5 krajín, ktoré najviac znečisťujú planétu

0
5 krajín, ktoré najviac znečisťujú planétu

Veľký stavebný boom, rýchla industrializácia, rozvoj infraštruktúry, ťažba nerastných surovín. To všetko urobilo z vybraných štátov popredné svetové veľmoci s obrovským globálnym vplyvom. S ekonomickým rastom však rástla aj miera znečistenia životného prostredia, ktorá z nich urobila najväčších znečisťovateľov planéty. 

Zoznam krajín, ktoré sa najväčšou mierou podieľajú na znečisťovaní planéty, sa už pár rokov výraznejšie nemení. K najväčším znečisťovateľom už tradične patria najsilnejšie a najbohatšie mocnosti sveta. Planéte dávajú zabrať napriek tomu, že väčšina z nich sa do ťažby, výroby či výstavby snaží aplikovať najnovšie ekologické riešenia a tým prispieť k znižovaniu dopadov svojej hospodárskej činnosti na Zem.

Foto: www.pixabay.com

Čína

Čína má všetky predpoklady k tomu, aby bola lídrom rebríčka najväčších znečisťovateľov planéty. Ako najľudnatejšia krajina sveta so silným industriálnym charakterom sa vysokej miere znečisťovania vyhnúť nemôže. K alarmujúcim environmentálnym dopadom prispieva aj vysoký podiel uhoľných elektrární či množstvo starých tovární, ktoré nespĺňajú súčasné štandardy na ekologickejšiu prevádzku. Výsledkom toho je vyše 29 % podiel z celkového celosvetového objemu vyprodukovaných emisií.

USA

Silný ekonomický vplyv ťažobných spoločností spojený s prevádzkou mnohých elektrární má za následok, že USA vyprodukuje ročne okolo 5 mil. ton CO², čo je zhruba o polovicu menej ako v Číne. V prepočte na 1 obyvateľa sa jedná o najväčšieho producenta emisií na svete. Ich celkový objem nezvyšuje iba ťažobný a energetický sektor. Pod vysoký podiel sa podpisuje aj neutíchajúci stavebný boom v amerických veľkomestách.

India

Bronzový stupienok v rebríčku najväčších znečisťovateľov planéty z hľadiska objemu emisií si dlhodobo stráži India. Jej ročná produkcia emisií dosahovala v posledných rokoch viac ako 2 mil. ton CO², vďaka čomu si z celosvetového objemu uchmatla až viac ako 6 % podiel. Za vysokou mierou znečistenia nie sú iba emisie z priemyselnej výroby. Dlhodobým problémom je aj vypaľovanie pôdy po zbere úrody, ktorá je týmto drastickým spôsobom pripravovaná na novú sezónu. Znižovaniu miery znečistenia nepomáhajú ani cesty preplnené starými autami.

Rusko

Ročný objem emisií vyprodukovaných Ruskom atakoval hranicu 2 mil. ton CO² už v roku 2019. Podľa viacerých štúdií ide z hľadiska podielu vyprodukovaných emisií o najväčšieho znečisťovateľa v Európe. Podľa údajov Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA) dosahoval vlaňajší podiel ruských emisií z celosvetového objemu 4,8 %. Pod tento výsledok sa výraznou mierou podpisuje plynárenský gigant Gazprom, ktorý patrí medzi 10 svetových spoločností s najväčšími negatívnymi dopadmi na životné prostredie.

Japonsko

Krajina vychádzajúceho slnka bola vlani poslednou z pätice krajín, ktoré ročne vyprodukujú viac ako 1 mil. ton CO². Tamojšie vedenie už dávnejšie avizovalo záujem znižovať objem emisií, no ten v roku 2020 naďalej dosahoval viac ako 3 % podiel z celosvetového objemu. Japonsko ale vytrvalo pracuje na revitalizácii priemyselnej výroby a na postupnom zvyšovaní podielu energie z obnoviteľných zdrojov.

Foto: www.pixabay.com

Obrovské množstvo emisií neprodukuje iba pätica vyššie uvedených krajín. Medzi najväčšími znečisťovateľmi planéty sa nachádza aj NemeckoJužná Kórea, kde sa ročne vyprodukujú desaťtisíce až státisíce ton CO². Do TOP 10 sa dostali aj ropné veľmoci ako Irán či Saudská Arábia. Len tieto 2 štáty dokopy vyprodukujú približne 3,5 % z celkového objemu emisií vo svete. K najväčším znečisťovateľom patrí aj ako celok. Podiel emisií tohto zoskupenia sa vlani pohyboval na úrovni okolo 9,6 %.

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie