Ľudský mozog je fascinujúci a zložitý mechanizmus, ktorý je pre nás dodnes záhadou. V snahe vniesť do toho svetlo aspoň z psychologického hľadiska, certifikovaná trénerka Elisabeth Donatella, alias kouč Lisy, zahájila vzdelávací video seriál na TikToku.
Nazýva sa to „Psychologické fakty, ktoré ste o sebe nevedeli“. Koučka Lisy sa delí o všetko, čo sa naučila pri dôkladnom výskume tejto témy, a odpovedá na také zaujímavé otázky, ako napríklad „Prečo zabúdame na veci v okamihu, keď vstúpime do miestnosti, aby sme si ich vzali?“ alebo „Prečo radšej odstavíme svoje auto vedľa iného na takmer prázdnom pozemku?“
1. Na vyváženie 1 negatívnej vecí je potrebných 5 pozitívnych vecí
Váš mozog má „zaujatosť na negativitu“. Preto rýchlo zabudnete na to, že vás niekto pochválil, ale stále žijete v tom, že sa vám niekto iný za niečo vysmial.
2. Váš mozog chce, aby ste boli leniví
Šetrenie energie je jednou z hlavných priorít vášho mozgu. Bola to jedna z podstatných vecí pre prežitie ľudí.
3. Hneď, ako sa tam dostanete, zabudnete, na čo ste išli do miestnosti
Kvôli niečomu, čo sa nazýva „efekt dverí“. Keď prechádzame dverami, nechá vás to zabudnúť na to, čo ste chceli, pretože meníte svoje prostredie.
4. Ste naprogramovaní tak, aby ste milovali hudbu, ktorú ste na strednej škole počúvali najviac
Hudba, ktorá sa vám páči najviac, vás zasiahne dopamínom a inými látkami, „cítite dobré chemikálie“. Vo veku od 12 do 22 rokov všetko vnímate za dôležité. Takže hudbou z tých rokov najviac zdôraznite roky mladosti a radi zostávate pri týchto hudobných spomienkach.
5. Napodobňujete ľudí, s ktorými komunikujete, niekedy bez toho, aby ste si to uvedomovali
Napodobnením niekoho môžete dosiahnuť, aby sa vám páčil viac. Toto sa volá: chameleónsky efekt. Môže to byť vo forme kopírovania niektorých výrazov tváre a tiež ich spôsobe reči a akcentov.
6. Keď jazdíte na neznámych miestach, vypnete hlasitosť alebo znížite zvuk
Vo chvíľach, keď zameriavate svoju pozornosť na počúvanie, ste si menej vedomí vizuálnych informácií, ktoré váš mozog dostáva.
7. Nezoberiete si posledný kúsok pizze alebo šišky
Pretože nemáte pocit, že máte na to právo. Špecialisti tento jav nazvali šírenie nároku.
8. Držíte dvere otvorené pre ďalších ľudí
Vedci zistili, že nejde iba o to, že sa snažíme byť zdvorilí. Význam to má taký, že všetci sa snažíme vynaložiť čo najmenej energie na robenie vecí. To ukazuje, že sa snažíme správať k ostatným tak, ako chceme, aby sa správali oni k nám.
9. Ste kreatívnejší pri riešení problémov niekoho iného ako vášho vlastného
Aby sme to pochopili, musíme sa pozrieť na teóriu konštrukčnej úrovne psychologickej vzdialenosti. Pojem ja je vám bližší ako iným ľuďom. Ostatní ľudia sú od vás psychologicky vzdialení. Preto má myslenie na iných ľudí tendenciu zlepšovať riešenie problémov a dokonca vyhnúť sa osobným a emocionálnym prekážkam tvorivosti.
10. Cítite sa šťastnejší, keď ste zaneprázdnení
Váš mozog nemá rád, keď je nečinný. Radšej zostáva zaneprázdnený. Za každú úlohu, ktorú splníte, budete odmenení dopamínom.
11. Zdalo sa vám, že váš telefón vibruje vo vrecku, ale neprišlo žiadne upozornenie
Tento stav sa nazýva Phantom Vibration Syndrome a trpí ním 68% z nás.
12. Jedlo vyrobené niekým iným chutí lepšie ako vaše vlastné varenie
Stojíte okolo jedla tak dlho, že už je menej atraktívne, keď je nakoniec hotové na jedenie.
13. Zabúdanie je znakom vysokej inteligencie
Vedci tvrdia, že zabúdanie je rovnako dôležité ako pamätanie. „Zlá pamäť“ = mechanizmus na uvoľnenie väčšieho priestoru pre relevantnejšie informácie v mozgu. A bráni vášmu mozgu v plytvaní priestorom a energiou.
14. Nohy dáte smerom k osobe, ktorá vás najviac zaujíma
Je to inštinkt prežitia. Vaše telo sa stará o to, aby vaše nohy mohli okamžite reagovať, ak pocítite akýkoľvek druh ohrozenia.
15. Čo hovorí tvoj štýl písania správ na vašu osobnosť?
Ak píšete dlhé texty, ste citliví a premýšľaví. Vnímate slová ako zmysluplný a mocný nástroj a vkladáte do nich pocity a myšlienky.
16. Vždy meškáte
Ľudia, ktorí chronicky meškajú, majú tendenciu podceňovať, ako dlho bude trvať dokončenie úlohy. Toto sa nazýva „plánovaný klam“.
17. Vo svojich snoch nevidíte smartfóny
Výskum naznačuje, že keďže sú smartfóny a ďalšie moderné zariadenia novšie, náš mozog si na ne ešte nezvykol.
18. Radšej zaparkujete svoje auto vedľa iného auta na takmer prázdnom pozemku
Je to preto, lebo často sledujeme dav. Toto správanie nám pomáha vysvetliť, že ako ľudia sme spoločenské bytosti.
Zdroj: Boredpanda.com, coachlisy.com | TikTok
Zdroj foto: pixabay.com