0

15.6.2024 (SITA.sk) – Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Matej Beňuš skončil druhý v sobotňajšom finále súťaže kanoistov na pretekoch Svetového pohára v poľskom Krakove. Nad sily 36-ročného bratislavského rodáka bol iba Francúz Jules Bernardet, ktorý vo finále previedol rovnako ako slovenský pretekár čistú jazdu, nástrahy trate však zvládol lepšie ako strieborný z OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro.

Beňuš sa v Krakove dobre naladil pred OH v Paríži, ktorá sa začnú 26. júla a potrvajú do 11. augusta.

Veľmi ma teší čistá jazda. Pred olympiádou je to moja posledná súťaž, som teda šťastný za tento výkon,“ povedal Beňuš do mikrofónu organizátorov, keď po polovici finále figuroval na vedúcej priečke.

Jediný Slovák

Matej Beňuš bol vo finále súťaže kanoistov jediným Slovákom, v predpoludňajšom semifinále dosiahol siedmy najlepší čas. Medzi najlepšiu desiatku sa nedostali Marko Mirgorodský ani Michal Martikán, keďže v semifinále obsadili 12. resp. 15. pozíciu.

Beňuš sa vo finále po svojej jazde zaradil na čelo hodnotenia, keď previedol čistú jazdu. V ďalšom priebehu sa pred neho dostal už iba spomenutý Francúz Bernardet, pre ktorého to bol premiérový triumf v SP. Beňuš za víťazom zaostal o 2,27 sekundy, tretí skončil Brit Ryan Westley. Beňuš sa na pódium v SP vrátil po roku, vlani v júni skončil rovnako druhý v Prahe-Troji.

Dobrá nálada pred olympiádou

Som unavený, trať je fyzicky náročná. Našťastie mi finálová jazda v tomto roku vyšla. Dnes sa muselo proti vode príliš veľa bojovať. Je príjemné si spraviť dobrú náladu pred olympiádou, to bol ak cieľ. Finále jazdím pravidelne, čo je dobrá správa,“ uviedol Beňuš v prenose JOJ Šport.

Po pretekoch v Krakove je Beňuš na čele hodnotenia Svetového pohára o 11 bodov pred Marko Mirgorodským. Tretí je priebežne mladý Slovinec Žiga Lin Hočevar s odstupom dvoch bodov za Mirgorodským, Michalovi Martikánovi patrí 11. stupienok.

10-členné finále

Medzi kanoistkami sa ani jedna zo Sloveniek nedostala do 10-členného finále, Soňa Stanovská totiž vo finále obsadila 11. post s odstupom 25 stotín sekundy od postupu. Simona Glejteková obsadila v semifinále 16. miesto. Zvíťazila favorizovaná Austrálčanka Jessica Foxová.

Slovensko malo zastúpenie vo finále aj v piatok, medzi kanoistami skončil ôsmy Martin Halčin. Zo semifinále sa nedostali Jakub Grigar (24.) ani Adam Gonšenica (28.), prvenstvo si napokon vyjazdil Brit Joseph Clarke. Medzi kajakárkami tiež zvíťazila Jessica Foxová, zo semifinále do Top 10 nepostúpili Soňa Stanovská (12.) ani Eliška Mintálová (19.).

Svetový pohár v poľskom Krakove vyvrcholí v nedeľu kajak krosom.

Viac k témam: LOH Letné olympijské hry 2024 v Paríži, Svetový pohár, Vodný slalom
Zdroj: SITA.sk – Kanoista Beňuš sa na OH 2024 v Paríži dobre naladil, na pretekoch Svetového pohára v Krakove skončil druhý © SITA Všetky práva vyhradené.