Ženy v Európskej únii zarábajú v priemere o 14 % menej za hodinu ako muži.
To sa rovná takmer dvom mesačným platom. Európska komisia preto označuje 10. november za symbolický deň, aby upozornila na to, že ženy v Európe stále zarábajú v priemere menej ako ich mužskí kolegovia.
Americká obchodná komora sa už piatykrát venuje téme postavania žien v spoločnosti a
konferenciou s názvom Posilnenie postavenia žien: Od finančnej nezávislosti k udržateľnej budúcnosti chce publikum inšpirovať a rozšíriť túto tému do celospoločenského diskurzu.
10. november je Európskym dňom rovnakého odmeňovania, čo znamená, že ženy v Európskej únii od dnes až do konca roka pracujú zdarma, na Slovensku sme na tom ešte o niečo horšie ako je európsky priemer, týmto dňom je 4. november.
257 rokov na odstránenie rozdielov
Ak budeme pokračovať v rovnakom tempe, bude nám podľa výpočtov OSN trvať 257 rokov, kým sa odstránia rozdiely v odmeňovaní medzi mužmi a ženami. Je to skutočne dlhá doba a preto musíme na túto situáciu nielen poukazovať, ale aj podniknúť aktívne kroky na jej zlepšenie.
Cieľom dnešného podujatia je motivovať súkromný sektor, verejné inštitúcie, ale hlavne celú spoločnosť, aby podporovala ženy a zdieľať pozitívne príklady z praxe – spoločností, ktoré si zakladajú na rovnakom platovom ohodnotení a majú mechanizmy na podporu žien v ich kariérnom raste aj po návrate z rodičovskej dovolenky.
Slovenské podnikateľky a investorky
Zároveň je dôležité zdieľať skúsenosti žien z finančného sektora, ktorý je ešte stále dominovaný mužmi, medzi hostkami sú aj úspešné slovenské podnikateľky a investorky, ktoré sa aktívne venujú podpore žien na ceste k finančnej nezávislosti, a zvyšovaniu finančnej gramotnosti.
A v neposlednom rade nemôžme zabúdať na mužov, ktorí sú v tomto procese kľúčoví – jednak preto, že stále zastávajú väčšinu manažérskych a vedúcich pozícií a rozhodujú o kariérnom raste, ale aj z pozície partnerov, manželov, kolegov a otcov, ktorí ženy podporujú.
Nízke zastúpenie žien vo verejnom živote
Podľa výsledkov komunálnych a župných volieb na Slovensku z októbra tohto roku je nízke aj zastúpenie žien vo verejnom živote – podiel žien v zastupiteľstvách samosprávnych krajoch je okolo 17%, medzi starostami obcí a miest je 26% a podiel žien medzi poslancami obcí a miest je 28%. Všetky tieto dáta svedčia o tom, že odstraňovať legálne bariéry nestačí a keď chceme mať vyrovnané zastúpenie žien aj na najvyšších úrovniach rozhodovacieho procesu v dôležitých oblastiach ako sú verejný život, inštitúcie štátnej a verejnej správy, v súkromnom sektore, vo vede a výskume je aktívna podpora žien nevyhnutná.
Americká obchodná komora zdôrazňuje, že podpora žien nie je „ženská téma“, ale celospoločenská téma, ktorá ma obrovský vplyv na všetky aspekty života – a diverzita, nie len rodová, ale aj náboženská, kultúrna, veková, rasová a etnická, či sexuálnej orientácie, je nevyhnutná pre inkluzívnu spoločnosť.
Potrebujeme mať diverzné zastúpenie v správnych radách a manažmente v súkromných spoločnostiach, ale rovnako vo vede, akadémii, či v politickom živote – keďže diverzita prináša nové pohľady, nové riešenia, lepšie finančné výsledky, či bezpečnejšiu spoločnosť – hodnoty a kvality, ktoré majú pozitívny dopad na nás
všetkých.
Konferenciu podporili Komerční banka, Citibank, MSD, SPP, PwC Slovensko, Zurich Insurance a Akčné ženy.
O Americkej obchodnej komore v SR
Americká obchodná komora na Slovensku, ktorá je aktívnym obhajcom rovnosti príležitostí pre ženy, je nezávislá nezisková organizácia financovaná výhradne z príspevkov svojich členov. Na Slovensku pôsobí už vyše 27 rokov s cieľom prinášať pozitívnu zmenu v rámci podnikateľského prostredia na Slovensku. Medzi kľúčové piliere komory patrí vymožiteľnosť práva, zavádzanie inovácií, vzdelávanie a podpora talentov, ako aj regionálny rozvoj.
Americká obchodná komora v SR združuje v súčasnosti viac ako 300 slovenských a zahraničných firiem, medzi ktoré patria najväčší zamestnávatelia, malé a stredné podniky, ale aj neziskové organizácie a vzdelávacie inštitúcie. Viac informácií o AmCham môžete získať na www.amcham.sk a na sociálnych sieťach: LinkedIn, Twitter, Instagram, Facebook, YouTube.