Boxerka z Alžírska, ktorú niektorí mylne označujú za transsexuála, dnes vyhrala proti Talianke v jednom z najkontroverznejších olympijských zápasov všetkých čias. Išlo o to, že Imane Khalifová sa síce narodila ako žena, ale má vyššiu hladinu testosterónu.
Testosterón, klasicky ponímaný ako mužský pohlavný hormón, sa vyskytuje aj u žien, lenže v nižšej koncentrácii. Zďaleka tiež neobmedzuje svoj účinok na pohlavné orgány a reprodukčné zdravie. Má vplyv na telesnú stavbu a spolu s estrogénmi zohráva kľúčovú úlohu v rozdielnom vzhľade mužov a žien (pohlavný dimorfizmus).
Súboj medzi Taliankou Angelou Cariniovou a jej alžírskou súperkou Imane Khelifovou trval iba 46 sekúnd, pričom Talianka po zápase hodila chránič hlavy na podlahu a kričala: „To je nespravodlivé.“
25-ročná boxerka z Talianska odmietla podanie ruky a so vzlykaním padla na kolená. Po prerušení zápasu rozhodca na znak víťazstva zdvihol ruku Imane Khalifovej do vzduchu. Viditeľne rozzúrená Cariniová si svoju ruku vytrhla a odišla.
Má vyššiu hladinu testosterónu
Imane Khelifová sa narodila sa ako žena a dodnes ženou je. Trpí však ochorením vývoja pohlavných orgánov, ktoré sa prejavuje zvýšenou hodnotou testosterónu, teda mužského hormónu v jej tele. Preto nemohla štartovať na medzinárodnom boxerskom turnaji, ktorý má iné pravidlá ako olympiáda.
Ide o komplikovanejší prípad ako pri iných škandáloch, ktoré v posledných rokoch zachvátili ženský šport. Khelifová údajne trpí ochorením nazývaným Swyerov syndróm, čo znamená, že má niektoré ženské reprodukčné orgány, ale tiež oveľa vyššiu hladinu testosterónu ako iné ženy.
Je možné, že má zriedkavý „intersex“ zdravotný stav, kde navonok ženské jedince môžu mať „mužské“ chromozómy alebo naopak. Preto je možné, že aj v ženských telách atlétok našli XY chromozóm. Viac o pojme intersex nájdete v tomto článku.
Imane Khelifová nie je neporaziteľná – celkovo už prehrala deväť zápasov. Je držiteľkou rekordu 37:9 na amatérskej úrovni a má profesionálny rekord 1-0. Od roku 2022 neprehrala ani zápas.
Vyjadrenie lekára Milana Kuklovského
Lekár so špecializáciou v odbore vnútorné lekárstvo, ktorý v roku 2020 získal ocenenie Top lekári Slovenska v kategórii vnútorné lekárstvo, Milan Kuklovský, na svoj Instagram napísal:
„Hoci som liberál, nemôžem súhlasiť s tým, aby bolo umožnené súťažiť športovcom, ktorí, hoc si to sami nevybrali, majú v dôsledku genetickej poruchy, mimoriadne schopnosti. Je mi takýchto športovkýň úprimne ľúto, no bolo by chybou, keby sme „genetický” doping ignorovali. Alžírska boxerka Imane Khelif je od narodenia biologicky ženou, no v dôsledku genetickej poruchy má rovnako ako muži chromozóm X aj Y a teda jej telo produkuje testosterón. Ten jej dodáva „mužskú” silu, teda výhodu voči jej súperkám.
Práve z tohto dôvodu sa nemôžu ženské športovkyne s určitou hladinou testosterónu zúčastňovať napríklad majstrovstiev sveta. Olympiáda takéto obmedzenia nemá. To považujem za chybu. Je mi ľúto, že sú tieto ženy trestané za niečo, s čím sa narodili, no snaha o bezhraničnú „spravodlivosť” nemôže viesť k poškodzovaniu tých, ktorí sa môžu spoliehať „len” na talent a tvrdý tréning. V opačnom prípade by mohol byť legálny akýkoľvek doping. Temnou stránkou takýchto príbehov sú zbytočné útoky na LGBTQ+ komunitu a šírenie nenávisti.”
Mne osobne prekáža aj to, že Alžírčania v túžbe po úspechu hlúpo zneužili ich športovkyňu a podhodili ju celosvetovej nenávisti. A to neskončí dobre…
Nikdy nepocítila také údery
Talianska boxerka po zápase klesla na kolená a rozplakala sa, a povedala, že nikdy predtým v súťaži nepocítila také silné údery.
Talianka Cariniová po zápase povedala: „Som zvyknutá trpieť. Nikdy som taký úder nedostala, nedalo sa pokračovať. Vstúpila som do ringu, aby som bojovala. Ale už po prvej minúte som nemohla. Začala som cítiť silnú bolesť v nose. Nevzdala som sa, ale rana päsťou príliš bolela, a tak som si povedala dosť. Odchádzam so vztýčenou hlavou.“
„Želám jej, aby pokračovala až do konca a aby mohla byť šťastná. Som človek, ktorý nikoho nesúdi. Nie som tu na to, aby som súdila. Jednoducho som vstúpila do ringu, aby som bojovala za svoj sen. Nestalo sa tak,“ dodala sklamaná Cariniová.
Stanovisko Alžírskej boxerskej federácie
Po zápase sa Alžírska boxerská federácia tešila z Khelifovej víťazstva a zverejnila na Facebooku: „Blahoželáme alžírskej boxerke Imane Khalifovej, ktorá rázne reagovala v ringu a kvalifikovala sa do štvrťfinále, keď hladko porazila Talianku Angelinu Cariniovú za menej ako 46 sekúnd.“
Pri odchode z ringu alžírska boxerka povedala: „Ak Boh dá, toto bolo prvé víťazstvo. Boh chce, aby som dostala zlato.“ Potom dodala: „Vždy ma poteší vyhrať v takej dôležitej súťaži, ale stále sa sústredím na svoj cieľ, ktorým je medaila.“
Imane Khelifová už súťažila na olympijských hrách v Tokiu v roku 2020. Bola jednou z prvých troch alžírskych olympijských boxeriek vyslaných do Tokia. Vyhrala svoj úvodný zápas, ale prehrala s obhajkyňou zlata, Kellie Harringtonovou z Írska.
Imane Khelifová bola vylúčená z minuloročných majstrovstiev sveta po neúspešných testoch testosterónu. Alžírsky olympijský výbor zareagoval a tvrdil, že diskvalifikácia bola súčasťou „sprisahania“, ktoré im malo zabrániť vyhrať zlato. Uviedol, že za vysokou hladinou testosterónu sú zdravotné dôvody.
To jej však nebránilo, aby sa zúčastnila olympijských hier v Paríži. Šéfovia MOV, ktorí dohliadajú na olympijské hry v Paríži, uviedli, že Khelifová splnila kritériá oprávnenosti súťažiť.
Šéfovia MOV čelia kritike
Bývalá poslankyňa Liz Trussová napísala na Twitteri: „Kedy sa toto šialenstvo zastaví? Muži sa nemôžu stať ženami. Prečo britská vláda proti tomu nenamieta?“ Svoj negatívny postoj vyjadrila napŕiklad spisovateľka JK Rowlingová a Elon Musk.
Nadia Whittome, britská politička, napísala na sieť X: „Imane Khelifová sa narodila ako žena. Hovorila o tom, že jej otec pôvodne zakázal boxovať a povedal, že to nie je pre dievčatá. Útoky na ňu ukazujú, že transfóbia neubližuje len trans ľuďom, ale aj iným ženám, ktoré nezodpovedajú konvenčným predstavám o ženskosti.“
Talianski predstavitelia už začali protestovať proti začleneniu Alžírčanky do olympijských hier. Aj taliansky minister športu Andrea Abodi vyjadril obavy z toho, že Imane Khelifová súťaží.
Imane Khelifová nie je jediná, ktorá vzbudila pozornosť a polemiku. Ďalšia boxerka, Lin Yu-ting z Taiwanu, bola tiež diskvalifikovaná z majstrovstiev sveta v boxe žien v roku 2023, pretože neuspela v teste rodovej spôsobilosti. Tento rok, podobne ako Imane, dostala povolenie súťažiť na OH.
Umar Kremlev, prezident Medzinárodnej boxerskej asociácie (IBA), po sérii testov DNA uviedol, že asociácia odhalila športovcov, ktorí sa snažili podvádzať. Tvrdil, že testy „dokázali, že majú chromozómy XY, a preto boli zo športových podujatí vylúčení“.
Skúsenosti s alžírskou boxerkou sú rôzne
Mexičanka Brianda Tamarová prihlásila s vlastnými skúsenosťami z boja s Imane Khelifovou na začiatku turnaja.
„Keď som s ňou bojovala, cítila som sa mimo,“ napísala na sieť X. „Jej údery ma veľmi boleli, nemyslím si, že som sa tak niekedy cítila za 13 rokov v boxe. Jedine pri sparingu s mužmi.“
Naopak, podpora Khelifovej sa objavila od írskej majsterky sveta Amy Broadhurstová, ktorá ako jedna z mála porazila Khelifovú. Broadhurstová sa na Twitteri podelila o svoje názory: „Mnoho ľudí mi píše SMS kvôli Imane Khelifovej.“
Na OH sa vzdali niektorých spôsobov testovania pohlavia
Hovorca Medzinárodného olympijského výboru Mark Adams povedal: „Všetci športovci, ktorí sa zúčastňujú boxerského turnaja, dodržiavajú súťažné predpisy a pravidlá pre vstup, ako aj všetky platné lekárske predpisy v súlade s Parížskou boxerskou jednotkou 2024.”
Pred rokom 2021 MOV stanovil limity pre maximálne množstvo testosterónu – „mužského“ pohlavného hormónu, ktoré môžu mať súťažiaci na ženských podujatiach. Tie boli zachytené pri krvných testoch, podobne ako pri dopingu. Toto pravidlo bolo však už zmenené.
To, či takáto športovkyňa môže profesionálne súťažiť, je zodpovednosťou športových manažérov a organizátorov.
Politika MOV v oblasti monitorovania testosterónu bola zastavená pred tromi rokmi a nahradená politikou „spravodlivosti, inklúzie a nediskriminácie na základe rodovej identifikácie a pohlavných variácií“.
Hovorca MOV, Mark Adams, ktorý obhajoval svoje rozhodnutie schváliť Khelifovú a Lin Yu-ting ako ženy, dodal: „Tieto športovkyne súťažia už veľa rokov. Neprišli len tak náhle.“
Zdroj: https://www.dailymail.co.uk/news/article-13697397/Boxer-Imane-Khelif-cleared-compete-Olympics-despite-deemed-biologically-male-leaves-Italian-opponent-tears-fight-abandoned.html
https://www.aljazeera.com/news/2024/8/2/algerian-boxer-imane-khelif-becomes-target-of-gender-row-at-olympics