Júl, mesiac bez plastov

0
Júl, mesiac bez plastov
Photo source: Freepic.com

Keď počujeme názov letného mesiaca júl, väčšina z nás si pravdepovobne predstaví obdobie plné slnečných lúčov, príležitosť na letné aktivity a dovolenku. Vedeli ste však, že júl je práve mesiacom, kedy si pripomíname dôležitosť zbavovania sa plastov?

Plast je syntetický materiál, vyrobený z rôznych polymérových zložiek, ktorými sú napríklad nylon, PVC, polytylén. Vďaka svojej cenovej dostupnosti, značnej odolnosti a prispôsobivosti, sa používa v rôznych odvetviach, vrátane stavebníctva, automobilového priemyslu a zdravotníctva. Plast skutočne pozitívne zmenil niekoľko aspektov nášho každodenného života, ale zároveň kvôli nemu vznikli rôzne enviromentálne problémy, ktoré si žiadajú našu pozornosť.

Vzostup plastov

História plastov siaha na začiatok 20. storočia, keď belgický chemik, Leo Baekeland, vytvoril bakelit. Ako prvý skutočný syntetický plast, bakelit vytvoril cestu pre revolúciu v oblasti materiálovej vedy. Použitie plastov v spotrebnom tovare a masovej výrobe zaznamenalo rozkvet po druhej svetovej vojne. Dnes sa plasty používajú vo všetkom, od fliaš na vodu a nákupných tašiek, až po mobilné telefóny a zdravotnícke vybavenie.

Univerzálnosť plastu je jednou z jeho hlavných výhod. Môže byť vyrobený v rôznych farbách, tvarovaný takmer do akejkoľvek podoby. Tieto vlastnosti robia plasty nevyhnutnými v mnohých oblastiach. Napríklad injekčné striekačky, implantáty a sterilné obaly v zdravotníckom priemysle sú všetky vyrobené z plastov.

Photo source: Freepic.com
Photo source: Freepic.com

Vplyv na životné prostredie

Plast má napriek všetkým svojim výhodám aj negatívnu stránku, predovšetkým kvôli jeho vplyvu na životné prostredie. Plast zostáva trvácnym znečisťovateľom napriek tomu, že je užitočný vďaka svojej trvanlivosti.

Toto sú hlavné problémy, ktorými plast ovplyvňuje životné prostredie:

  • nedá sa rozložiť: Väčšina plastov sa rozkladá na menšie častice známe ako mikroplasty, namiesto toho, aby sa prirodzene úplne rozložili. Tieto mikročastice môžu v životnom prostredí pretrvávať stáročia a hromadiť sa v pôde, riekach a moriach.
  • uvoľňujú chemikálie: Počas výroby a rozkladu plastov sa môžu uvoľňovať škodlivé chemikálie, ako sú endokrinné disruptory. Tieto látky môžu negatívne ovplyvňovať ekosystémy aj ľudské zdravie.
  • sú energeticky náročné: Pri energeticky náročnej a na zdroje náročnej výrobe plastov sa vo veľkej miere používajú fosílne palivá. To zhoršuje klimatickú zmenu tým, že zvyšuje emisie skleníkových plynov.
Photo source: Freepic.com
Photo source: Freepic.com

Prechod k udržateľnosti

Riešením environmentálnych dopadov sa môže plast v budúcnosti zmeniť. V súčastnosti sa práve recyklácia stala jedným z najpopulárnejším spôsobom, akým plasty redukujeme. Najvyužívanejšou je práve chemická recyklácia, ktorá plasty spracuje, aby mohli byť znova použiteľné.

Na výrobu plastov zavádzajú vlády po celom svete zákony na ich obmedzenie. Napríklad zakazujú výrobu jednorázových plastov, zavádzajú ekologické alternatívy, vyrábajú iba rozložiteľné plasty, ktoré pochádzajú z obnoviteľných zdrojov.

Photo source: Freepic.com
Photo source: Freepic.com

Ako môžem pomôcť?

Azda neexistuje nikto z nás, koho táto ekologická otázka nezasiahla. Už nejaké obdobie na Slovensku zálohujeme plastové fľašky. Tento krok nás zaradil k progresívnym ekologickým krajinám.

Okrem zálohovania prinášame niekoľko tipov, ktoré môže podniknúť každý z nás:

  • tašky, nádoby, misky a vrecká: využite ich toľkokrát, koľko sa len dá. Po príchode z obchodu ich uschovajte a použite neskôr. Ovocie a zeleninu v obchode tak môžete zabaliť do vami prinesenými taškami.
  • nahraďte plastové fľašky: skúste plastové flašky vymeniť za sklené alebo kovové.
  • káva so sebou: aj napriek tomu, že väčšina prevádzok už používa papierové kelímky na kávu, ešte stále sa nájdu také, ktoré vám ju pripravia do jednorazového plastového pohára. Ak máte možnosť, noste si svoj termo hrnček sos ebou.
  • slamky: aj keď je pravdou, že slamky tvoria iba zlomkové percento nášho znečistenia, vieme ich obmedziť. Vyskúšajte bambusové, kovové, či silikónové.
  • kozmetika: aj obaly od kozmetiky prispievajú k tvorbe odpadu. Skúste napríklad tuhý šampón, prach na pranie, aviváž, ktoré nie sú balené v plastových bandaskách.
  • žiletky: takzvané „ žiletky jednorázovky“ nahraďte za také, ku ktorým dokupujete iba kovové nástavce s čepeľami.
Photo source: Freepic.com
Photo source: Freepic.com

žiadne príspevky na zobrazenie