Výstavu #Women4Multilateralism iniciovala Delegácia Európskej únie pri OSN a Stála misia Gabonu v Ženeve a figuruje v nej aj naša prezidentka Zuzana Čaputová. Jej hlavnou myšlienkou je, že ženy zohrávajú kľúčovú úlohu pri prispievaní k multilateralizmu a našej spoločnej snahe o mier a bezpečnosť, ľudské práva a rozvoj.
V záujme dosiahnutia inkluzívneho procesu a v duchu mnohostrannej spolupráce boli všetky stále misie v Ženeve vyzvané, aby predložili jednu alebo niekoľko vedúcich žien zo svojich krajín (súčasných alebo historických), ktoré presadzujú vec multilateralizmu, ľudské práva (vrátane ženských práva), rozvoj alebo mier a bezpečnosť. Okrem toho tam boli zaradené aj mladé aktivistky, ktoré presadzujú tieto ideály na miestnej úrovni, ako aj ženy, ktoré vedú multilaterálny proces obsadzovaním vyšších pozícií v OSN alebo iných medzinárodných organizáciách.
Významná úloha žien
Bez angažovanosti niekoľkých pozoruhodných žien by prelomová Charta OSN podpísaná v roku 1945 nebola taká inkluzívna, ako ju poznáme dnes. Dňa 25. januára 2022 UNESCO slávnostne otvorilo Medzinárodný deň žien v multilateralizme.
Pri príležitosti tohtoročného Medzinárodného dňa žien (8. marca) preto Delegácia Európskej únie pri OSN v Ženeve a Stála misia Gabon vytvorili tento osvetový projekt, ktorý má zviditeľniť úlohu súčasných, ale aj historických vodkýň z celého sveta, ktoré prispeli k rozvoju multilateralizmu a ideálov OSN, od ľudských práv po rozvoj a mier a bezpečnosť.
Prečítajte si: Viete, že Medzinárodný deň žien vznikol vďaka šičkám?
Výstava predstavuje ženy, ktoré pracujú alebo pracovali v rôznych oblastiach: od političiek cez mierové vyjednávačky a aktivistky na miestnej úrovni, od trvalo udržateľného rozvoja až po ľudské práva a klimatické zmeny – myšlienka tejto výstavy je predviesť malú časť inšpiratívnych žien na všetkých kontinentoch, ktoré sú alebo boli oddané myšlienke lepšieho sveta pre všetkých.
Inšpiratívne ženy zo Slovenska
Medzi fotografiami žien nájdeme našu prezidentku Zuzanu Čaputovú, ale aj ďalšiu Slovenku, Oľgu Algayerovú, výkonnú tajomníčku Európskej hospodárskej komisie OSN.
Nachádzajú sa tam aj ďalšie významné ženy – napríklad prezidentka Európskej komisie Ursula von der Leyen, prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagarde, prezidentka Európskeho parlamentu Roberta Metsola z Malty, držiteľka Nobelovej ceny za mier, Nadia Murad.
Z historických osobností je zaradená Olympe de Gouges, ktorá bojovala za práva žiev v čase Francúzskej revolúcie, španielska sufražetka Clara Campoamor, zástankyňa jadrového odzbrojenia Alva Myrdal zo Švédska, pacifistka a prvá držiteľka Nobelovej ceny za mier Bertha von Suttner, ochrankyňa ženských práv Bertha Lutz z Brazílie či Magdalena Avietėnaitė z Litvy.
Výstavu sprevádza kampaň na sociálnych sieťach so sloganom #women4multilateralism. Projektuje sa aj v budove OSN vo Viedni 8. marca.
Zdroj: https://www.women4multilateralism.org/