Nebezpečný vírus napáda mobily, ako sa proti nemu chrániť?

0
Nebezpečný vírus napáda mobily, ako sa proti nemu chrániť?
pixabay.com

O nebezpečenstve, ktoré hrozí na internete, sme písali už viackrát. Falošné softvéry alebo aplikácie vás podnecujú k odhaleniu podrobností o bankovom účte alebo účte na sociálnych sieťach, alebo vyzývajú k platbe za falošné produkty.

Pred novým nebezpečným vírusom nazývaným Rogue, ktorý útočí výhradne na mobilné zariadenia, varovali výskumníci z kyberbezpečnostnej spoločnosti Check Point. Tento nezvaný návštevník sa totiž v posledných týždňoch šíri na sieti ako lavína. Kyberzločinci si z neho urobili výhodný biznis. Na čiernom trhu si ho kúpia len za pár desiatok dolarov, a aj preto sa tak rýchlo šíri.

Nejčastejšie se s týmto škodlivým vírusom môžu užívatelia stretnúť v neoficiálnych obchodoch s aplikáciami. Rovnako ich však môžu hackeri prepašovať do mobilu prostredníctvom nevyžiadaných e-mailov či podvodných webových stránok. Hrozba sa týká predovšetkým mobilov s operačným systémom Android.

Ide väčšinou o aplikácie s koncovkou apk. Vírus Rogue dovoluje hackerom preevziať kontrolu nad napadnutým zariadením, umožňuje kradnúť fotografie, kontakty, správy, informácie o polohe či iné uložené dáta.

Najnovší vírus sa objavuje ako aplikácia, o ktorej vás môžu informovať v maili, že toto je “aplikácia, na ktorú ste tak dlho čakali“. Keď na to kliknete, začnete sa sťahovať nebezpečný súbor.Keď je stiahnutý, opakovane si pýta povolenie, aby s ahacker mohol dostať do vášho telefónu. A ak udelíte povolenia, malware Rogue sa zaregistruje a skryje svoju ikonu na obrazovke.

Prečítajte si: Kyberzločinci používajú koronavírus ako návnadu

pixabay.com

Zákernosť vírusu Rouge

Rogue je v systéme skrytý a nemá žiadnu ikonu. Pre bežných užívateľov je teda veľmi ťažké ho vystopovať a z infikovaného zariadenia odstrániť.

“Ak nie sú udelené všetky požadované povolenia, bude používateľa opakovane žiadať o ich udelení. Malware sa následne registruje ako správca zariadenia a ak sa užívateľ pokúsi oprávnenie odobrať alebo vírus odstrániť, zobrazí sa na obrazovke správa: Naozaj chcete zmazať všetky údaje?” konštatuje expert Check Pointu Peter Kadrmas.

Užívatelia sú tak v podstate v šachu, pretože ak nechcú prísť o uložené dáta, spravidla oprávnenie odsúhlasia.

“Aby zamaskoval svoje zákerné úmysly a mohol sa vydávať za legitímne službu Google, využíva platformu Firebase, teda službu Googlu pre aplikácie,” priblížil bezpečnostný expert technickú stránku veci. Ak používatelia mobilný vírus nezmažú – aj pod rizikom straty dát – naservírujú útočníkom všetky svoje dáta ako na zlatom podnose.

Ako sa chrániť?

Expert radí zálohovávať si všetky dáta z mobilu a radšej o ne potom prísť, ako povoliť prístup vírusu. Taktiež nedôverovať verejným Wi-Fi sieťam a používať antivírus, ktorý vás upozorní na hrozby.

Musíte byť opatrní pri aktualizáciách mobilného softvéru. Taktiež si dávať pozor pred aplikáciami, ktoré viackrát vyžadujú od vás povolenia, aj keď ich odmietnete. Sťahujte si len dôveryhodné aplikácie z oficiálneho obchodu s aplikáciami.

Zdroj: www.novinky.cz, techviral.net, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie