Dnes si pripomíname deň stromov, ktorý u nás v Strednej Európe pripadá na 20. októbra. Ochrana lesov je čoraz dôležitejšia, veď trvalý nárast teplôt začíname pociťovať doslova na vlastnej koži. V najhorúcejších letných dňoch sme vyhľadávali košaté koruny stromov a utekali z rozhorúčených chodníkov do lesov, ktoré nám poskytovali vytúženú úľavu – chládok a tieň.
Stromy poskytujú úľavu od tepla nielen nám, ale celej Zemi. Sú našimi spojencami v boji proti zmene klímy, ktorú bez nich nedokážeme skrotiť – každý zasadený strom je v priebehu svojho rastu schopný absorbovať až 2 tony CO 2, ktorý je zodpovedný za globálne otepľovanie. Bohužiaľ, práve v dôsledku globálneho otepľovania a sucha tento rok zhoreli rekordné plochy lesa v Kanade, Rusku a ďalších krajinách.
Je to obrovská škoda, ktorú nedokáže ihneď nahradiť novovysadený les. Chrániť staré lesy je pre záchranu klímy efektívnejšie, ako sadiť nové stromy. Najviac uhlíka totiž zadržiava starý les v pôde. Sadenie nových stromčekov je dôležité, no ešte dôležitejšou je ochrana stromov a lesov, ktoré už máme. Slovensko pritom patrí medzi najlesnatejšie krajiny v Európe s 41 % plochy pokrytej lesmi. Mali by sme im venovať špeciálnu pozornosť a zachovať tieto vzácne ekosystémy, ktoré sú najúčinnejšie v boji s klimatickou zmenou.
Nie každý z nás má však priestor a čas na aktivizmus v teréne. Nie sme ale ani bezmocní, naše spotrebiteľské správanie môže veľa ovplyvniť. Tu je 5 tipov, ako môžeme chrániť stromy a prispievať k záchrane klímy bez väčšej námahy z pohodlia domova:
1) Zmeňte svoje spotrebiteľské návyky – kupujte veci z druhej ruky
V dnešnej dobe sa otvára čoraz viac možností na nákup rôznych tovarov z druhej ruky, a to pohodlne a bezpečne. Oblečenie, knihy, či elektronika sa dajú predať aj kúpiť jednoducho v mobilnom telefóne. Kúpou produktov z druhej ruky prispievame k zníženiu dopytu po novom tovare a znižujeme spotrebu surovín, s ktorými je spojené odlesňovanie a produkcia CO2. Takéto spotrebiteľské rozhodnutie môže mať veľký dopad na prírodu.
Spoločnosť Swappie, ktorá sa venuje výkupu a predaju repasovaných smartfónov,
vypočítala, že pokiaľ sa predĺži život smartfónu o 2 roky, ušetria sa tým 2 tony emisií.
Zodpovedajúci prínos má život jedného vysadeného stromu počas 10 rokov. Kúpa
sofistikovaných vecí z druhej ruky pritom nemusí byť rizikom pre spotrebiteľa – spoločnosť Swappie repasuje telefóny v 52 krokoch, čo zaisťuje ich kvalitu. Preto kupujúcim môže garantovať vrátenie peňazí bez udania dôvodu do 14 dní a navyše aj 12-mesačnú záruku.
2) Nekupujte výrobky s palmovým olejom
Palmový olej sa nachádza v mnohých potravinách, kozmetike a čistiacich prostriedkoch. Jeho masívna produkcia vedie k odlesňovaniu v oblastiach, kde rastú dôležité tropické lesy. Prestaňte kupovať výrobky obsahujúce palmový olej a podporujte alternatívy, ktoré nepoškodzujú najvzácnejšie lesy planéty.
3) Opatrne s papierom
Pre výrobu jednej tony obyčajného papiera je potrebných až 17 dospelých stromov. Preto papierom šetrite – preferujte digitálne noviny, inzerujte digitálne, neprijímajte v schránke papierové letáky, a keď už musíte niečo vytlačiť, používajte obojstrannú tlač alebo vytlačte viac strán na jeden (recyklovaný) hárok papiera. Použitý papier vždy zrecyklujte a uprednostnite kúpu výrobkov z recyklovaného materiálu. Znižujete tým tlak na lesy a šetríte prírodné zdroje.
Pozrite si aj článok o tom, ako fungovať bez papiera
4) Uprednostnite výrobky z dreva s označením FSC
Značka FSC (Forest Stewardship Council) zaručuje, že na výrobu produktov bolo použité drevo, ktoré nebolo vyťažené nelegálne a ktoré pochádza zo zodpovedne
obhospodarovaných lesov. Hospodárenie v lesoch podľa princípov FSC musí byť trvalo
udržateľné nielen z hľadiska environmentálneho, ale aj ekonomického a sociálneho.
V lesoch nesmie dochádzať k nadmernej ťažbe, vzácne lesy, ako napr. pralesy musia byť chránené, nesmie dochádzať k znehodnoteniu vzácnych území, ale ani vody, pôdy či iných environmentálnych hodnôt.
5) Zastavte prokrastináciu aj globálne otepľovanie – používajte aplikáciu Forest
Aplikácia Forest je nástrojom na zlepšenie produktivity a zároveň pomáha lesom. Môžete si v nej nastaviť čas, počas ktorého sa budete sústrediť na prácu. Počas tejto doby sa virtuálny strom v aplikácii začne rozrastať. Ak vydržíte pracovať a nevezmete telefón do ruky, strom vyrastie a aplikácia Forest za vás v spolupráci s Trees for Future vysadí skutočný strom. Porazíte tak naraz prokrastináciu aj globálne otepľovanie.
Na zastavenie globálneho otepľovania budeme musieť urobiť ťažké rozhodnutia s
celospoločenským dopadom. No záleží na každom z nás. Každý krok k ochrane lesov je krokom k zachovaniu našej planéty.