Jedlý hmyz? Žiadny výstrelok, ale superpotravina 21. storočia, zhodujú sa odborníci

0
Jedlý hmyz? Žiadny výstrelok, ale superpotravina 21. storočia, zhodujú sa odborníci

10.1.2022 (Webnoviny.sk) – Rozrastajúca sa populácia, nevyhnutnosť zabezpečenia výživy pre 9 miliárd ľudí v blízkej budúcnosti aj ekologické vplyvy a udržateľnosť. To všetko sú faktory, ktoré do veľkej miery rozhodujú o tom, akým smerom sa vyberieme v oblasti potravín už v nasledujúcich rokoch. Jednou z nepochybne zaujímavých ciest je jedlý hmyz. Viete prečo?

Ide o návrat ku koreňom z praveku

Žiadny dočasný trend, ktorý iba získal na rýchlej popularite a po čase upadne do zabudnutia. Konzumácia hmyzu je pre ľudstvo taká samozrejmá a prirodzená, ako máločo. Potvrdzujú to historické pramene o jedálničku ľudí pochádzajúce z praveku.

Okrem bobúľ a plodov, ktoré našli naši predkovia na stromoch či v kríkoch, bol práve hmyz neoddeliteľnou súčasťou ich stravovania a to hneď z viacerých dôvodov.

Tým prvým bola jednoduchosť prípravy, hmyz sa dal konzumovať v surovom stave, upečený aj uvarený vo vode. Druhým bola jeho chuť, ktorá aj napriek počiatočnej nedôvere, nie je ničím odpudivá alebo intenzívna. Tretím dôvodom je veľmi dobrá kombinácia všetkých dôležitých živín, vrátane vitamínov, minerálov či aminokyselín.

Na svete je vyše stovka krajín, kde je hmyz súčasťou prirodzeného jedálnička. V modernej podobe, najmä ak ide o tepelné spracovanie, je rozdiel oproti minulosti značný, no tak či onak ide svojim spôsobom o prirodzený návrat k vlastnej minulosti.

Pod drobnohľadom odborníkov

Konzumácia hmyzu v súčasných podmienkach u nás a v iných krajinách EÚ pochopiteľne prináša nároky aj na odborné posúdenie všetkých možných aspektov.

Za účelom testovania nových potravín vykonávajú experti Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín viacero testov a z nich vypracovávajú odborné stanoviská. Jedno také vzniklo aj s ohľadom na jedlý hmyz a posúdenie bezpečnosti jeho konzumácie.

Na konci roku 2020 prijala EFSA vedecké stanovisko posudzujúce bezpečnosť hmyzu Tenebrio mollitor, ktorý je známy aj ako múčny červ. Výsledkom je schválenie konzumácie tohto konkrétneho hmyzu a to vo forme prášku alebo ako sušený snack. V prípade dodržania týchto foriem konzumácie je múčny červ pre človeka bezpečný.

Posúdenie aj iných druhov hmyzu a to nielen v sušenej alebo práškovej forme, ale aj v iných podobách, je len otázkou času. Biologická zložitosť ich organizmu síce sťažuje ich posúdenie, no to, že ide o tzv. “superpotravinu”, je všeobecne uznaný názor.

Veľa druhov aj bohaté zastúpenie živín

Na svete je cez 2 000 druhov hmyzu, ktorý možno považovať za vhodný na konzumáciu človekom. Najčastejšie ide o rôzne červy, kobylky, húsenice a chrobáky, ale v mnohých krajinách sú súčasťou jedálnička aj termity či dokonca včely.

Takto bohatý výber je zárukou, že chuťovo si na svoje príde každý a doterajšie odmietanie hmyzu je spojené iba s akýmsi konzervatívnym pohľadom.

Ako “superpotravina” sa jedlý hmyz označuje nielen z dôvodu širokej palety druhov, ale najmä pre výnimočné výživové hodnoty. Bežne obsahuje 30 % bielkovín, v niektorých prípadoch sušeného hmyzu to môže byť až 60 % z celkového objemu. Naopak, nezdravých tukov a cukrov je málo, čo prospieva zdravšiemu stravovaniu.

Hmyz tiež vynikajúcim zdrojom zdravých omega-3 kyselín a obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré potrebuje ľudské telo. Bez problémov môže konkurovať aj orechom, ovociu alebo zelenine a to zastúpením vitamínov a minerálov.

Nachádzajú sa tu vitamíny skupiny A, B aj C, je tu najmä vysoký objem vitamínov B2, B3 a B12. Z minerálov tu nájdete železo, selén, horčík, vápnik a draslík.

Nielen chutná, ale aj ekologická voľba

Či už sa rozhodnete pre raňajkové cereálie s obsahom cvrčkov, cvrčie müsli tyčinky, snack v podobe chrumkavých cvrčkov alebo larvičiek či pre proteínový prášok, ktorý viete pridať prakticky do akéhokoľvek jedla, nemusíte sa báť o zaujímavé chute.

Hmyz však ponúka ešte niečo navyše a to je pomoc planéte. Áno, aj preto sa jeho konzumácia ako bežná súčasť jedálničku skloňuje čoraz viac a to najmä s ohľadom pre nadchádzajúce storočie. Oproti pestovaniu rozličných poľnohospodárskych plodín a najmä oproti chovu zvierat je jedlý hmyz mimoriadne ekologická voľba.

Platí to o zábere poľnohospodárskej pôdy, priestorových nárokoch na chov, spotrebe vody, spotrebe krmiva a zabúdať netreba ani na vplyv na emisie oxidu uhličitého. Pokiaľ ide o tieto vplyvy, je to celkovo o 70 až 90 % ekologickejšia voľba.

So stúpajúcou populáciou a čoraz väčším dopytom po výživnom jedle je preto jedlý hmyz ideálna cesta. Neveríte? Stačí len ochutnať a prídete na to aj sami!

Informačný servis

žiadne príspevky na zobrazenie