Prečo Bill Gates či Steve Jobs posielali svoje deti do anti-technických škôl?

0
Prečo Bill Gates či Steve Jobs posielali svoje deti do anti-technických škôl?
Sherry Turkle, psychologička, deti a technológie

Mnohí vysokopostavení podnikatelia z technickej branže sa zhodujú v rovnakej filozofii: nepripúšťajú deti k technológiám v ranom veku. Známa psychologička a profesorka Sherry Turkle hovorí, že je to preto lebo tí, ktorí trávia najviac času s technológiami, plne pochopia ich temnú stránku. 

Gates napríklad nenechal svoje deti používať mobilné telefóny, kým nebudú mať 14 rokov. Vynálezca iPadu jednoducho zakázal svojim deťom používať technológie. Jobs množstvo používania deťom vždy limitoval.

Psychologička, profesorka a autorka mnohých kníh o negatívnom účinku technológií Sherry Turkle deklaruje, že tí, ktorí technlógie vyrábajú, sami najlepšie vedia, aké dokážu byť nebezpečné. „Títo ľudia veľmi dobre vedia, akú škodu môžu smartphony, sociálne médiá či iné formy technológií robiť, a to najmä mladým ľuďom.“

sherry-turkle, technológie a deti, komunikácia, sociálne média
Zdroj: https://sherryturkle.com/. Na foto: Sherry Turkle

Výskum ukázal, že riziko depresie pri častom užívaní sociálnych médií stúpa o 27%. Deti, ktoré používajú svoje telefóny najmenej tri hodiny denne, majú tendenciu byť oveľa pravdepodobnejšie náchylné na samovraždu. Nedávny výskum v USA dokonca zistil, že k hnacej sile samovrážd vo veľkej miere prispieva práve používanie smartphonov.

Riziko technológií

Podľa skúseností psychologičky, ľudia pracujúci v Silicon Valley dobre poznajú tieto riziká. Snažia sa chrániť svoje deti aspoň tým, že ich posielajú do Montessori škôl (montessori – zameranie sa na budovanie emocionálneho, sociálneho a intelektuálneho blaha dieťaťa). Všetky školy s Montessori prístupom majú rovnaké pravidlá v tom, že na stole nemá byť počítač počas raňajok, obeda či večere. Počítač nepatrí ani do triedy a podobne.

Iní posielajú svoje deti do Waldorfských škôl, ktoré majú podobnú anti-technologickú filozofiu. V týchto školách sa stále používa pero a papier a niekedy aj bahno na formovanie mladej mysle. Medzitým ostatné školy Silicon Valley inovovali na Chromebooky a iPady. 

deti a technológie, sociálne médiá, deti a počítače,
Zdroj: Pexels

Rodičia by mali rozpoznať, kedy a za akých okolností by deti mali používať technológie.

Psychologička podporuje prístup v rodinách, kde technológie idú bokom, aby sa rodičia a deti rozprávali naživo. Netvrdí, že technológie sú nevyhnutne zlé. Sama miluje svoj počítač a rada ho využíva, pokiaľ ide o kreatívne účely, písanie či rýchle emaily.

Cieľom je len upozorniť rodičov na to, aby boli uvedomelí a snažili sa svoje deti chrániť.

Zdroj: http://www.businessinsider.com

žiadne príspevky na zobrazenie