Prezidentka Čaputová vystúpila v parlamente a Ficovej vláde adresovala jasný odkaz (foto)

0
Prezidentka Čaputová vystúpila v parlamente a Ficovej vláde adresovala jasný odkaz (foto)

18.1.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 18. januára 13:27

Vyhrať voľby neznamená môcť robiť všetko, znamená to prevzatie najväčšieho podielu zodpovednosti za krajinu a jej občanov.

Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová v pléne parlamentu a požiadala vládu Roberta Fica (Smer-SD) a poslancov, aby vládnu novelu Trestného zákona neprijali.

Riziká a hrozby novely Trestného zákona

Vyzvala ich, aby akýmkoľvek významným zmenám v trestnej legislatíve predchádzala riadna odborná diskusia a medzirezortné pripomienkové konanie. Zároveň skonštatovala, že predložená novela Trestného zákona môže byť v rozpore s Ústavou SR a dodala, že zmeny prinášajú hrozbu zásahov do práv poškodených na spravodlivý proces.

Hlava štátu je toho názoru, že nesprávne či dôkladne nepripravené nastavenie úpravy trestného práva by mohlo spôsobiť nepredvídateľné celospoločenské škody a nezvratné zásahy do práv osôb poškodených trestnou činnosťou.

„Je bezprecedentné, aby sa takéto závažné zmeny v oblasti trestného práva diali bez riadneho legislatívneho procesu. Prebiehajúca rozprava v parlamente ho samozrejme nenahrádza, to by sme ho potom vôbec nemuseli mať v právnom poriadku. Vyjadrenia opozičných poslancov tu smerujú tak povediac do tmy. Môžu prísť s akýmkoľvek argumentom, avšak bez nároku na to, že by sa ním niekto zaoberal,” myslí si prezidentka Čaputová. Chýbajúca odborná diskusia podľa nej znásobuje riziká spojené s touto novelou.

Ficov argument podľa prezidentky neobstojí

Ficova vláda prijatie novely v skrátenom legislatívnom konaní odôvodňuje údajným masívnym porušovaním ľudských práv obvinených, o ktorých má svedčiť niekoľko rozhodnutí ústavného súdu.

„Mala som možnosť sa oboznámiť s uvedenými rozhodnutiami ústavného súdu a musím povedať, že tento argument predkladateľa ako zákonný dôvod pre zrýchlený legislatívny proces neobstojí,” tvrdí hlava štátu.

Z rozhodnutí ústavného súdu, ktoré minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) doručil prezidentke, sa len šesť od roku 2020 týka Úradu špeciálnej prokuratúry. Avšak podľa Čapurovej ani v jednom z nich nebola konštatovaná neústavnosť samotného trestného konania.

Zníženie trestných sadzieb či zvýšenie hraníc škody

Vláda taktiež argumentuje slovami, že súčasná novela vychádza z návrhu, ktorý predložil exminister spravodlivosti Viliam Karas (KDH). Ten sa však dištancuje od aktuálne prerokúvaných zmien. Jeho novela bola podrobená odbornej diskusii v riadnom legislatívnom konaní.

„Úprimnejšie zdôvodnenie zrýchleného legislatívneho konania preto vidím skôr vo výroku predsedu vlády ,Politika je o moci a toto je mocenské rozhodnute´,” povedala prezidentka a dodala, že aj víťaz volieb musí rešpektovať zákony a ústavu, pretože výkon moci je nimi v demokratickej spoločnosti limitovaný. Schválením novely by sa premlčacie lehoty vo väčšine prípadov skrátili o polovicu. Prezidentka tvrdí, že páchateľ sa tak môže v týchto prípadoch za polovičný čas stať beztrestným.

„Štvorkombinácia spomenutého zásadného zníženia trestných sadzieb, zvýšenia hraníc škody, zmeny v ukladaní podmienečných trestov a zmeny v oblasti premlčania, by bola rezignovaním štátu na ochranu svojich občanov, na efektívne vymáhanie spravodlivosti a môže znamenať odklon od ochrany princípov právneho štátu,” upozornila Čaputová.

Zaniknutie spáchaných trestných činov

Viac ako tisíc živých spisov zo špeciálnej prokuratúry sa má po jej zrušení v skrátenom legislatívnom konaní presunúť na osem krajských prokuratúr. Prezidentka Čaputová súčasne zdôraznila, že sa tak má stať zo dňa na deň.

„Ak by predložené návrhy nadobudli účinnosť čo i len na jednu sekundu, v dôsledku skrátenia premlčacích lehôt navždy zanikne trestnosť tisícov už spáchaných majetkových a hospodárskych trestných činov. Zanikne aj zodpovednosť ich páchateľov, a to aj v prípade mimoriadne závažných trestných činov, ktorými boli spôsobené značné finančné škody,” uviedla prezidentka vo svojom prejave. Odborníci sú toho názoru, že by išlo o „generálnu amnestiu” týchto skutkov a poškodení sa nikdy nedomôžu spravodlivosti.

„Znamená to teda, že postavenie poškodených by sa výrazne zhoršilo obmedzením možnosti domáhať sa náhrady škody. A teda hrozí prinajmenšom porušenie ich ústavných práv na ochranu majetku. Myslite, prosím, aj na práva týchto osôb, keď budete o návrhoch hlasovať,” dodala.

Politický a verejný tlak obmedzuje platnosť novely

Prezidentka zároveň ocenila prístup predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD), ktorý avizoval zmeny v predloženej novele.

„Treba však zároveň dodať aj to, že nebyť politického a verejného tlaku, dnes by s najväčšou pravdepodobnosťou novela týchto zákonov už platila,” myslí si. Prezidentka je toho názoru, že väčšina poslancov rozumie argumentom, ktoré v pléne zaznievajú.

Zároveň je však presvedčená, že keby ktokoľvek iný robil takéto významné zmeny v skrátenom legislatívnom konaní, bili by na poplach. „Nemám o tom žiadnu pochybnosť,” doplnila.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vystúpenie prezidentky SR v parlamente (fotografie)

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela Trestného zákona, Poslanci, Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk – Prezidentka Čaputová vystúpila v parlamente a Ficovej vláde adresovala jasný odkaz (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu