11 tipov ako si vybrať pracovný mobil (nielen) na podnikanie

0
11 tipov ako si vybrať pracovný mobil (nielen) na podnikanie

Podnikáte a potrebujete nový spoľahlivý mobilný telefón? Riadite tím ľudí, ktorých potrebujete spojiť s obchodnými partnermi, dodávateľmi a zákazníkmi? Nech už podnikáte v akejkoľvek oblasti, bez mobilu sa jednoducho nezaobídete.

Dnes je mobil plnohodnotný pracovný nástroj pre zamestnancov na všetkých pozíciách. Nielen úradníci, ale napríklad aj skladníci ho potrebujú na kontrolu a potvrdenie objednávok, vodiči cez neho často odosielajú nákladné listy, bankári a poisťovatelia dohadujú zmluvy a pod. Prinášame niekoľko tipov, ako si vybrať správny pracovný mobil pre vašu firmu.

1. Zistite, čo potrebujete

Mobily oslobodzujú, používať ich môžete kdekoľvek v areáli firmy, aj mimo budovu. Komunikovať s kolegami môžete aj bez toho, aby ste sedeli za pracovným stolom.

Tip: Viete, ako si vybrať do kancelárie vhodnú a pohodlnú kancelársku stoličku?

Aby ste našli najlepší mobil pre vaše potreby, musíte vedieť, čo vlastne potrebujete. Urobte si malý prieskum, opýtajte sa kolegov a zamestnancov, aby ste zistili, ako mobily používajú. Tento prieskum je potrebný aj v prípade, že prechádzate z používania pevnej linky alebo interného komunikačného systému na smartfóny.

Tieto otázky vám pomôžu porozumieť potrebám vašej firmy:

● Ako často telefonujete? Využívate telefón iba počas pracovnej doby? Ste aktívní aj vo večerných hodinách a počas víkendov?
● Kam voláte? Sú hovory miestne alebo uskutočňujete aj medzinárodné hovory?
● Využívajú sa mobilné telefóny aj na e-mailovú komunikáciu, videokonferencie a pod.?
● Postujete pravidelne na sociálnych sieťach?
● Je pre vašu firmu dôležité, aby mobil robil kvalitné fotografie a videá?
● Ako často by zamestnanci používali mobilný internet?
● Koľko smartfónov budete potrebovať? Je nevyhnutné, aby ho mal každý zamestnanec?
● S čím by mali byť vaše smartfóny kompatibilné? Máte špecifický podnikový softvér, ku ktorému potrebujú vaši zamestnanci prístup prostredníctvom svojich telefónov?

2. Materiál

Odolnosť a pevnosť materiálu, z ktorého je mobil vyrobený, má zásadný význam, najmä, ak ho plánujete používať v náročných prostrediach, ako sú sklady alebo výrobné priestory. Zariadenia musia byť schopné odolať opakovaným pádom, poliatiu tekutinou, extrémnym teplotám a prachu či nečistotám.

Napríklad v nemocnici by sa mali používať smartfóny vyrobené zo špeciálneho plastu, ktorý môže zabrániť šíreniu baktérií a odolať chemickým dezinfekčným prostriedkom.

A aké materiály sú dostupné?

● Plast – je veľmi ľahký, ale pomerne krehký. Vyrábajú sa z neho najmä lacnejšie modely.
● Kov – väčšinou ide o hliníkové zliatiny. Telefóny sú pomerne odolné, majú však vyššiu hmotnosť.
● Sklo – v súčasnosti veľmi obľúbený materiál. Tieto smartfóny sa nachádzajú na vrchole rebríčku TOP smartfónov. Sklenené telefóny výborne vyzerajú, na druhú stranu vidieť na nich odtlačky prstov.

freepik.com

3. Obrazovka

Na veľkých obrazovkách sa najlepšie zobrazujú dôležité informácie. Väčšina smartfónov má dnes už obrazovky s vysokým rozlíšením. Práve tu je dôležitá odpoveď na otázku, akým spôsobom sa budú firemné mobily používať. Ak majú smartfóny nahradiť notebooky, určite budete chcieť model s veľkou obrazovkou s vysokým rozlíšením.

Tip: Potrebujete stojan pod svoj notebook?

Ak na ňom budete iba prijímať hovory alebo odpovedať na e-maily, možno vám bude stačiť menšia obrazovka. Takéto mobily sú podstatne lacnejšie.

4. Výdrž batérie

Je to stále veľmi dôležitý faktor, najmä pre firmy, kde zamestnanci pravidelne chodia na dlhé cesty, alebo musia vycestovať do zahraničia. Potrebujú zariadenie s dostatočnou výdržou batérie, aby držali krok s meniacimi sa obchodnými potrebami.

Ak plánujete mobil používať na odosielanie e-mailov a krátke hovory z kancelárie, výdrž batérie nie je až taká dôležitá. Ak však trávite čas na cestách, potrebujete používať bankové aplikácie, sociálne siete a fotoaparát a viesť dlhšie rozhovory, budete potrebovať dlhšiu výdrž. Zamyslite sa nad tým, ako často vaši zamestnanci hovoria so zákazníkmi, pripájajú sa k videohovorom alebo pristupujú k súborom z cloudu.

Vyššiu kapacitu batérie a dlhšiu výdrž budete potrebovať aj vtedy, ak sa mobil používa naprieč smenami, teda je v prevádzke niekoľko hodín v kuse. V každom prípade však môžete investovať do autonabíjačky a núdzového zdroja napájania.

5. Úložisko

Úložný priestor zariadenia sa zvyčajne pohybuje od 16 GB do 128 GB. Vzhľadom na to, že nároky na dáta sa pravdepodobne budú časom zvyšovať, je dôležité vybrať si smartfón s
dostatočným úložiskom.

Ak využívate cloud, kapacita úložiska nie je až tak dôležitá. Ak však potrebujete množstvo rôznych aplikácií, mali by ste hľadať model so slušným úložiskom. Väčšie úložisko telefónu vám môže z dlhodobého hľadiska ušetriť aj peniaze, a to na ročných alebo mesačných poplatkoch za čoraz väčšie cloudové úložisko. Stále si však môžete zvoliť mobil s rozšíriteľným úložným slotom pre SD kartu.

6. Fotoaparát

Väčšina smartfónov je štandardne vybavená vysokokvalitným fotoaparátom, ktorý vám bude vyhovovať na väčšinu úloh. Ak vaši zamestnanci používajú fotoaparáty na základné úlohy, ako je fotografovanie nejakých dokumentov alebo krokov pri výrobnom procese, postačia modely so štandardnými fotoaparátmi.

Niektoré smartfóny majú profesionálne fotoaparáty, ktoré však nie sú potrebné, ak práca
nevyžaduje fotografie vo vysokom rozlíšení. Na druhej strane, kvalitný fotoaparát môže
zaznamenať kvalitné videá a fotografie, ktoré môžete ihneď zdieľať na firemných sociálnych sieťach, čo môže pomôcť vašej firme rásť. Je to tiež efektívny spôsob, ako osloviť svoje publikum.

unsplash.com

7. Náklady

Keď si spočítate všetky náklady, môže vás to od kúpy firemných smartfónov odradiť.
Náklady je však potrebné porovnať s prínosom pre vaše podnikanie. Uistite sa, že vaša
firma má operátora, ktorý vyhovuje jej potrebám.

Náklady na obstaranie nových firemných smartfónov zahŕňajú:

● Cenu mobilných telefónov.
● Mesačné poplatky za telekomunikačné služby.
● Náklady na prípadné dodatočné poplatky.
● Náklady za servis a opravy.

Tip: Nezabudnite si na mobil namontovať ochranné tvrdené sklo.

8. Android vs. iOS

V skutočnosti je vo svete smartfónov viac ako iba iOS a Android. My sme sa však zamerali
na tieto dve platformy, pretože sú najviac používané.
iOS je operačný systém spoločnosti Apple, ktorý beží na zariadeniach iPhone a iPad. V
prípade iPadu je známy ako „iPadOS“. Android je mobilný operačný systém spoločnosti Google a funguje na veľkom množstve smartfónov. Dodáva sa v štandardnej verzii, avšak niektoré spoločnosti, ako napríklad Samsung, využili open source architektúru Androidu na vytvorenie vlastnej prispôsobenej verzie operačného systému.

www.pexels.com

Výhody systému iOS:

● Jednoduchá obsluha: Nastavenie a správa iOS zariadení je jednoduchá vďaka niekoľkým nástrojom od Apple.
● Bezpečné: iOS je známy ako „uzavretý“ systém s aplikáciami, ktoré sa do App Store dostanú až po dôkladnom testovaní spoločnosťou Apple. Nie je možné zasahovať ani do samotného operačného systému.

Nevýhody iOS:

● Menej možností hardvéru: iOS bude fungovať iba na zariadeniach iPhone a iPad, čo obmedzuje výber hardvéru. Zariadenia Apple sú zvyčajne drahšie.
● Bez možnosti prispôsobenia: Tým, že je operačný systém uzavretý, nie je možné upraviť ho pre firemné potreby.

Výhody Androidu:

● Rôzne zariadenia: Android funguje na stovkách rôznych telefónov od lacných
modelov po špičkové smartfóny.
● Flexibilita: Android nie je uzavretý operačný systém, a preto sa dá rôznymi spôsobmi
prispôsobiť.
● Skvelé prepojenie so službami Google: Gmail, Dokumenty Google a Mapy Google sú
len niektoré zo služieb, ktoré fungujú so systémom Android a vyžadujú si minimálne
nastavenie.

Nevýhody Androidu:

● Zraniteľnosť: Android nie je až tak veľmi chránený pred hackermi a vírusmi.
● Nie vždy intuitívne: V závislosti od nainštalovanej verzie sa aj skúsení užívatelia
musia učiť nové veci.

Všetky tieto výhody a nevýhody by ste mali zvážiť. Preto je dobré porozprávať sa so zamestnancami a spýtať sa na ich skúsenosti s jedným aj druhým operačným systémom.
Nechcete predsa, aby vaši zamestnanci strávili ďalšie hodiny pri pracovnom stole, len aby
prišli na to, ako mobil nastaviť a používať.

Tip: Viete, ako na zdravé sedenie pri práci?

9. Aplikačné nástroje

Určite existuje niekoľko aplikácií, ktoré už sú súčasťou fungovania vašej firmy. Obchodný
softvér a ďalšie praktické nástroje sa na mobilných zariadeniach používajú veľmi
jednoducho. Avšak niektoré aplikácie nemusia fungovať na všetkých mobilných telefónoch.

Telefón s Androidom napríklad nemusí fungovať s aplikáciou, ktorá je dostupná iba cez App
Store, a naopak. Možno budete musieť vykonať úpravy vo svojich obchodných procesoch.
Našťastie, najnovšie aplikácie sú dnes kompatibilné z rôznymi operačnými systémami.

Čo by vás mohlo zaujímať? Napríklad kancelársky balík Microsoft, rôzne sledovače výdavkov, fakturačné aplikácie, aplikácie na sociálne siete a streamovanie na sociálnych sieťach, organizácia pracovného času a pod.

https://unsplash.com/

10. Mobilní operátori

S rozhodnutím, ktorého operátora si vyberiete, vám pomôže prieskum, ktorý ste si urobili na začiatku. Elektronické faktúry vám odhalia počet pretelefonovaných minút, spotrebovaných dát a odoslaných SMS. Na základe tohto si vyberte program, ktorý vám najviac vyhovuje. Prípadne si môžete kúpiť dual SIM telefón a súčasne používať dve SIM karty od rôznych operátorov.

Veľmi dôležité je aj pokrytie. Ak vaša spoločnosť sídli vo veľkom meste, túto problematiku
nemusíte riešiť. V malých mestách alebo na vidieku je pokrytie oveľa slabšie a nestabilné. Ak vaši zamestnanci potrebujú komunikovať s partnermi a zákazníkmi kedykoľvek a kdekoľvek, dôležitá je aj mapa pokrytia.

Tak, ako vás reprezentuje dress code vašich zamestnancov, aj schopnosť komunikovať a riešiť problémy za pochodu povie veľa o kvalitách a vybavenosti vašej firmy.

Tip: Viete, aké oblečenie by ste si nemali obliekať do práce?

Zaujímať by vás mal aj typ signálu. Pomalý Edge, rýchlejšie 3G alebo rýchle 4G? A možno
5G? To sa vám oplatí sledovať najmä vtedy, ak chcete používať mobilný internet.

11. Zabezpečenie

Nie je nič nezvyčajné, že firemné zariadenia sa používajú aj na súkromné účely. A takto by to bolo aj so smartfónmi. Z toho vyplýva, že používanie firemných zariadení na osobné účely zvyšuje riziko, najmä, ak sa tieto zariadenia používajú mimo firemnej siete, a teda rôzne ochranné a bezpečnostné technológie sa nedajú uplatniť.

Preto je potrebné riešiť zabezpečenie priamo na úrovni každého koncového zariadenia, aby bola zaistená adekvátna úroveň ochrany. Základom je antimalware nástroj s centrálnou správou.

Zamerať by ste sa mali aj na sortovanie firemných dát a dokumentov od súkromných. A v
neposlednom rade je silné heslo, ktoré by malo pozostávať z identifikácie užívateľa a niektorého z biometrických prvkov, ako je odtlačok prsta alebo rozpoznanie tváre.

Na záver

Odpovede na zásadné otázky už máte. Pomohli? Tu je potrebné si uvedomiť, že takéto
rozhodnutie nemusí ležať iba na vašich pleciach. Ak ste si nie istí, obráťte sa na odborníkov.
Správny telefón pre vašu firmu by mal zodpovedať vašim potrebám a, samozrejme,
rozpočtu. Neexistuje žiadna správna alebo nesprávna možnosť, ale stojí za to, nájsť si čas, aby ste našli to najlepšie rozhodnutie. Správny smartfón môže zlepšiť konektivitu, flexibilitu vašej firmy a tiež značne zjednodušiť moderné podnikanie.

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Obrázky: www.freepik.com

žiadne príspevky na zobrazenie