„Raňajky u Tiffanyho“ sú klasickým filmom, ktorý uchvátil divákov od svojho uvedenia v roku 1961. Tu je desať zaujímavostí o tomto ikonickom filme:
Adaptácia románu Trumana Capoteho: Film je založený na rovnomennej novele Trumana Capoteho, vydanej v roku 1958. Film si však trochu povolil s dejom a postavami a upravil ich tak, aby vyhovovali filmovému médiu.
Ikonická úvodná scéna: Jednou z najpamätnejších scén vo filme je úvodný záber Audrey Hepburn ako Holly Golightly, stojaca pred klenotníctvom Tiffany & Co. v New Yorku, elegantne oblečená v čiernej večernej róbe a hrýzie pečivo, zatiaľčo túžobne hľadí do výkladov predajne.
Úloha Audrey Hepburnovej: Stvárnenie Holly Golightlyovej Audrey Hepburnovej sa stalo jednou z jej najikonickejších úloh. Pôvodne si autor Truman Capote pre túto rolu predstavoval Marilyn Monroe, ale výkon Hepburnovej je teraz neoddeliteľný od postavy.
Módny vplyv: Oblečenie Audrey Hepburn vo filme, najmä čierne šaty Givenchy, ktoré má na sebe v úvodnej scéne, sa stalo nadčasovým a vplyvným módnym kúskom. Film mal výrazný vplyv na ženskú módu v 60. rokoch.
Prečítajte si: Audrey Hepburn, ikona 20. storočia
Hudba Henryho Manciniho: Hudba k filmu, ktorú zložil Henry Mancini, je ikonická, najmä ústredná pieseň „Moon River“. Získala cenu Akadémie za najlepšiu pôvodnú pieseň a stala sa jednou z najznámejších Manciniho skladieb.
Kultúrny vplyv: „Raňajky u Tiffanyho“ boli nielen komerčným úspechom, ale zanechali aj významný kultúrny vplyv. Často sa uvádza ako symbol pôvabu a sofistikovanosti mesta New York na začiatku 60. rokov 20. storočia.
Kontroverzia a kritika: Film čelil kritike za zobrazenie Mickeyho Rooneyho ako pána Yunioshiho, japonskej postavy hranej ako karikovaný stereotyp. Rooneyho stvárnenie bolo široko odsúdené pre jeho rasovú necitlivosť.
Réžia Blakea Edwardsa: Film režíroval Blake Edwards, známy svojou schopnosťou spojiť komédiu s emocionálnou hĺbkou. Jeho réžia výrazne prispela k úspechu a príťažlivosti filmu.
Prijatie a ocenenia: Napriek zmiešaným kritickým ohlasom po vydaní bol film „Breakfast at Tiffany’s“ komerčným úspechom a získala päť nominácií na Oscara, pričom dve získala za najlepšiu pôvodnú hudbu a najlepšiu pôvodnú pieseň.
Trvalé dedičstvo: Aj po niekoľkých desaťročiach zostávajú „Raňajky u Tiffanyho“ obľúbenou klasikou, na ktorú sa neustále odkazuje v populárnej kultúre, a jej témy lásky, identity a očakávaní spoločnosti naďalej rezonujú u divákov na celom svete.
Zdroj foto: commons.wikimedia.org