Ako definovať pasívne agresívneho človeka? Je to ten, ktorý koná tak, že sa vám „zdá, že s vami súhlasí alebo že koná primerane, ale v skutočnosti sa správa negatívne a pasívne vzdoruje“.
Takto ho definuje New York University Medical Center. Pasívne agresívne vzťahy sa môžu vyskytovať v romantickom partnerstve, v rodine, v sociálnych kruhoch alebo na pracovisku.
Pasívne a agresívne reakcie sa môžu pohybovať od relatívne miernych, ako sú výhovorky, že vás nepochopili, až po veľmi vážne, napríklad sabotovanie niekoho, kto má úspech.
Väčšina chronicky pasívne agresívnych jednotlivcov má štyri spoločné vlastnosti: správajú sa nerozumne a ťažko s nimi vychádzať, nepríjemne sa s nimi jedná, zriedkavo priamo prejavia svoje nepriateľstvo a v priebehu času opakujú svoje správanie.
Tu je desať spoločných znakov, ktoré pasívne agresívni ľudia prejavujú vo vzťahoch. Väčšina pasívne agresívnych ľudí pravidelne prejavuje aspoň niektoré z nasledujúcich správaní. A pritom si do značnej miery neuvedomujú (alebo ich netrápi), ako ich činy ovplyvňujú ostatných.
1. Skryté verbálne nepriateľstvo
Príklady: Negatívne klebety. Negatívna orientácia. Obvyklá kritika myšlienok, podmienok a očakávaní. Oslovenie dospelého ako dieťa. Neakceptujú skúsenosti a pocity iných.
Možný zámer: Ponížiť ostatných, aby sa cítili dominantne a lepšie. Vyvolávať v druhých pocit, aby sa cítili neadekvátni a neistí, aby zmiernili svoje vlastné nedostatky. Hľadanie falošného pocitu dôležitosti tým, že sú neustále kritickí. Vedome alebo nevedome šíria svoje vlastné nešťastie. Súťažia o moc a kontrolu vo vzťahu.
2. Nepríjemný humor
Príklady: Sarkazmus. Skryté nepriateľské žartovanie – často označované „len za srandu“. Opakované škádlenie. Podpichnutia ohľadom vzhľadu, pohlavia, sociálno-kultúrneho zázemia, poverenia, správania, spoločenských vzťahov atď.
Možné zámery: Vyjadriť skrytý hnev, nesúhlas alebo odmietnutie voči jednotlivcovi. Namierený smerom k jednotlivcovi za to, čo predstavuje. Použitie humoru ako zbrane pri pokuse o poníženie ľudí, zasiahnutie dôstojnosti a dôveryhodnosti iného človeka.
3. Skryté vzťahové nepriateľstvo
Príklady: Tiché týranie. Neviditeľné zlé zaobchádzanie. Sociálne vylúčenie. Zanedbanie. Odpor. Nepriamo poškodzuje vec alebo osobu dôležitú pre človeka, ktorého chce zasiahnuť.
Možné zámery: Vyjadriť hnev alebo nevôľu. Trest. Účelne vytvorenie negatívneho a znepokojujúceho prostredia. Vyvedenie cieľovej osoby z rovnováhy. Pokus o vytvorenie pocitu neistoty.
4. Zamaskovaná psychologická manipulácia
Príklady: Klamstvo. Ospravedlnenie. Dve tváre. Podrazy. Negatívne alebo nepríjemné prekvapenia. Obviňovanie obete z toho, že spôsobili vlastnú viktimizáciu. Deformácia pravdy. Skreslené skutočnosti, aby bol príjemca vyvedený z rovnováhy. Strategické zverejnenie alebo zadržanie kľúčových informácií. Preháňanie. Eufemizmus. Jednostranná zaujatosť.
Možné zámery: Klamanie a intrigy. Vylúčenie vlastnej zodpovednosti. Manipulovanie s faktami. Skreslenie vnímania pre ľahšie presviedčanie a kontrolu iných. Zameranie sa na iné veci a nie na skutočný problém.
5. Návnady viny
Príklady: Neprimerané obviňovanie. Zacielenie na citlivé miesto príjemcu. Zbavovanie sa zodpovednosti za svoje šťastie a úspech a prenos zodpovednosti na niekoho iného. Prenesenie viny za vlastné nešťastie a zlyhania na niekoho iného.
Možný zámer: Zameranie sa na emočné slabiny a zraniteľnosť príjemcu. Manipulovanie a snaha prinútiť príjemcu, aby splnil neprimerané požiadavky.
6. Blokácia
Príklady: Prokrastinácia. Zabúdanie. Obštrukcie. Zadržiavanie zdrojov alebo informácií. Zbytočná byrokracia. Výhovorky a ospravedlnenia. Nefunkčné dohody.
Možný zámer: Vyhýbanie sa zodpovednosti, úlohám a povinnostiam. Udržiavanie sily a kontroly položením prekážok, ktoré musíte prekonať. Pasívna konkurencieschopnosť, aby sťažil život ostatným. Účelne blokuje ostatným úspech. Žiarlivosť z úspechov iných.
7. Odpor
Príklady: Tvrdohlavosť. Nepoddajnosť. Neúčinnosť, komplikácia, neúplnosť vykonania úlohy, alebo úplný bojkot úlohy.
Možné zámery: Boj o moc. Pasívna bojovnosť. „Víťazstvo“ sa získava z frustrovaného úsilia a negatívnych emócií príjemcu.
Prečítajte si aj článok: Kedy je dobré ozvať sa v práci a ako na to?
8. Sabotáž
Príklady: Účelne podkopávajú úlohy, projekty, činnosti, termíny alebo dohody. Spôsobuje materiálne škody alebo straty. Prečerpajú zdroje. Zničenie pozitívnej atmosféry interpersonálne, spoločensky alebo profesionálne. Úmyselné zverejňovanie škodlivých informácií. Úmyselné bránenie v komunikácii a snahách o dohodu.
Možný zámer: Jasne vyjadriť hnev, nepriateľstvo a nevôľu voči jednotlivcovi, skupine alebo organizácii. Hromadenie nevyslovených problémov alebo nevyriešených minulých problémov. Osobná, sociálna alebo profesionálna žiarlivosť. Príprava trestu alebo pomsty.
9. Vlastné tresty („Ja vám ukážem“)
Príklady: Ukončenie. Úmyselné zlyhanie. Závislosť. Sebapoškodzovanie.
Možný zámer: Snaha uškodiť druhému zranením seba sabého. Snažia sa niekoho frustrovať, vystrašiť alebo zraniť. Odvolávajú sa na súcit. Dramatizuujú. Hľadajú a potrebujú pozornosť. Vyzývajú o pomoc v hlbších záležitostiach (môže si vyžadovať výrazný zásah).
10. Obeta
Príklady: Prehnané alebo imaginárne osobné problémy. Prehnané zdravotné problémy. Závislosť. Úmyselná krehkosť na vyvolanie súcitu a láskavosti. Hranie sa na slabých, bezmocných alebo mučeníkov.
Možný zámer: Využívať dobrú vôľu príjemcu, apelovať na vinu, svedomie, zmysel pre povinnosť alebo ochranný a vyživujúci inštinkt.
Zdroj: Psychologytoday.com