Kancelárske nákazy: Ako prežiť medzi kašlajúcimi kolegami a uniknúť infekcii

0
Kancelárske nákazy: Ako prežiť medzi kašlajúcimi kolegami a uniknúť infekcii
pixlr.com

Nechce sa vám ísť do práce, no nie kvôli povinnostiam, ale kvôli kolegom s prechladnutím? Farmaceutka radí, ako podporiť obranyschopnosť proti vírusom a zároveň zasiahnuť proti chorobe.

Jeseň sa ozýva nielen chladnejšími a sychravejšími dňami, ale aj všade prítomným kýchaním, smrkaním a kašľaním. Doma, v hromadnej doprave, aj v práci máme čo robiť, aby sme sa vyhli niektorému z kolujúcich vírusov. Chodiť s týmto vedomím každé ráno do kancelárie, nie je nič príjemné. V každom kolektíve sa nájde „poctivec“, ktorý odmieta liečenie doma a radšej ohrozuje ostatných, aj napriek jemnému či dôraznému naznačeniu.

Čo robiť v takomto prípade? Držte sa od neho aspoň dva metre, častejšie si umývajte ruky, a to minimálne 20 sekúnd. Noste so sebou dezinfekčný gél, jedzte dostatok zeleniny, ovocia a probiotik. Preventívne opatrenia sa oplatí začať už v septembri a pokojne ich odporučte aj kolegom.

Keď vírus prelomí obranu

Bohužiaľ, aj napriek snahe, sa niekedy infekcii dýchacích ciest vyhnúť nedá. Len na chrípku ročne ochorie 5 až 15 % populácie. Nehovoriac o bežných nachladnutiach, ktoré môže spôsobiť viac než 200 druhov vírusov.

„Vírusy sa bežne vyskytujú okolo nás a pravidelne s nimi prichádzame do styku. Väčšinu z nich dokáže zlikvidovať náš obranný systém skôr, než spôsobí infekciu. Na tento účel si sliznice dýchacích ciest vytvárajú na svojom povrchu ochrannú hlienovú vrstvu, ktorá funguje ako efektívna prvotná línia obrany imunitného systému so schopnosťou vírusy priamo zneškodniť,“ hovorí PharmDr. Kristína Ferencik, odborná konzultantka Virostop.

koronavirus
Foto: pixabay.com

K ochoreniu dochádza, ak táto bariéra zlyhá. Vírus sa dostane do kontaktu s povrchom bunky sliznice. K tomu, aby prenikol do hostiteľskej bunky, mu slúžia tzv. viazacie proteíny fungujúce ako kľúč. Ten sa naviaže na receptory buniek, „odomkne si“, vstúpi a vďaka tomu vyhrá – môže sa začať množiť a spustiť ochorenie.

Pozor hlavne na chrípku

Aj keď akejkoľvek vírusovej infekcii s horúčkou, nádchou a kašľom často ľudovo hovoríme „chrípka“, nie každá z nich ňou naozaj je. Rozlišuje sa rýchlosťou a poradím prejavov, v akom sa vyskytujú.

„Pri chrípke oproti bežnému nachladnutiu nastupujú jej príznaky náhle a s väčšou intenzitou. Infekcia postihuje nos, krk a môže prejsť aj na pľúca. Sprevádza ju zvýšená teplota až horúčka, bolesti svalov, chrbta a hlavy, únava, vyčerpanie, suchý kašeľ, bolesti v krku a nádcha,“ popisuje farmaceutka Ferencik.

Chrípka je veľmi nákazlivá, chytiť ju od chorého človeka môžete aj deň pred jeho prvými symptómami. Nebezpečná je vysokým rizikom komplikácií, ako sú napríklad zápal pľúc, zápal stredného ucha či dokonca smrť, a to najmä pre rizikové skupiny – deti do piatich rokov, tehotné ženy, seniorov, ľudí s chronickými ochoreniami a poruchami imunity. Predovšetkým tieto skupiny by mali myslieť na dôkladnú prevenciu proti infekciám dýchacích ciest – očkovanie proti chrípke, vyhýbanie sa davom a zjavne chorým ľuďom, dbanie na osobnú hygienu nosa aj všeobecne. A to nielen, aby sa vyhli chrípke, ale aj iným vírusovým ochoreniam horných dýchacích ciest, ktoré sa môžu komplikovať bakteriálnou superinfekciou.

pixlr.com

Liečba príznakov pomôže, ale nestačí

Ak už ochoriete, základom je stav nepodceňovať. Povestných sedem dní doma pri liečbe chrípky ani nachladnutia nie vždy platí. Dĺžku liečby určite skráti tlmenie symptómov – nezanedbávajte dôsledný pokoj na lôžku, uprednostnite ľahkú stravu, zvýšte pitný režim a zvoľte vhodnú voľno predajnú liečbu na zmiernenie bolesti, odstraňovanie hlienu, spriechodnenie dýchacích ciest a kontrolu telesnej teploty pod 38,5 °C. Symptomatická liečba potlačí príznaky vírusového ochorenia a nepriamo tak pomôže urýchliť uzdravenie. Dôležité však je zbaviť sa vírusu čo najrýchlejšie aj priamou cestou.

Liečba prvej voľby proti vírusom

Ideálnym riešením je liečba, ktorá netlmí len príznaky, ale pôsobí aj na pôvodcu širokého spektra vírusových infekcií horných dýchacích ciest. Na to slúžia antivirotiká, ktoré obvykle predpisuje lekár. Existuje však aj iná možnosť.

„V lekárňach je už k dispozícii zdravotnícky prípravok s antivirotickým účinkom, ktorý obsahuje výťažky z piatich rastlín, ktoré obsahujú predovšetkým látky zo skupiny polyfenolov, špeciálne nakombinované tak, aby sa ich účinok podporoval. Táto patentovaná zmes zablokuje viazacie miesta vírusových častíc, čím im znemožní infikovať bunky. V priestore mimo buniek náš imunitný systém ľahšie rozpozná a zlikviduje,“ popisuje účinok Kristína Ferencik, odborná garantka Virostop.

Podporuje aj prirodzenú odolnosť organizmu

Stručne povedané – prípravok vďaka rastlinným extraktom potláča príznaky chrípky ako upchatý nos, kýchanie, bolesti v krku či kašeľ, ale na rozdiel od bežnej liečby príznakov vytvorením ďalšej ochranné vrstvy navyše mechanicky bráni vírusom chrípky preniknúť do zdravých buniek a infikovať ich. Vďaka svojmu antivirotickému účinku má teda potenciál byť prvou voľbou v liečbe všetkých vírusových infekcií horných dýchacích ciest.

Veľkou výhodou je, že účinkuje aj preventívne, keď vám hrozí zvýšené riziko ochorenia – dokáže totiž zastaviť rozvoj silnej infekcie a podporuje aj prirodzenú odolnosť organizmu. Ak teda zbadáte, že sa na stole vášho kolegu podozrivo hromadia vreckovky a nechcete riskovať, viete, čo si pribaliť do tašky. Je to jediný voľne predajný certifikovaný prípravok s antivirotickým účinkom.

žiadne príspevky na zobrazenie