28.10.2024 (SITA.sk) – Slováci v období prvej Československej republiky (1918-1938) neboli politicky ani inak marginalizovaní, spolu s Čechmi boli štátotvorným národom. Pre agentúru SITA to dávnejšie povedal politológ Tomáš Jahelka z Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity.
„Treba si uvedomiť, že krátko pred vznikom ČSR na území Slovenska v podstate neexistovalo slovenské školstvo, na úradoch a súdoch sa úradovalo len po maďarsky a de facto neexistovala slovenská inteligencia a kvalifikovaný personál pre štátnu správu,“ zdôraznil Jahelka.
V štátnej správe boli tisíce Slovákov
Napriek tomu však podľa neho napríklad v roku 1934 bolo na Slovensku vo všetkých oblastiach štátnej správy 3 191 Slovákov, 1 581 Čechov, 267 Maďarov a 82 Nemcov.
„Z 1 234 notárov bolo 1 002 slovenskej národnosti. V roku 1937 bolo na Slovensku 227 sudcov slovenskej národnosti, 211 českej, 75 maďarskej, 66 rusínskej 50 nemeckej národnosti,“ uviedol politológ.
Ako ďalej povedal, krátko po vzniku Československa bolo zriadené špeciálne Ministerstvo s plnou mocou pre správu Slovenska, ktorého nariadenia mali účinnosť zákonov a na jeho čele postupne stáli Slováci Vavro Šrobár, Ivan Dérer, Martin Mičura a Jozef Kállay.
Významní politici
Jahelka tiež pripomína, že na fungovaní prvej ČSR sa podieľalo viacero Slovákov zastávajúcich významné posty vo vláde či diplomacii.
„Najznámejšie meno je Milan Hodža, ktorý bol v rokoch 1935-38 predsedom vlády. Predtým však pôsobil aj ako minister unifikácií, teda minister pre zjednotenie zákonov a organizáciu správy, minister poľnohospodárstva a minister školstva,“ zdôraznil.
Ďalší významní politici boli podľa neho napríklad Ivan Dérer, ktorý bol okrem ministra s plnou mocou pre správu Slovenska aj viacnásobným ministrom spravodlivosti, školstva a unifikácií, alebo Vavro Šrobár, ktorý okrem ministra s plnou mocou pre správu Slovenska bol aj ministrom zdravotníctva, školstva a unifikácií.
Viest sa stal generálom
„Ministrom unifikácií bol aj ďalší významný Slovák Ivan Markovič. Marek Gažík z Hlinkovej Slovenskej ľudovej strany, ktorý bol takisto ministrom unifikácií, bol v roku 1929 vo vláde spolu s Jozefom Tisom, ktorý bol ministrom zdravotníctva. Medzi významných diplomatov patril Štefan Osuský, veľvyslanec vo Veľkej Británii a vo Francúzsku,“ povedal Jahelka.
V diplomatických službách tiež podľa neho pôsobil napríklad aj Juraj Slávik, minister vnútra v rokoch 1929-32 a v rokoch 1936-39 veľvyslanec v Poľsku. „Vojenskú hodnosť generála dosiahol v prvej ČSR Rudolf Viest, neskôr jeden z veliteľov Slovenského národného povstania,“ dodal politológ.
Založenie Československej republiky vyhlásili predstavitelia českého politického života spolu so zástupcom Slovákov Vavrom Šrobárom v Prahe 28. októbra 1918. Pripomíname si teda už 106. výročie tejto historickej udalosti. Ďalší slovenskí predstavitelia sa k nim pridali Martinskou deklaráciou 30. októbra 1918.
Viac k témam: Československá republika, Politológ, Výročie vzniku Československej republiky, Vznik Československa (1918)
Zdroj: SITA.sk – V Československej republike boli Slováci štátotvorným národom, pripomína politológ © SITA Všetky práva vyhradené.