Domáca dialýza: sprievodca pre pacientov a ich rodiny – čo všetko by ste mali vedieť?

0
Domáca dialýza: sprievodca pre pacientov a ich rodiny – čo všetko by ste mali vedieť?

Dialýza patrí medzi metódy náhrady funkcie obličiek av mnohých prípadoch dokáže toto riešenie zachrániť život. Prispôsobenie sa dialýze však nie je jednoduché a v prípade, že vás dialýza v budúcnosti čaká, treba sa pripraviť, psychicky aj fyzicky.

Existuje niekoľko dôležitých vecí, ktoré je možné urobiť, aby ste si pomohli, naučili sa bojovať s prekážkami a rozvíjať pozitívne myslenie. Nesmieme však zabúdať na to, že životná zmena v podobe dialýzy sa netýka iba samotného pacienta, ale aj jeho najbližšej rodiny. Najbližší členovia rodiny sú totiž najčastejšie tými, ktorí poskytujú pacientom starostlivosť a podporu. Ako teda na domácu starostlivosť o pacienta na domácej dialýze?

Typy liečby

Pre pacientov so zlyhaním obličiek sú k dispozícii tri hlavné typy liečby:
● hemodialýza
● peritoneálna dialýza
● transplantácia obličky.

Každá z týchto možností je vhodná pre iného pacienta. Nie je to teda tak, že by si pacienti mohli vyberať, pre ktorú možnosť sa rozhodnú.

Hemodialýza

Krv sa očisťuje od odpadových látok mimo tela pacienta pomocou prístroja – umelej obličky. Princípom je prestup odpadových látok cez polopriepustnú membránu do dialyzačného roztoku.

Jedno ošetrenie trvá 4–5 hodín, vykonáva sa tri až štyri dni v týždni. Liečenie je zaisťované prevažne ambulantne, pacient je medzi liečeniami doma a do ambulancie pravidelne dochádza.

Peritoneálna dialýza

Je to metóda očisťovania krvi, kde ako polopriepustná membrána slúži vlastná pobrušnica pacienta. Špeciálny roztok sa v pravidelných intervaloch napúšťa do brušnej dutiny pomocou chirurgicky založeného katétra. Pacient si výmeny brušných roztokov po zaškolení môže vykonávať sám doma. Všetky pomôcky k brušnej dialýze pacient vo všeobecnosti dostane v dialyzačnom stredisku.

unsplash.com

Výhody a nevýhody domácej dialýzy

Vzhľadom na možné nevýhody a riziká spojené s hemodialýzou v dialyzačnom centre sa u niektorých pacientov začína čoraz častejšie vykonávať domáca dialýza.

Medzi jej výhody patria:

● Užíva sa menej liekov
● Netreba cestovať do dialyzačného strediska trikrát týždenne
● Nezávislosť a kontrola
● Pohodlie a súkromie
● Možnosť cestovať
● Viac energie na každodenné úlohy
● Lepší spánok
● Kratšie pobyty v nemocnici
● Lepšia kvalita života

Samozrejme, aj domáca peritoneálna dialýza má svoje určité nevýhody:

● Obavy z povinností a starostlivosti o dialyzačný prístroj
● Potreba zaškolenia na zaobchádzanie s prístrojom
● V domácnosti potrebujete viac miesta na vybavenie a príslušenstvo
● Možná potreba zmien v elektroinštalácii
● Účty za elektrinu, plyn a vodu sa môžu mierne zvýšiť

Inšpirácia: Okrem toho treba myslieť aj na možné výpadky elektriny. Z tohto dôvodu odporúčame zaobstarať si záložné batérie a záložný zdroj už vopred.

Transplantácia obličky

Ide o prenesenie obličky z darcu (mŕtveho alebo žijúceho) príjemcovi operačnou cestou. Pacienti, ktorí spĺňajú kritériá pre transplantáciu, sú zaradení do čakacej listiny a podrobia sa vyšetreniam, podľa ktorých sa hodnotí znášanlivosť cudzieho orgánu. Následne im môže byť oblička transplantovaná.

Príprava na dialýzu

Ak chcete, aby dialyzačná liečba prebiehala bez komplikácií a čo najúčinnejšie, je potrebné, aby sa pacient pripravoval postupne a včas.

Príprava na chirurgický zákrok

Pokiaľ vás čaká domáca dialýza, vyžaduje si to drobný chirurgický zákrok. Pri ňom bude potrebné do vášho tela zaviesť plastovú hadičku, ktorej sa hovorí katéter alebo fistula. Prostredníctvom hadičky je následne do pacientovho tela dopravený dialyzačný roztok. Podrobnejšie vás o chirurgickom zákroku určite informujú v prípade potreby v nemocnici, dôležitá je však aj v tomto bode psychická podpora rodiny a blízkych.

zapis
pexels.com

Školenie v prípade domácej dialýzy

Vo chvíli, keď je vytvorený prístup do pacienta tela prostredníctvom katétra, čaká vás školenie, ktoré môže trvať aj niekoľko týždňov. To, že nikto učený z neba platí v tomto prípade dvojnásobne. Je potrebné sa naučiť vykonávať všetko potrebné ohľadom dialýzy tak, aby sám pacient získal sebaistotu a nemal obavy.

Pacienti sa počas zaškolenia naučia:

● Nastaviť zariadenie do domácnosti
● Nasadiť a vyberať ihly
● Zistiť, koľko tekutiny z krvi počas dialýzy odstrániť
● Používať a starať sa o dialyzačný prístroj a ďalšie vybavenie
● Všímať si a riešiť možné zdravotné problémy
● Uložiť a objednať spotrebný materiál
● Kontrolovať si krvný tlak a hmotnost’ a dávať si pozor na cholesterol

Ako pripraviť izbu a materiál na liečbu

Pokiaľ vás alebo vášho blízkeho čaká dialýza v domácom prostredí, je dôležité predovšetkým čisté prostredie. Baktérie môžu spôsobiť infekcie, čo je pre pacienta na domácej dialýze nebezpečné. Antiseptické roztoky dokážu zabiť baktérie aj tam, kde si s nimi bežné mydlo nedokáže poradiť.

Pred každým zákrokom si treba dôkladne umyť ruky a celkovo dbať na hygienu. Pracovné miesto, kde dochádza k liečbe by malo byť vždy dobre osvetlené, čisté, bez prievanu. V miestnosti by sa nemali pohybovať voľne ani domáci miláčikovia.

Pracovná plocha musí byť vyčistená odporúčaným čistiacim prostriedkom a dostatočne veľká na usporiadanie vybavenia a potrebných zásob, ako sú:
● Roztoky
● Čistá handrička na umývanie
● Čistý uterák
● Gázový alebo vatový tampón
● Odporúčaný antibiotický krém
● Čistý gázový obväz
● Maska, rukavice
● Prípravok na dezinfekciu rúk
a ďalšie spotrebné materiály podľa odporúčania zdravotníckeho tímu. Je dôležité udržiavať pomôcky zabalené, sterilné a zaobchádzať s nimi opatrne.

Plánovanie času

Pokiaľ vás čaká hemodialýza, na ktorú sa pravidelne dochádza do dialyzačných centier, tento lekársky úkon značne zasiahne do vášho osobného života. Preto je dobré začať plánovať svoj voľný čas už teraz.

Zmena stravy na dialýze

Pacient aj jeho rodina si musia uvedomiť, že dialyzačná liečba nenahradí funkciu obličiek úplne. Nemožno všetko prenechať iba na dialýzu. Obzvlášť dôležité pri liečbe ochorení obličiek je zloženie jedálnička pacienta. Hlavnými cieľmi obličkovej diéty je uspokojiť všetky nutričné potreby, znížiť hromadenie odpadu a spomaliť progresiu ochorenia obličiek. Je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá.

rodina
pexels.com

Tekutiny

Jednou z hlavných funkcií obličiek je udržiavať rovnováhu tekutín v tele. Keď obličky nefungujú dobre, nie sú schopné tak efektívne odstraňovať vodu. Ak vám lekár odporučil obmedzenie tekutín v rámci diéty s ochorením obličiek, je dobré sledovať si denný príjem tekutín.

Pozor, tekutiny neobsahujú len voda, čaj, džúsy, či káva. Existujú aj potraviny, ktoré obsahujú dostatok tekutín, aby sa mohli považovať za tekutiny, ako napríklad polievky, zmrzlina, výživové nápoje, smoothies, zelenina, ovocie a ďalšie.

Bielkoviny

Proteín je makroživina dôležitá pre naše komplexné zdravie. Skladá sa zo stavebných blokov nazývaných aminokyseliny a nachádza sa v každej bunke tela. Množstvo bielkovín v diéte dialyzovaného pacienta je nutné obmedziť napriek tomu, že bielkoviny sú pre organizmus základnou stavebnou jednotkou.

Kvalitné bielkoviny by sa mali prijímať rovnomerne v troch hlavných jedlách, spolu s dostatkom energie vo forme tukov a cukrov. Prednosť dávajte bielkovinám, nachádzajúcim sa v potravinách, ako je mäso, vajcia, mlieko a mliečne výrobky.

Vitamíny

V diéte dialyzovaných pacientov treba doplniť príjem vitamínov skupiny B, najmä B6, vitamínu C, kyseliny listovej a prípadne aj vitamínu D, obzvlášť v zimných mesiacoch.

Tip: Viete, ako zdravým spôsobom užívať výživové doplnky a vitamíny bez predávkovania a rizík?

Draslík

​​Draslík je dôležitý minerál, ktorý pomáha regulovať srdcový rytmus. Keď držíte diétu, vaše obličky môžu mať problémy s udržaním rovnováhy hladín draslíka. Keď je jeho hladina vo vašom organizme príliš vysoká alebo príliš nízka, môže to spôsobiť nepravidelný srdcový tep alebo v niektorých prípadoch srdcový infarkt. Kontrola porcií vám pomôže riadiť hladinu draslíka.

Fosfor

Rovnako ako vápnik, aj fosfor je minerál, ktorý hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia kostí. Fosfor pracuje na budovaní silných kostí a udržiavaní ostatných častí tela. Keď obličky už nedokážu udržať fosfor na správnej úrovni, hromadí sa. V tomto bode sa fosfor stáva pre telo škodlivým a vysoká hladina fosforu spôsobuje zvýšené riziko zlomenín bedier a kardiovaskulárnych ochorení.

pexels.com

Na čo si pri strave dávať pozor

1. Bielkoviny a soli

Kontrola množstva bielkovín a soli (sodíka) v strave pacienta je dôležitým krokom. V
niektorých prípadoch alebo pri chorobe DNA môže byť potrebné znížiť aj množstvo
minerálov, ktoré konzumujete (ako je draslík a fosfor). Nestačí jednoducho znížiť soľ, ktorú pridávate do jedla soľničkou; treba obmedziť skrytú soľ v spracovaných potravinách a reštauračných jedlách. Pozorné sledovanie etikiet vám pomôže vybrať si potraviny s nízkym obsahom sodíka. Príprava jedla doma od začiatku liečby je skvelý spôsob, ako sa vyhnúť nadbytku bielkovín, sodíka a prísad.

2. Kontrola hypertenzie

Vysoký krvný tlak a cukrovka sú najčastejšími príčinami zlyhania obličiek. Nekontrolovaná hypertenzia môže urýchliť progresiu ochorenia obličiek. Ak užívate lieky na krvný tlak, je dôležité, aby ste ich užívali tak, ako vám predpísal lekár. Diéta s nízkym obsahom soli môže tiež pomôcť kontrolovať krvný tlak.

3. Kontrola cukru

Vysoká hladina cukru z nekontrolovanej cukrovky poškodzuje cievy a spôsobuje stratu funkcie obličiek. Kontrola hladiny cukru v krvi pomáha chrániť vaše obličky. Dodržiavanie diabetickej diéty, užívanie liekov, sledovanie hladín cukru v krvi a pohyb pomôžu kontrolovať hladinu cukru v krvi a zároveň znížiť riziká obezity.
Je dôležité, aby ste informovali svojho lekára o všetkých produktoch, ktoré užívate, najmä o tých, ktoré sa predávajú bez lekárskeho predpisu.

Pohyb pri dialýze

Pohyb na čerstvom vzduchu a ľahká telesná práca sú veľmi dôležité, podporujú nielen udržiavanie svalstva, ale aj trávenie a využitie živín. Pravidelné cvičenie vám pomôže:
● Udržať si zdravú hmotnosť
● Predchádzať chorobám
● Kontrolovať krvný tlak, cholesterol a cukor v krvi
● Budovať silu a vytrvalosť
● Mať zo seba dobrý pocit
● Lepšie spať

Existuje mnoho spôsobov, ako zostať aktívny. Od cvičenia v sede, záhradkárčenia, prechádzky, plávania až po beh. Urobte si z cvičenia zdravý návyk a nájdite si niečo aktívne, čo radi robíte. Cvičiť môžete aj pri sledovaní televízie alebo počúvaní rádia.

Cestovanie s dialýzou

Pre mnohých pacientov, ktorí sú na dialýze je schopnosť cestovať dôležitá pre ich
sebavedomie a životný štýl. Pracujúci pacienti sa často potrebujú zúčastňovať na
obchodných stretnutiach alebo konferenciách. Starší pacienti možno počas dôchodku snívali o cestovaní. Rodinná udalosť, ako je svadba, promócia alebo rodinné stretnutie, si môže takisto vyžadovať cestu mimo domova.

pixabay.com

Môžu teda pacienti s dialýzou cestovať?

Áno, väčšina pacientov, ktorí dostávajú dialýzu alebo majú transplantovanú obličku, môže bezpečne cestovať a pokračovať v liečbe aj mimo domova. Pred plánovaním cesty by ste sa však mali vždy poradiť so svojím lekárom. Väčšina lekárov odporúča cestovať, ak je zdravotný stav pacienta stabilný. Cestovanie môže výrazne podporiť pacientovu morálku a pocit pohody.

Čo by mali pacienti na domácej dialýze vedieť o cestovaní?

Cestovanie je pre pacientov na peritoneálnej dialýze často jednoduchšie, pretože nie sú závislí na liečbe v dialyzačnom centre.
Pacienti by mali mať so sebou dostatok zásob na celý čas cesty a pobytu, plus nejaké ďalšie zásoby, ak sa vyskytnú problémy. Taktiež si musia naplánovať primeraný čistý priestor, kde si môžu vymieňať roztok počas cestovania.

Tip: Na svojich cestách by pacienti na dialýze nemali zabudnúť ani na zdravú stravu a svoju diétu. Pokiaľ máte v pláne stravovať sa v hotelových zariadeniach, je dobré hotel o svojich stravovacích obmedzeniach vopred informovať. Jedine tak si môžete s čistým svedomím dopriať výborné, ale napriek tomu zdravé raňajky, obedy i večere.

Spoločenský život pri dialýze

Spoločenský život by ste nemali prerušiť ani napriek liečbe. Vzájomné návštevy medzi priateľmi, príbuznými a známymi odvrátia pozornosť pacienta od vlastných problémov, potešia, motivujú a vzbudzujú u neho chuť žiť. Sociálne interakcie sú dôležité nielen pre pacienta, so situáciou sa musí vyrovnať aj celá rodina, ktorá tiež prechádza štádiami adaptácie na ochorenie.

Starostlivosť o človeka na dialýze

Dialýza mení život a zmení aj váš a tých, ktorí poskytujú starostlivosť a podporu pacientovi. Starostlivosť o niekoho s ochorením obličiek môže byť náročným aj obohacujúcim zážitkom.

Môžete pociťovať úzkosť z toho, že váš blízky je chorý. Nezabudnite, že starostlivosť o seba je rovnako dôležitá. Pochopenie vplyvu choroby, rôznych požiadaviek na terapiu a nových rutín, ktoré môžete očakávať, vás pripravia na zvládnutie výziev a umožnia vám žiť svoj život naplno.

Vyrovnanie sa s emóciami a zmenami

Najprv vám dialýza prinesie do života mnoho zmien a môžu nastať dni, kedy budete mať pocit, že je toho príliš veľa, čo treba zvládnuť. Zmeny stravovania, cvičenia, cestovania i pracovného života. Ale keď sa dostanete do rutiny, väčšina úloh sa stane každodennými návykmi.

Buďte aktívni

Byť aktívny je dôležité naozaj pre všetkých. Aj pre vás ako ošetrujúcu osobu je pohyb z
hľadiska psychohygieny nesmierne dôležitý.

unsplash.com

Psychická podpora a komunikácia

Keďže dialýza v akejkoľvek podobe je veľkou psychickou záťažou, treba takého pacienta psychicky podporovať. Všetky informácie ohľadom zdravia, zákrokov a priebehu liečby dostanete v nemocnici, v dialyzačnom centre. O psychickej podpore a potrebe komunikovať so svojim blízkym sa, bohužiaľ, hovorí menej často.

Nerezignujte na túto dôležitú súčasť liečby. Komunikácia je veľmi dôležitá a cenná. Nebojte sa komunikovať o svojich obavách, o zmenách, ktoré vás čakajú a poskytujte si navzájom oporu. Verte alebo nie, ale aj ošetrujúcim osobám sa často po úprimnom rozhovore uľaví.

Dajte si pauzu

Vaša úloha v starostlivosti o vášho blízkeho je veľmi dôležitá. Pomôcť niekomu na jeho ceste môže byť pre vás náročné emocionálne aj fyzicky. Preto je nevyhnutné, aby ste si našli čas aj pre seba a naďalej robili veci, ktoré vás bavia. To pomáha zmierniť
prepracovanosť a stres a dokáže robiť zázraky s vašou psychikou a náladou.

Vyjsť z domu a tráviť čas aj s inými ľuďmi pri príjemných činnostiach je dobrý spôsob, ako si oddýchnuť a vypnúť. Rozprávajte sa o svojich pocitoch, relaxujte, venujte sa záľubám. To všetko vám pomôže udržať si životnú energiu a pozitívnu myseľ. Snažte sa nájsť správnu rovnováhu.

Deti s chronickým ochorením obličiek: 14 tipov pre rodičov

Ak bolo vášmu dieťaťu diagnostikované chronické ochorenie obličiek, nepochybne sa cítite utrápení a zmätení. Tieto pocity sú normálne. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť vyrovnať sa s každodennými aspektmi tejto diagnózy:

1. Informujte sa o chorobe a jej liečbe.

2. Zistite si o chorobe dieťaťa a jej liečbe čo najviac a odovzdajte tieto informácie aj
svojmu dieťaťu. Boli by ste prekvapení, koľko toho dokážu pochopiť aj malé deti. A
mnohokrát prijmú informácie ľahšie ako dospelí.

3. Povzbudzujte svoje dieťa, aby kládlo otázky nielen vám, ale aj lekárom, sestrám a iným zdravotníckym pracovníkom.

4. Nesnažte sa vysvetliť viac, ako vaše dieťa dokáže pochopiť, ale neklamte a
neospravedlňujte sa za žiadne ošetrenia, ktoré je potrebné dodržať.

unsplash.com

5. Pomôžte dieťaťu pochopiť, že lekári, sestry, sociálni pracovníci, dietológovia,
laboratórny personál a všetci ostatní sú na jeho strane a chcú dieťaťu pomôcť cítiť sa
lepšie. Aj keď to často znamená, že sa musí podrobiť veciam, ktoré môžu byť
bolestivé alebo nepohodlné.

6. Aktívne sa podieľajte na starostlivosti o svoje dieťa.

7. Rozvíjajte vzájomný rešpekt a spoluprácu so zdravotníckymi pracovníkmi.

8. Snažte sa byť so svojím dieťaťom čo najviac počas liečby a akejkoľvek
hospitalizácie, ktorá bude potrebná. Ak tam nemôžete byť, zabezpečte, aby bol
prítomný niekto iný – starý rodič, iný príbuzný alebo blízky rodinný priateľ. Uistite sa, že dieťa má so sebou obľúbenú knihu alebo plyšové zvieratko.

9. Snažte sa aj počas liečby udržiavať bežný denný režim.

10. Pomôžte dieťaťu pochopiť ako nemocnice, dialyzačné prostriedky a vybavenie fungujú a ako sa používajú.

11. Aj dieťa vo veku dvoch-troch rokov môže rozumieť diéte, ak je mu vysvetlená
jednoducho.

12. Nechajte dieťa, aby si urobilo zoznam obľúbených jedál a vezmite ho so sebou do obchodu.

13. Nedovoľte, aby vám čas liečby pokazil deň.

14. Dieťa nemá na výber, či bude užívať predpísané lieky alebo nie, ale môžete mu dať na výber kedy a kde. Keď už sa rozhodnete, urobte si harmonogram a držte sa ho.

Tip navyše: Nedovoľte, aby choroba dieťaťu vzala všetky detské radosti. Urobte si spoločne výlet na elektrobicykloch, zbaľte stan a vyrazte kempovať, užite si spoločne dovolenku pri mori – jednoducho robte čokoľvek, aby vaše dieťa malo na svoje detstvo aj napriek tomu všetko krásne spomienky. Samozrejmosťou je predchádzajúca konzultácia s lekárom.

Na záver

Život s akýmkoľvek chronickým ochorením je fyzicky aj emocionálne náročný. Je veľmi bežné a prirodzené pociťovať smútok, strach, frustráciu a hnev, keď treba všetko zvládať spolu s ostatnými každodennými povinnosťami. No pri správnom prístupe a dodržiavaní niekoľkých základných rád môžete naďalej vy a vaša rodina viesť radostný a plný život.
Dokonca vám podobná situácia môže priniesť aj veľa obohacujúceho.

Zamerajte sa na skutočné životné hodnoty, upevňujte vzťahy s najbližšími, venujte sa
pozitívnym činnostiam. Nehanbite sa hľadať spôsoby, ako sa vyrovnať so stresom, či už laické, alebo u odborníkov. Smejte sa, trávte čas s ľuďmi, ktorí vás majú radi, a buďte k sebe milí! Uvidíte, že správny prístup vás prenesie aj cez najnáročnejšie životné výzvy.

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Foto: https://www.pexels.com

žiadne príspevky na zobrazenie