Na akom mieste je Slovensko v rebríčku najlepšieho rastu HDP?

0
Na akom mieste je Slovensko v rebríčku najlepšieho rastu HDP?

Nie sme na tom vôbec zle! Nový výskum ukázal, že Slovensko má 6. najlepší priemerný rast HDP na odpracovanú hodinu v OECD.

Čo je HDP?

Hrubý domáci produkt (v trhových cenách), skrátene HDP (angl. gross domestic product (at market prices), skrátene GDP) alebo domáci produkt je hodnota všetkých finálnych výrobkov a služieb vyrobených rezidentskými jednotkami sledovaného územia (spravidla štátu) za sledované obdobie (spravidla za rok). Zodpovedá teda tzv. hrubej pridanej hodnote celej ekonomiky v trhových cenách.

Štúdia od odborníkov na hľadanie zamestnania Lensa zistila, že produktivita krajín za posledných niekoľko desaťročí stabilne rastie, pričom HDP za odpracovanú hodinu sa zvýšil takmer na celom svete.

HDP na odpracovanú hodinu je meradlom produktivity práce

Meria, ako efektívne je vstup práce kombinovaný s inými výrobnými faktormi. Pri pohľade na priemerný ročný HDP pre každú krajinu OECD v rokoch 1995 – 2021 správa určila lokality, ktoré zaznamenali najvyššiu mieru rastu za odpracovanú hodinu.

Prečítajte si: Slovensko si polepšilo v rebríčku vnímania korupcie

Top 10 krajín s najväčším rozdielom HDP za odpracovanú hodinu:

Rebríček vedie Lotyšsko

Krajinou s najlepším priemerným HDP na odpracovanú hodinu je Lotyšsko so 4,63 % nárastom od roku 1995 do roku 2021. To naznačuje, že lotyšské hospodárstvo má stabilný rast, ako aj efektivitu a produktivitu jeho pracovníkov. Stimulácia hospodárskeho rastu môže navyše vytvoriť viac príležitostí pre pracovníkov.

S druhým najvyšším tempom rastu HDP na odpracovanú hodinu prichádza Írsko. V rokoch 1995 až 2021 vzrástol HDP za odpracovanú hodinu v krajine o 4,37 %, čo znamená, že ich neuveriteľná produktivita poháňa rast ich ekonomiky.

Krajinou s treťou najvyššou mierou rastu HDP za odpracovanú hodinu je Južná Kórea s nárastom o 4,27 % od roku 1995 do roku 2021. V roku 2021 bola Južná Kórea 12. najväčšou ekonomikou z hľadiska HDP, tesne nad Austráliou.

Výskum odhalil aj nasledovné:

Pokiaľ ide o krajiny s najväčším nárastom zákonnej hrubej mesačnej mzdy, na čele zoznamu je Lotyšsko s priemerným nárastom 10,17 % od roku 1998 do roku 2021.

Kanada je krajinou s najväčším rozdielom v limitoch pracovného času. Zákonné zákonné hodiny, ktoré môžu ľudia pracovať, sa v rokoch 1996 až 2020 zmenili zo 48 na 40 hodín.

Aljaška je americký štát, v ktorom došlo k najväčšiemu poklesu priemerného počtu pracovných hodín za týždeň, ktorý sa medzi rokmi 2020 – 2022 znížil o 7,8 %.

Celý výskum si môžete pozrieť kliknutím sem.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu