5 najväčších výčitiek, ktoré ľudia priznávajú po rozchode, podľa terapeutov

0
5 najväčších výčitiek, ktoré ľudia priznávajú po rozchode, podľa terapeutov
freepik.com

Pri spätnej reflexii vášho vzťahu si možno budete priať, aby ste niektoré veci na začiatku chodenia alebo počas neho urobili inak.

Väčšina ľudí počas svojho života zažije niekedy zlomené srdce. Niekedy rozchod vnímame ako správne rozhodnutie, ale inokedy si prajeme niektoré veci vrátiť späť alebo urobiť inak. Môže byť ťažké rozpoznať, aké chyby robíte, keď tu situáciu práve prežívate.

Aby sme vám pomohli vyhnúť sa niektorým problémom, porozprávali sme sa s terapeutmi a odborníkmi na vzťahy. Skúsili sme odhaliť najčastejšie výčitky, ktoré majú ľudia po rozchode.

1. Neriešenie varovných signálov hneď na začiatku

Keď ste na začiatku vzťahu, môžete byť v pokušení nevšímať si určité problémy. Môžete však ľutovať, že ste niektoré z týchto vecí nechali len tak bez povšimnutia. Najmä ak sa nakoniec stanú hlavnými faktormi, ktoré prispievajú k ukončeniu vzťahu.

David Tzall, PsyD, licencovaný psychológ, hovorí, že po rozchode si ľudia často želajú, aby sa nevyhýbali riešeniu týchto problémov so svojím partnerom hneď na začiatku.

„Ignorovanie problémov alebo varovania vo vzťahu môže spôsobiť ich eskaláciu a oveľa ťažšie je ich vyriešiť,“ vysvetľuje Tzall. „Niektorí ľudia ľutujú, že sa týmito problémami nezaoberali skôr, pretože si možno uvedomia, že ak áno, vzťah by mohol mať väčšiu šancu na prežitie.“

2. Nechať dominovať svoje ego

V každom vzťahu sa vyskytnú chvíle, kedy sa musíte so svojou polovičkou stretnúť na polceste a urobiť kompromis. Niektorí ľudia sú však ochotní urobiť to až po rozchode.

Kerry Lauders, odborník na duševné zdravie v Anonymných startupoch, hovorí, že mnohí ľudia si často želajú, aby sa nenechali prevalcovať svojím egom, keď sa ich vzťah skončí.

„Niektorí ľudia ľutujú, že dovolili svojej pýche alebo egu, aby im zabránili ospravedlniť sa, urobiť kompromisy alebo prejaviť zraniteľnosť, čo mohlo vzťahu pomôcť,“ hovorí.

Prečítajte si: 7 otázok, ktoré vám položí partner, keď sa s vami chce rozísť

3. Neschopnosť stanoviť hranice

Hranice sú dôležité v každom vzťahu, ale niektorí ľudia ich nedokážu stanoviť skôr, ako sa hranice prekročia. To môže viesť k veľkým problémom a v konečnom dôsledku k zániku vzťahu, tvrdí Lee Phillips, LCSW, psychoterapeut a certifikovaný párový terapeut.

„Ľudia môžu cítiť ľútosť, pretože si od začiatku a počas celého vzťahu nestanovili jasné hranice toho, čo potrebovali,“ hovorí. „Preto môže mať osoba pocit, že sa stratila vo svojom bývalom partnerovi a to viedlo k nedostatku starostlivosti o seba.“

Phillips radí všetkým párom, aby si na začiatku intímneho vzťahu a počas neho stanovili osobné hranice.

„Uprednostňujte svoje vlastné potreby a hodnoty a stanovte si hranice tak, že budete trénovať hovoriť nie,“ navrhuje Phillips. „Opýtajte sa sami seba: ‚Aké sú moje osobné ciele a hodnoty vo vzťahu? Chcem tráviť viac času so svojimi priateľmi a/alebo rodinou?‘ Povedzte to svojmu partnerovi vopred. Čím viac si budete pripomínať svoje hodnoty a plány, tým je pravdepodobnejšie, že ich uprednostníte vo svojej rutine.“

4. Nekomunikujú efektívne

Dobrá komunikácia je pre každý zdravý vzťah nevyhnutná. Nancy Landrum, MA, autorka a vzťahová koučka, hovorí, že mnohí klienti k nej prichádzajú, aby prebrali komunikačné problémy, ktoré mali s partnermi v minulosti.

„Niekoľkokrát som počula ľudí ľutovať: „Keby sme sa s partnerom naučili tieto spôsoby komunikácie s rešpektom, nerozišli by sme sa,“ hovorí Landrum. „Treba sa naučiť, ako komunikovať rešpektujúcim jazykom a ako zvládať silné emócie, ako je strach, bolesť a hnev. Sú to nevyhnutné zručnosti pre akýkoľvek vzťah, ktorý chcete, aby vydržal.“

5. Ukončenie vzťahu v nesprávny čas

Aj keď existuje veľa chýb, ktoré si ľudia želajú, aby ich vo vzťahu neurobili, niekedy pociťujú najväčšiu ľútosť z toho, ako to skončilo. Lauders hovorí, že zisťuje, že ľudia si často želajú, aby svoj vzťah ukončili skôr, ako to v skutočnosti urobili.

„Niektorí ľudia môžu ľutovať, že zostali vo vzťahu dlhšie, ako by mali. A môžu mať pocit, že stratili čas niečím, čo nevyšlo,“ vysvetľuje.

Ale môže to ísť aj inak. Ľudia tiež bežne ľutujú „príliš rýchle ukončenie vzťahu v reaktívnom momente,“ tvrdí terapeutka Jennifer Kelman.

„Toto sa stáva, keď sa vo vzťahu veľa bojuje a jeden ‚rozhodí rukami‘ a povie, že skončil,“ hovorí. „Veci nemusia byť premyslené a tento náhly koniec môže v človeku zanechať pocit osamelosti, ľútosti a pocitu, že urobil chybu.“

Aby sa predišlo tejto ľútosti, Kelman radí ľuďom, aby nerobili veľké rozhodnutia uprostred emocionálneho momentu. „Niekedy môže hlboký nádych a pauza pomôcť človeku zostať v pokoji bez toho, aby sa rýchlo rozhodol veci ukončiť,“ hovorí.

Zdroj: Kali Coleman, https://bestlifeonline.com/biggest-breakup-regrets-news/

žiadne príspevky na zobrazenie