustili prvé projekty zamerané na boj s Covid-19, kedy sa venovali pomoci ľuďom bez domova v São Paul. Od tej doby sa aktivity rozšírili a Lekári bez hraníc postupne pracovali v 8 brazílskych štátoch, podporovali viac ako 50 nemocníc a zdravotníckych centier, kde sa zameriavali na starostlivosť o najviac zraniteľné osoby. S postupom pandémie pomáhali tam, kde krehký zdravotnícky systém nemal kapacity postarať sa o pacientov s covid-19. Momentálne podporujú miestne zdravotnícke služby na severe Brazílie, a to v štátoch Rondonia, Roraima a Amazonas.

Zdroj: Lékáři bez hraníc

Rio de Janeiro/Praha, 15. apríla 2021

Ilustračná foto: Lekári bez hraníc podporujú nemocnicu Ji-Paraná v štáte Rondonia. Aktuálne nemocnica slúži ako referenčné centrum pre pacientov s covid-19. ©Diego Baravelli_Lékaři bez hranic.

Svedectvo advokátky Lekárov bez hraníc o neľudských podmienkach v Líbyi. Toto nikto nechce zažiť

 

 

žiadne príspevky na zobrazenie