Lekári bez hraníc: V Gaze nezabíjajú len bomby. Ľudia zomierajú kvôli chýbajúcej lekárskej starostlivosti

0
Lekári bez hraníc: V Gaze nezabíjajú len bomby. Ľudia zomierajú kvôli chýbajúcej lekárskej starostlivosti

Podľa dnes zverejnenej správy organizácie Lekári bez hraníc akútna podvýživa ohrozuje čoraz viac ľudí v pásme Gazy. Okrem toho sa rýchlo zhoršuje ich fyzické a duševné zdravie.

-Od januára do marca 2024 ošetrili zdravotníci Lekárov bez hraníc celkovo 216 detí mladších ako päť rokov so stredne ťažkou alebo akútnou podvýživou, ktorá sa pred súčasným konfliktom v Gaze takmer nevyskytovala.

– Okrem toho po viac ako šiestich mesiacoch vojny stúpa počet úmrtí, ktorým by sa za normálnych okolností dalo ľahko zabrániť.

– Nemocnice sú preplnené zranenými pacientmi. Ľudia s inými druhmi zdravotných potrieb, ako sú tehotné ženy a chronicky chorí, často nemôžu dostať potrebnú starostlivosť.

Koľko detí zbytočne zomrelo?

„Koľko detí zomrelo na zápal pľúc v preplnených nemocniciach?” pýta sa Mari-Carmen Viñolesová, vedúca krízových programov organizácie Lekári bez hraníc. „Koľko detí zomrelo na choroby, ktorým sa dalo predísť? Koľko pacientov s cukrovkou zostáva bez liečby? A koľko oddelení poskytujúcich dialýzu obličiek museli v napadnutých nemocniciach zatvoriť? To všetko sú ďalší zabijaci, o ktorých sa však v celom tomto chaose spôsobenom kolapsom systému zdravotnej starostlivosti v skutočnosti nehovorí.”

Riziko prepuknutia chorôb, podvýživy a dlhodobej psychickej traumy nie je spôsobené len zdecimovaným systémom zdravotnej starostlivosti, ale aj neľudskými životnými podmienkami, ktorým čelí miestne obyvateľstvo. Lekári bez hraníc varujú, že vojenský vpád do Rafahu by popri súčasnej humanitárnej kríze v Gaze spôsobil ďalšiu bezprecedentnú katastrofu, a vyzývajú na okamžité a trvalé prímerie.

Životné podmienky v Rafahu sú v súčasnosti dlhodobo neudržateľné na zabezpečenie zdravia tamojšieho obyvateľstva, uvádza sa v správe, ktorá vychádza z lekárskych údajov a výpovedí pacientov. Malé územie, ktoré je v súčasnosti domovom viac ako milióna ľudí násilne vysídlených zo severnej časti Gazy, trpí okrem iného zúfalým nedostatkom čistej pitnej a hygienickej vody, zatiaľ čo na uliciach sa hromadia odpadky a splašky.

5000 konzultácií za týždeň

Len v dvoch základných zdravotníckych centrách, ktoré prevádzkujú Lekári bez hraníc v oblastiach Shabura a Mawasi, poskytujú tímy každý týždeň v priemere 5000 lekárskych konzultácií, z ktorých mnohé súvisia s nevyhovujúcimi životnými podmienkami. Viac ako 40 % týchto konzultácií sa týka pacientov s infekciami horných dýchacích ciest.

Lekári sa stretávajú aj s rastúcim počtom prípadov podozrenia na hepatitídu typu A. V posledných troch mesiacoch roku 2023 bolo u detí mladších ako päť rokov hlásených 25-krát viac prípadov hnačkových ochorení ako v rovnakom období roku 2022.

Sto pôrodov denne

Tímy v Emirátskej nemocnici, kde pôsobia aj Lekári bez hraníc, pomáhajú pri takmer 100 pôrodoch denne, čo je päťkrát viac ako pred vojnou.

Na klinikách pribúdajú aj konzultácie týkajúce sa vysokého krvného tlaku, cukrovky, astmy, epilepsie a rakoviny. Pre týchto pacientov sa však dá urobiť len veľmi málo, ak sa ich stav zhorší. Je tu kritický nedostatok špeciálnych liekov a vybavenia.

Zhoršuje sa aj duševné zdravie obyvateľov Gazy, ako aj zdravotníckeho personálu. Väčšina pacientov má príznaky spojené s úzkosťou a stresom vrátane psychosomatických a depresívnych stavov.

Pomoc je obmedzená

Pre organizáciu Lekári bez hraníc je podpora zničeného zdravotníckeho systému v Gaze mimoriadne náročná. Tímy majú problémy s prepravou zdravotníckeho materiálu a humanitárnej pomoci. Dôvodom sú meškania a obmedzenia zo strany izraelských orgánov, ktoré sú podrobne opísané v prílohe správy.

„Ako medzinárodná zdravotnícka organizácia máme odborné znalosti a zdroje na to, aby sme urobili oveľa viac,” hovorí Sylvain Groulx, koordinátor pre núdzové situácie v organizácii Lekári bez hraníc. „Palestínsky zdravotnícky personál je vysoko kvalifikovaný a na liečbu a záchranu životov mu stačí, aby mohol pracovať v prijateľných a dôstojných podmienkach. Bez okamžitého a trvalého prímeria a vstupu zmysluplnej humanitárnej pomoci budeme naďalej svedkami ďalších úmrtí.”

Lekári bez hraníc v pásme Gazy:

Lekári bez hraníc v súčasnosti pracujú v troch nemocniciach v pásme Gazy: v nemocnici Aksa, v indonézskej poľnej nemocnici v Rafahu a v emirátskej pôrodnici na juhu územia. Pomáhajú aj na troch klinikách v Šabure, Mawasi a Rafahu.

Lekárske tímy poskytujú chirurgickú starostlivosť, fyzioterapiu, popôrodnú starostlivosť, primárnu zdravotnú starostlivosť, očkovanie a pomoc v oblasti duševného zdravia. Systematické obliehanie a príkazy na evakuáciu rôznych nemocníc však tlačia aktivity do čoraz menších oblastí a obmedzujú schopnosť reagovať na potreby palestínskeho obyvateľstva.

Lekári bez hraníc poskytujú v Rafahu aj 300 metrov kubických čistej vody denne a pracujú na ďalšom zvýšení tohto množstva.

Zdroj: Lékáři bez hraníc

Gaza/Jeruzalem/Praha, 29.apríla 2024

žiadne príspevky na zobrazenie