Tanečné kroky cez prekážky: Ako Janka Mošťková prekonáva Guillain-Barrého syndróm

0
Tanečné kroky cez prekážky: Ako Janka Mošťková prekonáva Guillain-Barrého syndróm

V novembri to budú tri roky, čo Janka Mošťková čelí výzvam, ktoré prináša Guillain-Barrého syndróm. Toto autoimunitné ochorenie postihuje nervovú sústavu a viedlo k tomu, že Janka ochrnula na všetky štyri končatiny.

Každý príbeh tohto vzácneho a individuálneho ochorenia je iný, a tak Janka objavuje cestu k uzdraveniu prostredníctvom postupnej regenerácie a intenzívnej rehabilitácie. Po rokoch sa jej dokonca s projektom Tancuj, tancuj, neseď v kúte podarí vrátiť k tomu, čo miluje, k folklóru.

Ako Jankina rodina a priatelia robia rozdiel v jej boji?

Janka prezradila, že pri prekonávaní každodenných výziev jej najviac pomáha jej okolie. „Rodina a kamaráti sú mi vždy nápomocní, či už v ťažkých chvíľach, alebo pri každodenných úlohách,“ hovorí. Ich podpora je pre ňu neoceniteľná a motivuje ju pokračovať v boji s ochorením.

Od rehabilitácie k tancu

Od januára 2023 Janka pravidelne navštevuje  ADELI Medical Center, kde už absolvovala päť rehabilitačných pobytov. „Každý pobyt v Adeli je plný pozitívnej atmosféry a zdravotné zlepšenie, ktoré mi prináša, je neoceniteľné,“ opisuje Janka. Keď sa jej naskytla príležitosť zapojiť sa do tanečného projektu „Tancuj, tancuj, neseď v kúte“, neváhala a ponuku prijala s radosťou.

Jankinou najväčšou motiváciou sú pokroky, ktoré počas troch rokov dosiahla. „Každý nový pokrok, nech už ide o väčšiu samostatnosť alebo zlepšenie vo cvičení, ma posúva ďalej. Vidím, ako sa môj stav zlepšuje, a to je pre mňa obrovská motivácia,“ hovorí.

Účasť v tanečnom projekte pre ňu znamená návrat do čias, keď s kamarátmi tancovala folklórne tance. „Tancovanie bolo vždy formou odreagovania a stretávania sa s priateľmi. Táto nová skúsenosť na vozíku bude pre mňa nezvyčajná, ale zároveň vzrušujúca,“ dodáva.

Janka bojuje za inklúziu

Janka je presvedčená o význame zapojenia ľudí so zdravotným znevýhodnením do rôznych aktivít. „Takéto projekty pomáhajú ostatným pochopiť svet ľudí s handicapom a nám poskytujú nové príležitosti. Je to výborný spôsob, ako sa vrátiť k činnosti, ktorú máme radi, a ukázať, že inklúzia je možná,“ hovorí.

Problém bezbariérového prístupu

Bojovníčka tiež upozorňuje na problém bezbariérovosti, ktorý často obmedzuje ľudí so zdravotným znevýhodnením. „V Česku a na Slovensku je bezbariérovosť stále veľkým problémom, ktorý často bráni ľuďom so zdravotným znevýhodnením v účasti na kultúrnych akciách a aktivitách. Je dôležité, aby sa to zmenilo,“ dodáva.

Jankin príbeh je inšpiráciou pre všetkých, ktorí čelia podobným výzvam. Jej odvaha, odhodlanie a pozitívny prístup sú svedectvom toho, ako je možné prekonávať prekážky a vracať sa k aktivitám, ktoré prinášajú radosť a zmysel. Projekt „Tancuj, tancuj, neseď v kúte“ je nielen príležitosťou pre Janku, ale aj spôsobom, ako ukázať svetu, že tancovanie môže spojiť ľudí bez ohľadu na ich zdravotný stav.

Už 29. októbra ju spolu s ďalšími deviatimi bojovníkmi s pohybovým znevýhodnením, môžete vidieť vo výnimočnom projekte Tancuj, tancuj, neseď v kúte v Dome Umenia v Piešťanoch. Lístky na predstavenie si môžete kúpiť cez donio.sk alebo osobne, priamo v Dome Umenia.

žiadne príspevky na zobrazenie