1. Čas pre vašu tvár plynie rýchlejšie ako pre vaše nohy
Je to tak za predpokladu, že stojíte. Einsteinova teória relativity diktuje, že čím bližšie ste k stredu Zeme, tým plynie čas pomalšie – a to sa skutočne aj potvrdilo sériou meraní. Na vrchole Mount Everestu by bol rok asi o 15 mikrosekúnd kratší ako na hladine mora.
2. Sekunda nie je to, čo si myslíte, že je
Vedecky nie je definovaný ako 1/60 minúty, ale ako „trvanie 9 192 631 770 periód žiarenia zodpovedajúceho prechodu medzi dvoma hyperjemnými hladinami základného stavu atómu cézia 133“.
3. To, čo si predstavíte ako deň – ako dlho trvá, kým sa Zem otočí – nie je 24 hodín
Je to 23 hodín, 56 minút a 4,2 sekundy. Je to 24 hodín od východu do ďalšieho východu slnka, pretože Zem sa každým dňom pohybuje ďalej na svojej obežnej dráhe okolo Slnka – a zmena jej polohy deň mierne predĺži.
4. Keď žili dinosaury, rok trval 370 dní
Rotácia Zeme sa spomaľuje, pretože gravitácia Mesiaca pôsobí ako brzda, takže dni sa predlžujú, zhruba o 1,7 milisekundy za storočie.
5. Najmenšou štandardnou vedeckou mierou času je „Planckov čas“
Trvá to asi päťstopäťdesiattisíc biliónov biliónov biliónov biliónov Planckových časov, než raz rýchlo mrknete.
6. Deň na Merkúre trvá dlhšie ako rok na Merkúre
Merkúr sa otáča okolo Slnka veľmi rýchlo, ale okolo svoj osi sa otáča veľmi pomaly. Jeden “deň” na Merkúre (od východu do ďalšieho východu slnka) je dlhší ako jeden rok na Merkúre (jedna obežná dráha okolo Slnka). Rok na Merkúre trvá 87,97 pozemských dní, je to čas, kedy Merkúr raz obehne okolo Slnka.
7. Pokiaľ ide o fyziku, neexistuje nič také ako „teraz“
Priestor a čas sú plynulé, ovplyvňuje ich gravitácia a vaša rýchlosť. Einstein to vyjadril takto: „Pre nás fyzikov je rozdiel medzi minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou iba ilúziou, nech je akokoľvek trvalý.“
8. Pretože svetlu trvá určitý čas, kým sa k nám dostane, všetko, čo vidíme, je v minulosti
Slnko, ktoré vidíte z okna, je staré 8 minút a 20 sekúnd. Svetlo z našej najbližšej hviezdy Proxima Centauri má 4 roky.
9. Nové skúsenosti sa skutočne zdajú byť v pamäti dlhšie ako tie známe
Hovorí sa tomu „zvláštny efekt“ a preto sa zdá, že čas s pribúdajúcim vekom plynie rýchlejšie – pretože vám je známych viac vecí. Ďalší fakt je ten, že keď ste mali napríklad 5 rokov a boli ste dieťa, jeden rok tvoril až 20% celého vášho života, ale keď máte 50 rokov, 1 rok je pre vás len 2%.
10. Čas plynie pomalšie, čím rýchlejšie sa pohybujete
Ak by ste k hviezde Sirius leteli 99% rýchlosti svetla a potom by ste leteli späť, ľudia, ktorých by ste zanechali na Zemi, by zostarli viac ako 17 rokov. A vy by ste mali len o cca dva a pol roka viac.
11. Vesmír je starý 13,8 miliardy rokov, plus mínus
Ak by sme to skomprimovali do roka – pričom Veľký tresk by sa odohral 1. januára 00:00:01, a súčasný čas by bol posledná sekunda 31. decembra (polnoc). Potom by sa prvé dinosaury objavili 24. decembra a boli zničené 29. decembra. Moderní ľudia by sa objavili 31.12. o 23:54. Krištof Kolumbus by sa plavil cez Atlantik jednu sekundu pred polnocou, v ten istý deň o 23:59.
12. Najpresnejšie hodiny
Najpresnejšie hodiny, aké boli kedy postavené, sú stronciové hodiny, ktoré majú presnosť na sekundu viac ako 15 miliárd rokov.
13. Najstarší známy objekt vo vesmíre
Najstarším známym objektom vo vesmíre je galaxia s názvom z8_GND_5296. Je starý 13,1 miliardy rokov – len asi o 700 miliónov rokov mladší ako vesmír.
14. Najstarší známy predmet na Zemi
Je 4,4 miliardy rokov starý kryštál, zirkón, ktorý bol nájdený v Jack Hills v západnej Austrálii. Je len o 160 miliónov rokov mladší ako samotná Zem.
15. Dôvod, prečo sa hodiny ukazujú v rovnakých časoch v celej krajine, je ten, že uľahčuje jazdu cestovných poriadkov vlakov
Do 19. storočia mestá nastavovali hodiny okolo poludnia miestneho času, takže hodiny v Bristole by boli o 11 minút pozadu za Londýnom. To znamenalo, že ľuďom stále chýbali vlaky, a preto železničné spoločnosti začali používať štandardný britský čas v Londýne, počínajúc Veľkou západnou železnicou v roku 1840.
16. Čas sa môže zastaviť
Vzdialené galaxie sa pohybujú rýchlejšie ako okolité, čo naznačuje, že vesmír sa pri expanzii zrýchľuje. Obvyklá teória, ktorá vysvetľuje, že je to záhadná sila vo vesmíre známa ako „temná energia“. Španielsky fyzik však navrhol alternatívnu možnosť, že vzdialenejšie staršie galaxie sa pohybujú rýchlejšie, pretože v minulosti bol čas rýchlejší. Ak má pravdu, o niekoľko miliárd rokov „všetko bude zmrazené, ako momentka jedného okamihu, navždy“.
17. Budúci týždeň budú vaše hodinky pomašie o jednu sekundu
Skutočnosť, že rotácia Zeme sa spomaľuje, a preto sa dni predlžujú, znamená, že náš 24-hodinový deň je veľmi mierne napnutý. Medzinárodná služba rotácie Zeme, orgán, ktorý reguluje astronomický čas, musí často pridať k hodinám sekundu – nazývanú „skoková sekunda“ -, aby to bolo pravidelné.
Foto: pixabay.com