V marci to bude už 5 rokov, čo svet architektúry opustila jedna z jeho najznámejších tvárí. Odkaz, ktorý po sebe zanechala, však žije naďalej aj po jej smrti. Pozorovať ho môžeme v mestách po celom svete, kde stoja tie najkrajšie stavby od Zahy Hadid.
Rodáčka z Iraku prejavovala umelecké nadanie už v mladom veku. Zrejme aj to bol dôvod, prečo po štúdiu matematiky v libanonskom Bejrúte absolvovala ešte aj štúdium architektúry v Londýne. Práve príchod do anglickej metropoly sa jej stal osudným a začal písať úspešný príbeh ženy, ktorá na poli architektúry vybudovala legendárnu značku schopnú prežiť aj jej smrť.
Zaha Hadid a jej kariéra:
– v 70. rokoch po štúdiu architektúry pôsobila v ateliéri Office for Metropolitan Architecture
– v roku 1980 si v Londýne založila vlastný architektonický ateliér Zaha Hadid Architects
– popri práci architektky vyučovala na vysokých školách a venovala sa interiérovému dizajnu
– prvým veľkým projektom z jej dielne bol návrh hasičskej stanice v meste Weil nad Rýnom
– v roku 2004 sa jej ako prvej žene v dejinách podarilo získať prestížnu Pritzkerovu cenu
– magazín Forbes ju v roku 2008 zaradil do zoznamu 100 najvplyvnejších žien planéty
– jej ateliér má v súčasnosti za sebou viac ako 900 návrhov vo viac ako 40 krajinách sveta
Hasičská stanica Vitra (Weil nad Rýnom, Nemecko)
Počiatky architektkinho typického rukopisu, ktorý ju sprevádzal pri množstve návrhov, boli položené už pri návrhu spomínaného prvého veľkého projektu. Hasičská stanica Vitra, ktorú postavili v prvej polovici 90. rokov, nesie viaceré znaky prepájajúce tzv. dekonštruktivizmus a parametricizmus, ku ktorým sa pridali aj surové fasády v geometrických tvaroch.
Centrálna budova BMW (Lipsko, Nemecko)
V Nemecku bola Zaha Hadid dosť žiadaná. Po uvedenej hasičskej stanici sa chytila ďalších príležitostí, ktoré jej kariéru posúvali vpred. Jednou z nich bol návrh centrály BMW. Aj pri ňom vsadila na mohutné fasády, no tie už nedisponovali surovým vzhľadom. Pre zmiernenie celkového chladného dojmu sa na obvode budovy použili špeciálne fasádne obklady. Stavbe, samozrejme, nechýbal dôraz na plynulé línie v geometrických krivkách.
Prírodovedecké centrum Phæno (Wolfsburg, Nemecko)
Do Nemecka aj po tretíkrát. Dôvodom je ďalší z projektov, ktorým Zaha Hadid zabodovala na celosvetovej scéne. Pri návrhu prírodovedeckého centra, za ktorý si v roku 2006 odniesla cenu RIBA European Award, opäť vsadila na surovú betónovú stavbu. V kompozícii budovy za 79 mil. € sa však objavili aj viaceré organické prvky, ktoré neskôr zdobili väčšinu jej diel.
Riverside Museum – Glasgowské múzeum dopravy (Glasgow, Škótsko)
Spojenie geometrie s organickými prvkami odhalilo ďalšiu z možných podôb v roku 2011. Tá vyústila do tvaru, ktorý si po ukončení výstavby Glasgowského múzea dopravy mnohí spájali s preloženou servítkou. K vytvoreniu unikátneho vzhľadu prispelo aj použitie viac ako 20 000 pozinkovaných plechov, ktoré pokrývajú budovu s výstavnou plochou okolo 7000 m².Foto: www.pixabay.com
Centrum Hejdara Alijeva (Baku, Azerbajdžan)
Architektkina záľuba v organických tvaroch postupne naberala na obrátkach, výsledkom čoho boli ďalšie nové experimentálne projekty. Úžas vzbudilo hlavne futuristické kultúrne centrum z azerbajdžanskej metropoly, ktoré je aj po rokoch od výstavby inšpiráciou pre všetkých, ktorí koketujú s fasádami v oblých tvaroch.
Hlavné sídlo prístavnej správy Port House (Antverpy, Belgicko)
Ukončenia realizácie jedného z najodvážnejších návrhov sa už autorka nedožila. Jej ateliéru sa však podarilo dotiahnuť ambiciózny projekt do úspešného výsledku. Nové sídlo prístavnej správy v belgických Antverpách tak ukázalo, ako dokáže nadstavba zmeniť obyčajný objekt na jedno z najoriginálnejších diel svojho druhu.Foto: www.pixabay.com
Sky Park (Bratislava, Slovensko)
Kúsok z umenia zosnulej architektky a jej verných pokračovateľov si môžeme naživo pozrieť aj v Bratislave. V jej širšom centre postupne rastie projekt Sky Park, ktorého časť už nabrala finálnu podobu. Týka sa to hlavne moderných výškových rezidenčných veží. Tie ale nebudú jedinými priestormi, ktoré v rámci 2 naplánovaných etáp výstavby vznikajú. Bratislavčania sa môžu tešiť aj na moderné kancelárie, obchodné prevádzky či útulný mestský park.
Úmrtím slávnej architektky sa šírenie jej odkazu neskončilo. Ateliér Zaha Hadid Architects naďalej prichádza s prepracovanými návrhmi, ktoré posúvajú hranice výstavby na ešte vyššiu úroveň. Niektoré sú vybudované priamo podľa návrhov Zahy Hadid, ktoré po sebe zanechala, iné vytvorili jej pokračovatelia, no s nezameniteľným rukopisom svojej bývalej šéfky, vďaka čomu jej odkaz žije ďalej.
Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com