Rozhodujú o nadnárodných záležitostiach, rozvíjajú obchodnú aj politickú spoluprácu, koordinujú spoločný postup pri riešení globálnych problémov. Najväčšie medzinárodné organizácie združujú štáty z celého sveta. Členským krajinám pomáhajú napĺňať ciele a spájať ich pri nachádzaní spoločných postupov na regionálnej aj celosvetovej úrovni.
OSN
Prvá medzinárodná mierová organizácia vznikla po skončení 1. svetovej vojny. Spoločnosť národov nedokázala zamedziť vyvolaniu ďalšieho svetového konfliktu, čím stratila význam. Jej časť sa po 2. svetovej vojne transformovala do Organizácie Spojených národov, ktorá vznikla podpísaním Charty OSN v San Franciscu v roku 1945. O 7 rokov neskôr sa v New Yorku uskutočnilo prvé stretnutie členov. Z New Yorku sa stalo trvalé sídlo organizácie s 5 hlavnými orgánmi. Ako ústredný poradný orgán slúži Valné zhromaždenie, na ktorom sa stretávajú predstavitelia všetkých členských krajín. Otázky mieru a bezpečnosti vo svete rieši Bezpečnostná rada s 5 stálymi a 10 nestálymi členmi. Hospodárska a sociálna rada má na starosti koordináciu hospodárskej a sociálnej činnosti. Päticu hlavných orgánov OSN dopĺňa Poručenská rada a Medzinárodný súdny dvor.Foto: www.pixabay.com – konferenzadhs
WHO
Pod OSN spadá viacero agentúr, ktoré sa špecializujú na vybranú oblasť. Tematika zdravia a zdravého života spadá do kompetencie Svetovej zdravotníckej organizácie. Jej úlohou je spájať krajiny pri vyvíjaní úsilia spojeného so zaistením zdravotnej starostlivosti pre všetkých obyvateľov a koordinovať spoločný postup členských štátov pri riešení zdravotníckych kríz. WHO plní túto úlohu od roku 1948. Členmi organizácie, v ktorej pracuje zhruba 8000 ľudí z oblasti vedy, medicíny a manažmentu, je viac ako 190 štátov.
Interpol
Viac ako 190 štátov sveta združuje aj Interpol, ktorý má za sebou 100 rokov práce. Združenie so sídlom vo francúzskom Lyone má za cieľ poskytovať policajným zložkám členských krajín súčinnosť pri boji s kriminalitou. Medzinárodná organizácia kriminálnej polície poskytuje kriminalistom v jednotlivých štátoch tajné informácie, ktoré im majú pomôcť pri odhaľovaní trestnej činnosti alebo pri prenasledovaní páchateľov. Interpol sa podieľa aj na zabezpečení technickej a operatívnej podpory. V prípade potreby môže v koordinácii so štátnymi zložkami zasahovať v teréne.
WTO
Prehlbovanie ekonomickej spolupráce medzi krajinami vyžadovalo vznik organizácie, ktorá by dohliadala na dodržiavanie pravidiel pri obchodovaní na medzinárodnom trhu. Túto úlohu plní od roku 1995 Svetová obchodná organizácia so sídlom vo švajčiarskej Ženeve. Cieľom WTO je pracovať na liberalizácii obchodu a odstraňovaní bariér, ktoré bránia jeho rozkvetu. Združenie zavádza pravidlá, ktorých dodržiavanie vedie ku korektnému obchodovaniu medzi členmi. Organizácia má v súčasnosti vyše 160 členov, ktorých obchod pokrýva približne 98 % svetového obchodu.
Červený kríž
Tematike zdravia a zdravotnej starostlivosti sa venuje aj Medzinárodné hnutie Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Hnutie pôsobí ako organizácia spájajúca národné Červené kríže, ktoré vystupujú samostatne na štátnej úrovni, no riadia sa spoločnými zásadami. Prvý Červený kríž bol založený v 60. rokoch 19. storočia v nemeckom Stuttgarte. Organizácie sa pôvodne zakladali kvôli poskytovaniu zdravotnej starostlivosti vojakom. V 20. storočí sa ich účel rozšíril aj na humanitárnu pomoc pri epidémiách a živelných pohromách. Medzinárodné hnutie Červeného kríža a Červeného polmesiaca v súčasnosti združuje vyše 90 mil. členov.Foto: www.pixabay.com – photosforyou
Státisíce až milióny členov majú aj ďalšie nadnárodné organizácie pôsobiace ako neziskové, resp. mimovládne hnutia. Medzi najväčšie patrí Greenpeace, ktorý sa od roku 1971 zaoberá ekológiou a ochranou životného prostredia. O 14 rokov neskôr vznikla v Paríži mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc, ktorej cieľom je ochrana a podpora slobody tlače a médií. Na globálnej úrovni pôsobí aj Svetový potravinový program, ktorého humanitárna činnosť sa zameriava na boj s hladom a zlepšenie výživovej hodnoty potravín (nielen) v chudobných regiónoch.
Foto na titulke: www.pixabay.com – konferenzadhs