5 tipov, ako byť akčnejšia vďaka strave

0
5 tipov, ako byť akčnejšia vďaka strave
pixabay.com

Prečo máme málo energie?

Február je mesiac, ktorý nemá zrovna veľa ľudí v láske. Obzvlášť ten tohtoročný. Či už je na vine neprívetivé počasie, neustále negatívne správy, obmedzený pohyb či možnosti socializácie – naša nálada a s ňou aj energia sú na nebezpečne nízkych hodnotách.

Ako to napraviť?

Našťastie aj v takejto situácii existuje niečo, čo dokáže pozitívne ovplyvniť každý náš deň, našu energiu, náladu, schopnosť sústrediť sa, ba dokonca aj zdravie.

Áno, je to strava.

Naše stravovanie dokáže robiť niekedy doslova zázraky. Chcete byť akčnejšie? Zmeňte stravu. Zlá nálada? Pomôže strava. Potrebujete sa lepšie sústrediť? Upravte svoj jedálniček. Ako? To vám teraz prezradíme. Týchto niekoľko tipov navyše neplatí len počas februára, ale môžete ich využiť kedykoľvek počas roka.

1.      Polievka ako raňajky

Nie náhodou tvoria polievky základ raňajok v mnohých ázijských krajinách. Zdravé polievky dodávajú ľahko stráviteľné živiny, zasýtia a zároveň obsahujú len zlomok kalórií ako pevná strava s rovnakým objemom. V studenom počasí môžu navyše skvele zahriať a naštartovať organizmus rovnako dobre ako káva.

A že to je nezvyk? Nevadí. Vaša odvaha bude odmenená lepšou náladou i zdravším organizmom. Polievky si navyše môžete pripraviť aj dopredu. Razom z nich budú obľúbené raňajky, ktoré ešte aj šetria čas.

2.      Stravu si rozdeľte na celý deň

To, ako sa po jedle cítite, ovplyvňujú najmä dva faktory. Prvým je pomer rýchlych a pomalých cukrov, ktoré ste v strave prijali. Ak sa “napcháte” rýchlymi sacharidmi, po prudkom vzostupe energie príde strmý pád. Výsledkom je potom pocit únavy a tzv. „kríza“.

Vašu produktivitu počas dňa však ovplyvňuje aj celkové množstvo stravy, ktorú prijmete s každým jedlom. Povedzme, že jete 1 až 3 jedlá denne. Zrejme teda veľmi dobre poznáte vlčí hlad, ktorý sa dostaví pred každým jedlom a ktorý je často neznesiteľný.

Rovnako tak určite poznáte aj pocit, keď po obrovskom obede (pretože vás poháňal vlčí hlad) nie ste schopné ešte 2 hodiny normálne fungovať. Prečo? Pretože žalúdok je plný a organizmus je jednoducho príliš zamestnaný trávením. Skúste si preto radšej rozdeliť svoju stravu na viacero častí. Vyhnete sa vlčiemu hladu a zároveň nebudete myslieť na jedlo ani okamžite po obede.

3.      Doplňte železo a využite superpotraviny

Železo sa stará o prísun kyslíka do našich buniek. Ak ho má telo nedostatok, bunky nemôžu efektívne fungovať, čo sa prejaví únavou či malátnosťou. Železo je navyše veľmi dôležité aj pre správnu funkciu imunity – zanedbanie jeho dostatočného prísunu tak dokáže telu a vašej energii naozaj uškodiť. Ak si chcete doplniť železo, odporúčame konzumovať napríklad špenát, strukoviny, vajíčka či horkú čokoládu.

Superpotraviny sú pre mnohých len prehnaným trendom nehodným pozornosti, ktorá sa mu dostáva. Podľa nás by však bola škoda nevyužiť ich skvelé nutričné hodnoty. Chia, konopné či ľanové semienka sú bohaté na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, železo a draslík.

Vďaka tomu napomáhajú správnemu fungovaniu kognitívnych funkcií či udržiavaniu stabilnej hladiny cukru v krvi. Stačí ich pridať do jogurtu, smoothie alebo domecej granoly, prípadne využiť pri pečení.

4.      Odmeňte sa, ale kontrolovane

Strava je samozrejme nielen zdrojom energie, ale aj potešenia. Dôležité však je, mať aj toto potešenie pod dohľadom. Ak sa nechcete úplne vzdať napríklad sladkostí, skúste urobiť niečo takéto: za produktívny deň v práci si ako odmenu doprajete pásik horkej čokolády alebo šálku kávy poobede. Veľmi dôležité je pritom stanoviť si presné a primerané množstvo – budete motivované a zároveň bude vaše snackovanie (či príjem kofeínu) pod kontrolou.

5.      Zmeňte nielen svoju stravu, ale aj pohľad na ňu

Jedlo je výborný sluha, ale zlý pán. Nepozerajte sa preto naňho ako na útechu ani ako na problém. Strava môže byť užitočným nástrojom, ktorý vás bude motivovať a zároveň vám pomôže byť produktívnejšími a akčnejšími.

Ako?

Doprajte jej pozornosť, ktorú si zaslúži. Pri obede nepracujte, ale vychutnávajte. Pri raňajkách nemyslite na prácu a starosti, ale na to, akú skvelú kávu alebo čaj ste si pripravili. Neriešte stravu ako poslednú a najmenej dôležitú – naplánujte si ju a pripravte dopredu. Nebojte sa skúšať nové recepty a kombinácie – aj zdravý šalát môže mať milión rôznych podôb a chutí.

Máte iné priority ako varenie či jednoducho nemáte čas? Nevadí. Existuje množstvo spôsobov, ako vyriešiť aj tento problém. Stačí si vybrať také zdravé stravovanie, ktoré vám bude chutiť a ušetrí aj váš čas.

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie