Čo je finančný wellness? Je to stav, kedy máme nad svojimi financiami kontrolu, peniaze nás nestresujú, máme o nich prehľad a plánujeme do budúcna. Okrem poskytovania dostupnej možnosti investovania sa Fondee snaží finančný wellness na Slovensku zlepšovať aj aktívnym vzdelávaním.
To, že medzi mužmi a ženami existujú v mnohom značné rozdiely, nie je novou témou. Či už hovoríme o rozdieloch v platoch, dôchodkoch, či aj „obyčajnej“ práci v domácnosti. Rozdiel, ktorým však stále nebola venovaná dostatočná pozornosť, je rozdiel v prístupoch k investovaniu. A práve to bolo témou prvého workshopu zameraného špeciálne na finančnú gramotnosť a finančný wellness slovenských žien, ktorý sa uskutočnil minulú stredu, 7.12.2022 v Bratislave.
Okrem prednášky si účastníčky workshopu mohli vypočuť aj panelovú diskusiu, ktorej sa okrem prednášajúcich Evy Hlavsovej, zakladateľky Fondee, Laureen Höllge, COO vo Fondee a Daniely Kianicovej, Brand Manažérky vo Fondee, zúčastnili aj Martina Novotná, zakladateľka Akčných žien, či moderátorka a influencerka Janka Slačková.
„Je priam alarmujúce, že ženy sa o svoje financie takmer vôbec nestarajú, napriek tomu, že v starobe sú ďaleko viac ekonomicky ohrozenejšie než muži, a na dôchodku im hrozí chudoba. O našu lepšiu budúcnosť sa staráme už dnes, a pre nás je akousi povinnosťou v tomto ženám pomáhať a učiť ich,“ vysvetľuje Eva Hlavsová, spoluzakladateľka Fondee.
Ženy a investovanie
Dôvodov, pre ktoré by sa obzvlášť ženy mali zaujímať o svoju budúcnosť je hneď niekoľko. Značným problémom je, že pracujúce ženy zarábajú v EÚ v priemere o 13 % menej na hodinu ako muži, pričom na Slovensku tvorí tento rozdiel takmer 25 %. To znamená, že aj keď si ušetríme rovnaké percento príjmu ako muži, neušetríme rovnakú sumu. Okrem toho majú ženy tendenciu žiť dlhšie, a majú značne nižšie dôchodky.
V zásade teda platí, že menej peňazí im musí vydržať dlhšie. A sú napríklad práve na dôchodok finančne zabezpečené? Podľa výsledkov prieskumu, ktorý realizovalo Fondee v lete tohto ruku, si až 86% slovenských žien myslí, že na to, aby mohli zhodnocovať svoje úspory, sa musia dobre vyznať v trhoch. 77% Sloveniek považuje investovanie za zložitú vedu a svoje úspory nezhodnocuje ani tretina (29,5%).
V rámci workshopu pre ženy sa Fondee zaoberalo témami ako paygap, ekonomická nerovnosť, či tabu a zaužívané stereotypy. Ženám zároveň ukázali, ako sa o svoj vlastný finančný wellness starať, ako si stanovovať ciele a mnoho iného.
Po úspešnej sérii workshopov zameraných na finančný wellness žien v Čechách, bol tento prvým na Slovensku, a rozhodne nie posledným. Pre informácie o ďalších workshopoch zameraných na finančnú gramotnosť a finančný wellness sledujte sociálne siete Fondee.sk.