Langoše sú skvelou pochúťkou, ktorá príjemne zahreje najmä počas chladného obdobia. Langoše sú tradičné slovenské jedlo, ktoré má pôvod v Maďarsku a vzniklo ako jednoduché jedlo z chlebového cesta pečeného na otvorenom ohni.
Najčastejšie sa podávajú horúce, potreté cesnakom, kyslou smotanou a syrom, no obľúbené sú aj so sladkými polevami. Langoše sú obľúbeným občerstvením na trhoch, festivaloch a v stánkoch s rýchlym občerstvením.
Langoše Miláno pripravuje na svojom Instagrame Marián Myjavec, alias Muž v zástere, už roky. Nedávno bol v Taliansku, a doniesol si odtiaľ zásobu syra burrata, ktorou sa rozhodol dotvoriť svoje langoše. Chuťou mu potom pripomínali vyprážanú pizzu, preto ich nazval “Miláno”.
Ak nezoženiete burratu (mávajú ju už už aj v klasických obchodoch – napríklad v Kauflande), kľudne si na langoš dajte mozzarelu. Potrite ho olivovým olejom s cesnakom a posypte čerstvou bazalkou alebo oreganom.
Ingrediencie: (na cca 15 langošov)
- 1 kg hladkej múky
- 0,5 l mlieka
- 250 g kyslej smotany
- 2 vajíčka
- 30 g čerstvého droždia
- 2 čl soli
- 1 PL cukru
Postup:
Z polovice vlažného mlieka, lyžice cukru a droždia si spravíme kvások, ktorý necháme asi 15 minút vykysnúť na teplom mieste.
Do múky pridáme vykysnutý kvások, zvyšok mlieka, vajíčka, smotanu a soľ.
Vypracujeme cesto, z ktorého vytvarujeme bochník, preložíme ho do uzatváracej veľkej nádoby a dáme ho hneď kysnúť do chladničky.
Najlepšie je, keď si cesto zamiesite deň vopred a necháte ho v chladničke cez noc.
Cesto vám v chladničke vydrží aj 3-4 dni, tak z neho môžte robiť čerstvé langoše aj na viac krát.
Cesto z chladničky rozdelíme na cca 120 g časti, z ktorých vytvarujeme guľaté bochníčky. Necháme ich asi 15 minút podkysnúť. Pri tvarovaní nepoužívame múku.
S naolejovanými rukami naťahujeme langoše, ktoré by mali byť v strede úplne tenučké.
Langoše smažíme na horúcom oleji na nízkom stupni z každej strany asi 45 sekúnd. Pečú sa naozaj rýchlo.
Zdroj: Akčné Ženy (@akcnezeny.sk) • Instagram photos and videos