Ak hľadáte inšpiráciu pre svoje májové čítanie, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu preskúmať nové príbehy a ponoriť sa do tých najpútavejších stránok. Bez ohľadu na to či preferujete dobrodružstvo, romantiku alebo napätie, v tomto článku nájdete to, čo hľadáte. Odporúčania tento mesiac ponúkli známe slovenské podnikateľky.
Martina Novotná, zakladateľka projektu Akčné Ženy
Aká bola tvoja obľúbená kniha, keď si bola malá?
Pamätám si, ako som sa v izbe skrývala pod paplónom s baterkou a a čítala som knihu Oliver Twist od Charlesa Dickensa. Celý príbeh som s ním prežívala a predstavovala som si, aký ťažký život musel mať.
Prečo ľudia už nečítajú knihy?
Veľkou konkurenciou je internet, online a audio knihy či podcasty. Ľudia nemajú čas ani energiu čítať. Všetko efektizujeme a snažíme sa robiť viac vecí súčasne. Pri čítaní to nie je také jednoduché. Napriek tomu dúfam, že knihy z našich životov nevymiznú. Držať v ruke voňavú knihu, obracať strany a sledovať hru písmen, to je láska.
Akú knihu by si odporučila čitateľkám Akčných Žien?
Naše čitateľky sú vo veľkej miere aj podnikateľky. Kniha, ktorá mi jednoznačne pomohla v začiatkoch sa volá Podnikateľský mýtus a je to pre mňa malá biblia plná „aha” momentov. Pomohla mi pochopiť kto som, akých ľudí si hľadať do tímu, akú veľkosť podniku chcem mať a najmä, vytvoriť si základný systém bola pre mňa alfa a omega.
Link na knihu:
Helena Sučková, zakladateľka spoločnosti SWIDA Innovative
Aká je tvoja obľúbená kniha?
Ozajstný klenot je Čajka Jonathan Livingston od Richarda Bacha. Pri čítaní tejto knihy, ktorú by sme spokojne mohli nazvať aj poémou, básňou v próze, máte príležitosť naozaj precítiť úžasnú silu slova – slova, ktoré vám otvára priestor na rozvoj vašej fantázie tvorivosti, kreativity, vôle a ušľachtilosti.
Dokáže ťa kniha rozosmiať?
Rozosmeje ma starý dobrý Jaroslav Hašek a jeho Osudy dobrého vojaka Švejka. Mám ho v štyroch zväzkoch a je to teda na dlhšie čítanie, ale určite sa zasmejete. Vojak Jozef Švejk nám vo svojej naivnosti, jednoduchosti a dobrosrdečnosti ukazuje absurdnosť a nezmyselnosť vojny. Je to humoristicko-satiristické dielo plné vtipu a ľudskej láskavosti.
Akú knihu by si odporučila čitateľkám Akčných Žien?
Je to Dar spomienok, ktorú pre Trebišovčanov napísal autor Ľubomír Mičko. Je to súbor pútavých príbehov, ktorými autor opisuje zaujímavé osobnosti mesta Trebišov a jeho spoločenský a kultúrny rozvoj. Dozvieme sa, že obchodný dom PRIOR bol skôr v Trebišove ako v Prahe, kam sa stratili havrany a aký je rozdiel medzi sklenárstvom a sklo porcelánom. Autor sympatickým výrokom, že „historicky, regionálne a geneticky máme právo používať stále číslovku dva“ vyriešil večný problém východniarov s číslovkami dva-dve.
Anna Brnáková, zakladateľka projektu Zdravotná podprsenka
Dokáže ťa kniha rozosmiať?
Áno, samozrejme, dokáže. Naposledy som sa usmievala pri čítaní knihy od Ľudovíta Ódora- Rýchlokurz geniality.
Akú knihu by si odporučila čitateľkám Akčných Žien?
Jednoznačne by som odporučila práve spomínanú knihu- Rýchlokurz geniality. Aj napriek tomu, že nejde o žiaden román a ani o sci-fi, či detektívku, veľmi sa mi páči akým spôsobom dokázal autor vysvetliť na prvý pohľad zložité ekonomické témy. Táto kniha je akousi pomôckou pre tých, ktorých zaujímajú aj odborné témy. Je to skvelý návod k tomu, aby sme pochopili dnešný svet. Jeho fungovanie ako v minulosti, tak aj v budúcnosti.
Každá akcia, má reakciu a ide o literatúru faktu. Kniha je hrubá, má 650 strán a je plná zaujímavých tém, ktoré, keď si človek prečíta, pochopí veľmi veľa. Viem, že ľudia hľadajú skôr detektívky alebo romány, ale verte, že občas nezaškodí prečítať si a aj sa vzdelávať takýmto spôsobom. Triezvy pohľad autora, jedinečný humor a fakty vás jednoducho nepustia. Donúti vás premýšľať. Nie je to úplne oddychové čítanie, ale občas sa je potrebné aj zamyslieť a vzdelávať sa, aby sa nám v tomto svete išlo o niečo ľahšie.
Link na knihu:
Eva Staroňová, zakladateľka nadácie Plus421 Foundation
Spomínaš si na prvú knihu, ktorú si prečítala?
Kniha, ktorá mi utkvela v pamäti ako prvá je Pipi Dlhá Pančucha od Astrid Lindgren. Mala som asi 6 rokov a rodičia mi ju vždy čítali, až dokým som sa nenaučila čítať sama. Pamätám si, aká som bola uchvátená čarom smelého a silného dievčatka, ktoré bolo také kreatívne, starostlivé a najmä, neustále veselé. Vila Vilôčka a jej fluidum ma doteraz fascinuje, a želala by som si ju navšťíviť. Aj si dať „piluly, nech nikdy niesme dospelí.”
Akú knihu by si odporučila čitateľkám Akčných Žien?
Je ňou určite A return to Love (Návrat k láske) od Marinne Williamson. My ženy sme intuitívne bytosti, sme symbolom lásky a nehy. Myslím, že každá z nás si v tejto knihe nájde časť, ktorá nami zarezonuje. Kniha zosobňuje pripomienku skutočnosti, že láska je univerzálny jazyk, ktorý odstraňuje bariéry na ceste k vnútornému pokoju. Láska je zakódovaná hlboko v nás. Umenie šťastného života spočíva vo videní sveta cez prizmu lásky a vzájomného porozumenie. Vtedy sa náš život stáva plnším a vytvárame láskyplný, mierumilovný svet. Kniha mi pomohla byť lepšou manželkou, mamou, dcérou, líderkou aj kamarátkou.
MAY EVERYTHING WORK OUT FOR MY HIGHEST GOD, AND THE GOOD OF EVERYONE CONCERNED.
NECH VŠETKO VYJDE V PROSPECH MÔJHO NAJVYŠŠIEHO DOBRA, A DOBRA VŠETKÝCH MOJICH BLÍZKYCH.
Link na knihu: