Vedeli ste, že existuje rozdiel medzi fyzioterapiou a pohybovou terapiou? V prípade pohybovej terapie ide o metódu, ktorá využíva pohyb a fyzickú aktivitu na zlepšenie fyzického, emocionálneho a psychického zdravia. Práca pohybového terapeuta je skutočným poslaním pomáhať ľuďom, ktorí trpia rôznymi pohybovími ťažkosťami, ktoré negatívne ovplyvňujú fungovanie našich dní.
Odborník na pohybovú terapiu, Oskar Fatul, sa tejto práci venuje už niekoľko rokov. Ľudí učí správnemu spôsobu hýbania sa a vysvetľuje, ako máme správne pracovať s našim telom. Napísal knihu Život bez bolesti začína tu, ktorá je vhodná najmä pre rodičov, ktorí majú malé deti, pretože v rámci toho vývoja dokážu optimalizovať pozície, do ktorých sa ich deti ukladajú, či už sú to oddychové pozície, alebo potom aj tie pohybové. Je taktiež aj autorom digitálneho rehabilitačného kurzu, v rámci ktorého človek vie získať všetky návody na liečenie rôznych bolestí tela.
Oskar, aký je rozdiel medzi fyzioterapiou a pohybovou terapiou?
So všeobecným fyzioterapeutom, máme cieľ v princípe rovnaký. Snažíme sa pomôcť ľuďom odstrániť bolesti a cítiť sa lepšie. Priemerný fyzioterapeut sa dnes orientuje na to, ktoré svaly má človek aktívne, ktoré svaly sú oslabené a snaží sa manažovať práve akútny stav bolesti. Napríklad, ak vás sekne, alebo vám nejakým spôsobom začne akútne vystreľovať bolesť v rôznych častiach tela.
Pohybová terapia je založená na tom, aby pacient zlepšil držanie tela a zmenil návyky a svoje pohybové stereotypy, tak aby dokázal odstrániť nahromadené napätie a tlak vo svojom tele. Čo sa týka pohybového terapeuta, tak ja sa v rámci Česka a Slovenska snažím ľuďom ukázať cestu, ako dokážu zoptimalizovať spôsob, akým sa hýbu, vďaka ktorému dokážu odstrániť príčiny svojich bolestí.
Aké druhy problémov liečiš najčastejšie?
Najčastejšie riešim problémy spojené s krížami alebo chrbticou. Najkonkrétnejšie klientom robí problém práve platnička na spodku krížov. Vo všeobecnosti riešim problémy, ktoré sa pacientom zdajú nevyriešiteľné.
Sú tvoji pacienti iba športovci?
Práve naopak, ja sa prioritne orientujem na širokú verejnosť, ktorá má žiaľ najmenej informácií o správnom pohybe. Aj keď informácie majú, tak nie vždy úplne tie správne. Navyše, aj vďaka životnému štýlu, ktorý v dnešnej spoločnosti vedieme, kedy musíme v práci veľa sedieť, sa nám vyskytujú rôzne problémy napríklad, s držaním tela.
Ale samozrejme, pracujem a vychádzam aj zo športu. Pracoval som aj s reprezentantami, aj sa som sa stal historicky najmladším trenerom v hokejovej extralige, najvyššej slovenskej hokejovej súťaži. Takže mám tam aj to športové pozadie, ale prioritne pracujem v rámci rehabilitácie a terapie s bežnou verejnosťou.
Aký je rozdiel pri liečení mužov a žien?
Do veľkej miery nezláleží na pohlaví ale na akútnosti problému. Pravdou však je, že ženy majú častejšie problémy s hrudnou a krčnou chrbticou, zatiaľ čo muži skôč trpia bolesťou krížov a spodnou časťou tela.
Vnímam však aj psychologicý rozdiel. Ženy sú viac otvorené tomu, aby problém diagnostikovali a riešili. Sú ochotné sa svojmu telu venovať a dať ho do poriadku. Muži skúšajú koľko bolesť vydržia, a snažia sa ju prekusnúť. Prídu za mnou, až keď im je veľmi zle.
Ženy sú otvorené tomu, aby svoj problém vyriešili. Muži sa snažia bolesť radšej prekusnúť.
Ako môže bežný človek prispieť k tomu, aby sa vďaka správnemu pohybu cítil lepšie?
Bežný človek by sa mal sústrediť na to, do akých pozícií sa ukladá a dbať na to, akým spôsobom sa hýbe. Je to ťažké vedieť, čo je pre nás ten správny pohyb, keďže nám tieto informácie nikto nedal. Od nejakých šiestich rokoch zasadneme do lavíc a prakticky, do konca života už len sedíme.
Ja vo všeobecnosti zvyknem odporúčať:
- Pri chôdzi nasmerujte chodidlá vpred. Odľahčíte tak vaše kolená.
- Veľa ľudí ma predtlačenú panvu vpred a zostávajú zalomení v krížoch. Posuňte svoje bedrové kĺby dozadu, aby boli priamo nad členkami.
- Nedýchajte bruchom ale hrudným košom. Dýchaním do hrudníka sa telo krásne otvorí a natiahne sa.
Tomuto sa treba vyvarovať:
- Nezostávajte v jednej statickej pozícii príliš dlho. Pravidelne hýbte chrbticou a kĺbmi.
- Ak ste stuhnutí, netreba prudko reagovať. Nie každý pohyb je zdravý, iba správny pohyb je zdravý.