- Tisícom Gazanov pracujúcich v Izraeli boli po útokoch Hamasu 7. októbra 2023 zrušené domovy.
- Povolenia na pobyt boli zrušené.
- Podľa palestínskeho ministerstva práce je teraz vysídlených približne 6 000 ľudí, pričom niektorí z nich žijú v žalostných podmienkach.
- Tímy Lekárov bez hraníc zásobujú vysídlencov liekmi na neprenosné choroby a poskytujú aj psychologickú podporu.
„Pred 7. októbrom bolo všetko v poriadku,” hovorí 62-ročný Husajn*, ktorý žil v Gaze pred vypuknutím vojny. V Izraeli pracoval 37 rokov. „Chodil som pracovať do Ašdodu, izraelského mesta, ktoré je asi 35 až 40 kilometrov severne od Gazy. Niekedy som tam zostával cez noc, niekedy som sa vrátil do Gazy, aby som strávil s rodinou,” spomína.
Aby uživil svoju rodinu, pracoval ako maliar domov a fariem. „Správali sa tam ku mne dobre, mal som veľa izraelských priateľov,” hovorí. Deň pred útokmi 7. októbra pil kávu so svojím najlepším miestnym priateľom, kde bol ubytovaný. „Je to Izraelčan a stretol som ho na zeleninovom trhu. Chodieval som s ním a jeho rodinou ovocie a zeleninu priamo z Gazy. Naše rodiny sa tiež rýchlo spriatelili,” pokračuje vo svojom príbehu.
7. október všetko zmenil
V októbri sa však pre neho všetko zmenilo. „Spal som, keď môj priateľ zrazu vtrhol do mojej izby a ďalší muž, ktorého som nepoznal, a začali ma biť palicami.” “Tvoji ľudia nás tu zabíjajú a ty zatiaľ spíš v našich domoch!” kričali na Husajna, zatiaľ čo …pustili na neho psy. “Pohrýzli ma a roztrhali mi brucho a trup,” spomína.
Po desiatich minútach sa mu podarilo utiecť, ale trvalo pol hodiny, kým sa dostal do bezpečia. “Zavolal som inému izraelskému priateľovi, ktorý prišiel po mňa. Vzal ma do domu svojho priateľa a tam som sa ukryl 10 dní bez toho, aby som videl slnko,” povedal. Dňa 18. októbra si vzal taxík a presunul sa na Západný breh. Husajn dorazil do Ramalláhu, hlavného mesta Západného brehu, a rozhodol sa zamieriť na sever do Jeninu, kde sú stovky vysídlených obyvateľov Gazy umiestnené v mnohých centrách, ktoré spravuje Palestínska samospráva.
Bitie a zneužívanie
V týchto centrách pôsobia aj Lekári bez hraníc, ktorí poskytujú lieky a psychologickú pomoc. Niektorí pacienti povedali tímom organizácie, že po eskalácii konfliktu ich Izraelské sily zadržiavajú, bijú, ponižujú a zneužívajú.
“Ľudia sú tu naozaj milí. Nečakal som to,” priznáva. „Ale moja rodina zostala v meste Gaza. Žije tam moja manželka a deti. Občas sa mi podarí s nimi spojiť telefonicky. Rozprávajú mi o tamojšej situácii. Je to hrozné. Chcem len žiť v mieri. Nechceme nikoho obťažovať a dúfame, že nikto nebude obťažovať nás. Chceme pokojný život po boku našich rodín, detí a vnúčat. Palestínu vnímam ako svoju krajinu, či už som kdekoľvek sa práve nachádzam. Túžim sa opäť stretnúť so svojou rodinou v Gaze.”
Husajn verí, že sa nikdy nebude môcť vrátiť do Ašdódu, mesta, kde pracoval a žil. „Situácia už nikdy nebude rovnaká,” uzatvára.
* Meno bolo zmenené z dôvodu zachovania dôvernosti informácií.
Zdroj: Lekáři bez hraníc
Praha/Gaza, 8. november 2023