Takmer všetky byty v panelových domoch majú zlú zvukovú izoláciu. Dôvodom sú relatívne tenké panely podláh a zlé ukotvenie stenových blokov. Preto sa mnohí z nás denne trápia nad tým, ako sa nepríjemného hluku od susedov zbaviť.
Hlasné zvuky a neustály hluk môžu nepriaznivo ovplyvniť nielen duševné, ale aj fyziologické zdravie človeka. O to viac, ak teraz v interiéri trávime viac času. Už hluk s objemom 40 decibelov narušuje pokoj ostatných a pri 85 decibeloch môže dôjsť až k duševným poruchám.
Panelové byty a montované domy si preto vyžadujú komplexnú zvukovú izoláciu a výber správnej akustickej peny.
Ako vám pomôže izolácia?
Základom je rozoznať, o aký typ hluku ide. Hluk môže mať akustický alebo vibračný pôvod. Prvý z nich preniká vzduchom cez praskliny v zárubniach, okenných rámoch, v spojoch, ako aj vetracích šachtách a iných miestach.
Hluk vibrácií sa šíri pevným médiom a je akustickou vibráciou. Tento hluk pochádza z betónových stien a iných stavebných prvkov budovy, ako aj z vodovodných alebo vykurovacích potrubí.
Zvuková izolácia v byte znamená vylepšenú izoláciu stien, stropu a podlahy bytu materiálmi pohlcujúcimi hluk.
Okrem podlahy, stien a stropu musíte venovať veľkú pozornosť aj iným miestam prenikania zvuku: stúpačky vodovodného systému, kúrenia, priechody, okná a dvere.
Riešením môže byť kročajová izolácia
Na zlepšenie zvukovej izolácie stien sa používa zosilnenie sadrokartónovou stenou a medzi ňou a stenou je položená minerálna vlna alebo penová guma, ktorá neumožňuje šírenie zvukových vibrácií.
Hluková izolácia stropu má v byte osobitný význam, pretože susedia zhora zvyčajne spôsobujú najväčšie nepríjemnosti. Izolačná technológia tohto typu je podobná stene. Vyberajte tak, aby sa strop príliš neznížil.
Veľmi dobrým riešením na podlahovú izoláciu je napríklad aj univerzálna kročajová izolácia. V závislosti od vybraného materiálu pohlcujúceho zvuk sa môže položiť priamo na podlahu s podlahovou krytinou alebo pod betónový poter.
Okrem toho sú takéto moderné materiály pohlcujúce hluk schopné tlmiť vibrácie a mechanické namáhanie podlahy vďaka ich ťažnosti a pružnosti.
Prečítajte si aj článok o tom, ako zútulniť svoje bývanie
Pomôcť môžu aj obyčajné závesy
Ak sa vám nechce do rozsiahlej rekonštrukcie, alebo si ju ešte nemôžete dovoliť, riešením by mohli byť aj dlhé závesy, ktoré okrem vytvorenia izolačnej vrstvy, dokonale ozdobia váš interiér. Čím dlhšie, tým sa priestor opticky zvýši a zväčší, čím dosiahnete nádych majestátnosti a luxusu.
Na záver nezabudnite na to, že na dosiahnutie maximálnej zvukovej izolácie v byte musí byť proces izolácie vykonaný komplexne a do konca.