Domov Správy Slovensko Spotrebitelia rozhodli, ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota

Spotrebitelia rozhodli, ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota

29.12.2020 (Webnoviny.sk) – Víťazi štvrtého ročníka Programu podpory lokálnych komunít sú už známi. O tom, ktorých 26 projektov podporí Nadácia COOP Jednota celkovou alokovanou čiastkou 156 000 eur rozhodli hlasovaním spotrebitelia. V najbližších mesiacoch tak na Slovensku pribudne dielňa zdravej výživy, fitnes parky, zrekonštruované sociálne zariadenia či nové detské dopravné ihrisko.

Nadačný program je zameraný na podporu lokálnych iniciatív a na zvyšovanie spokojnosti s kvalitou života v regióne. Vo štvrtom ročníku prihlásili rôzne subjekty 613 projektov, spotrebitelia celkovo odovzdali takmer 285 000 hlasov. „Družstvá už od svojho vzniku plnili sociálnu funkciu, podporovali rozvoj kultúry, vzdelávania a verejnoprospešné aktivity. S cieľom nadviazať na toto historické dedičstvo a umožniť verejnosti zapojiť sa do riešenia rôznych problémov a do zveľaďovania svojho okolia sme pred štyrmi rokmi tento projekt odštartovali. Dnes môžem s čistým svedomím povedať, že ideu sa nám darí napĺňať, množstvo krásnych zrealizovaných projektov je toho dôkazom,“ uviedol Ján Bilinský, generálny riaditeľ COOP Jednoty Slovensko a zároveň správca Nadácie COOP Jednota.

V aktuálnom ročníku si o grant požiadali obce, základné školy, mestské kultúrno-športové strediská, športové kluby, materské centrá aj občianske združenia. Víťazov určila verejnosť. Na základe hlasovania tak v obci Pohorelá (okr. Brezno) pribudne oddychová zóna v blízkosti klziska a dopravného ihriska, v Banskej Bystrici zrekonštruujú sociálne zariadenia v Materskom centre Mamina. V Podhradí (okr. Martin) investujú získané financie do činnosti členov Podhradskej muziky a na rozširovanie spolupráce s folklórnou skupinou Podhradie. Medzi podporenými sú aj projekty, ktoré sa zamerané na šport. Napríklad ZŠ Andreja Kmeťa v Leviciach vytvorí exteriérový fitnes park v areáli školy, čím zatraktívni hodiny telesnej výchovy, v Kráľovičových Kračanoch (okr. Dunajská Streda) v areáli futbalového ihriska vyrastie moderné detské ihrisko, v obci Veľké Zálužie (okr. Nitra) dobudujú pumptrackovú dráhu. V areáli školy v Šuranoch pribudne priestor so stolmi, lavicami a zastrešením, ktoré bude slúžiť na vyučovanie vonku. Využívať ho budú žiaci počas hodín technickej výchovy, keď sa budú starať o okolie školy, sadiť rastliny a zároveň sa učiť praktickým zručnostiam. Mesto Senica premení zanedbaný priestor pri poliklinike na parkovú plochu s novými lavičkami. Rekreačná zóna pribudne aj v obci Zábiedovo (okr. Trstená), pri jazere, ktoré pred niekoľkými rokmi vyčistili, prebehnú terénne úpravy, budú postavené lavičky, stoly a ohnisko. Na vodnej ploche vznikne plávajúce mólo so vstupom z brehu. Nadácia COOP Jednota podporí aj projekt v Starej Kremničke zameraný na rozvoj detských zručností a pozitívny vzťah k vareniu.

Projekt s názvom Program podpory lokálnych komunít realizovala Nadácia COOP Jednota spoločne so svojimi partnermi po prvý raz v roku 2017. V uplynulých troch ročníkoch prerozdelila medzi 79 subjektov finančný grant v celkovej hodnote 450 000 eur. Vďaka charitatívnym aktivitám tradičného slovenského potravinového reťazca mohli v desiatkach miest a obcí vzniknúť spoločné oddychové priestory pre verejnosť, altánky, mobiliár, turistické trasy či letné kino. Starostovia obcí, riaditelia škôl aj občianske združenia prostredníctvom grantu zrevitalizovali množstvo školských dvorov, postavili detské ihriská, vysadili zeleň, upravili chodníky i autobusové zastávky, miestne športové kluby zakúpili nové zápasové a tréningové dresy. Viac informácií nájdete na webstránke COOP Jednoty Slovensko https://www.coop.sk/sk/projekt/94/uvod-2020

Nadácia COOP Jednota podporuje okrem rozvoja lokálnych komunít aj slovenské zdravotníctvo nákupom dôležitých prístrojov do nemocníc a zdravotníckych zariadení a poskytuje aj sociálnu pomoc.

Program podpory lokálnych komunít – Víťazné projekty v roku 2020

Miesto realizácie
Projekty

Pohorelá
Altánok plný života

Kysucké Nové Mesto
Športom k zdraviu

Kráľovičove Kračany
Vytvorme deťom moderné detské ihrisko

Galanta
Modernizácia detského ihriska

Topoľovka
Outdoorové športové ihrisko

Okoličná na Ostrove
Obnova a rekonštrukcia športového areálu a zabezpečenie mobilných lavíc

Banská Bystrica
Rekonštrukcia sociálnych zariadení v Materskom centre Mamina

Levice
Exteriérové fitnes zariadenia

Harichovce
Pripraviť sa, pozor, štart!

Podhradie
Podhradská muzika cestou necestou

Bajany
Terénne úpravy pri objekte Komunitného centra

 Klin
Veselo s deťmi na športových a kultúrnych podujatiach

Veľké Zálužie
Dostavba cykloparku Veľké Zálužie

Šurany
Trieda v prírode

Spišská Belá
Do formy na čerstvom vzduchu

Čirč
Grilovacie altánky a prístrešky

Nitrica
Workoutové ihrisko

Slavošovce
MŠ Revitalizácia školského dvora „Bezpečne v škôlke“

Senica
PARK Sotinská

Šišov
Fitnes park

Lazy pod Makytou
Vonkajšie fitnes ihrisko

Dechtice
Detské ihrisko

Zábiedovo
Zábava pri jazere

Benkovce
Ihrisko pri MŠ

Stará Kremnička
Dielňa zdravej výživy

Divinka
Obnova detského ihriska materskej školy v obci Divinka

Informačný servis

Viac k témam: COOP Jednota, COOP Jednota Slovensko, Nadácia Coop Jednota, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – Spotrebitelia rozhodli, ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version