5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o neviditeľnej práci

0
5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o neviditeľnej práci
freepik.com

Spôsob, akým si páry rozdeľujú prácu doma, ako sú domáce práce a starostlivosť o deti, môže ovplyvniť ich zdravie. Magazín optum.com vyspovedal Eve Rodsky, autorku Fair Play, aby sme sa dozvedeli viac.

Starostlivosť o domácnosť a výchova detí si vyžaduje prácu. A to, ako túto prácu rozdeľujeme, je odveký problém, pričom väčšinu domácich prác a starostlivosti o deti historicky robia ženy.

Neplatená práca, ktorá je často nepriznaná, ako napríklad pranie, upratovanie a šoférovanie, sa považuje za „neviditeľnú prácu“. Navonok sa tieto veci môžu zdať ako „osobné problémy“ žien. Môžu však vyústiť do syndrómu vyhorenia, úzkosti, depresie a iných chorôb, rovnako ako vyhorenie z práce, ktorú vykonávame mimo domova. To robí z neviditeľnej práce záležitosť verejného zdravia.

Eve Rodsky je podľa New York Times najpredávanejšou autorkou knihy Fair Play. V podcaste Kým sa to neopraví sa podelila o svoj príbeh. Tu je päť dôležitých lekcií, ktoré sme sa naučili.

1. Príliš veľa „neviditeľnej práce“ poškodzuje najmä zdravie žien

Rodsky hovorí: „Neviditeľná práca“ označuje neviditeľnú a neplatenú prácu, ktorá je potrebná na vedenie domácnosti a manažment rodiny. Ženy majú tendenciu prevziať dve tretiny alebo viac tejto práce. A to bez ohľadu na to, či pracujú aj mimo domova.

freepik.com

Pre Fair Play som vytvorila zoznam 100 úloh „neviditeľnej práce“, ktoré sme premenili na karty. Zahŕňa všetko od potravín až po plánovanie nehnuteľností.

Potom sme o tom urobili prieskum. Vzorku žien sme sledovali 10 rokov. Mali sme 200 žien, ktoré držali 67 alebo viac týchto kariet, popri zamestnaní na plný úväzok. Po 10 rokoch sa každá jedna z nich liečila na chorobu zo stresu.

Takže so ženami sa niečo deje, keď majú všetku túto neplatenú prácu a k tomu prácu na plný úväzok. Je toho príliš veľa. A to vedie k problémom, ako je vypadávanie vlasov, problémy so štítnou žľazou, nespavosť a poruchy spánku.

U žien je dvakrát vyššia pravdepodobnosť diagnostikovania úzkostnej poruchy ako u mužov.

Ešte horšie boli na tom ľudia, ktorí mi povedali, že ich nikto nelieči. Samoliečili sa vecami ako alkohol alebo drogy. Snažili sa otupieť voči svojim opatrovateľským povinnostiam.

2. Byť opatrovateľom detí je dôležité pre zdravie mužov

Muži môžu v skutočnosti profitovať z toho, že sa viac zapájajú do domácich prác. Existuje výskum z Harvardu, ktorý je najdlhšie trvajúcou štúdiou o zdraví mužov. Viac ako 75 rokov sledovali vyše 700 mužov, ktorí začínali ako tínedžeri. Zistilo sa, že najdôležitejšia je kvalita vašich vzťahov. Ak sa pozrieme na kvalitu vzťahov muža vo veku 55 rokov, môžeme predpovedať, či je nažive vo veku 85 rokov.

Keď sa muži starajú o deti a robia domáce práce, sú aktívnejšími rodičmi. To platí aj na iných miestach. Môžu sa napríklad viac zapojiť do starostlivosti o svoje pracovné tímy. Muž môže prijať napríklad také jednoduché úlohy, ako je objednanie narodeninovej torty pre člena svojho tímu, namiesto toho, aby sa spoliehal na to, že to urobí žena.

Takáto starostlivosť vytvára pevnejšie vzťahy. A to je veľmi dôležité pre zdravie mužov.

freepik.com

3. Tieto problémy môžu mať aj páry LGBTQ+

Páry, ktoré sa identifikujú ako LGBTQ+ (lesbičky, gayovia, bisexuáli, transrodové osoby, queer, intersexuáli, asexuáli), majú tendenciu mať lepšiu deľbu práce. Ale stále majú nepomer práce pri rozdielnom príjme. V mojom výskume sa v LGBTQ+ pároch stalo to, že osoba, ktorá zarábala viac peňazí, robila menej domácich prác.

Takže v ich partnerstvách existovali iné predpoklady týkajúce sa finančného kapitálu. „Finančný kapitál“ sa vzťahuje na príjem a iné aktíva. Hovoriť o práci v domácnosti je rovnako dôležité pre páry rovnakého pohlavia.

4. „Fair play“ neznamená rozdelenie práce 50:50

Nie všetky páry sa môžu alebo by sa mali snažiť rozdeliť prácu v domácnosti na polovicu. Fair Play bolo vždy o pocite, nie o presnom pomere 50/50.

V 90. rokoch bol veľký boj za partnerstvá vyvážené v prácach 50/50. Ale ako vôbec viete, čo to znamená? Raz vynesieš odpadky, potom ich vynesiem ja? Za chvíľu by vás z toho bolela hlava.

Namiesto toho je Fair Play o postoji a vlastníctve. Ide o to, aby ste svoj domov považovali za svoju najdôležitejšiu prácu. Či už je to hrať sa na zúbkovú vílu alebo priniesť kvety učiteľke. Musíte to vziať s hrdosťou.

Preto si myslím, že to naozaj nie je o pomere 50/50. Nemôže to tak byť. Niektoré rodiny môžu mať rodičov, ktorí nepracujú a sú doma. A v tom prípade by to mohlo byť skôr rozdelenie 90/10.

Ale aj v tomto nastavení si človek, ktorý „zarába peniaze“, musí uvedomiť, že svoju prácu nemôže robiť bez práce osoby, ktorá je doma. Starostlivosť o deti a domácnosť naozaj nie je práca pre 1 osobu.

Foto: pixabay.com

5. Musíme si vážiť domáce práce a starostlivosť o deti

Váženie si domácich prác a starostlivosti o deti pomáha ženám rovnako ako spoločnosti. Ak by sme si vážili starostlivosť, hádajte, čo by sme mali? Boli by sme krajinou, ktorá má platenú rodičovskú dovolenku. Pomohli by sme rodičom zaplatiť starostlivosť o deti. A ľuďom v odvetví starostlivosti o deti by sme platili životné minimum. Práve teraz môžu psíčkari zarobiť viac peňazí ako ľudia, ktorí sa starajú o naše deti.

Musíme si vážiť držanie dieťaťa za ruku v ambulancii pediatra rovnako ako hodinu strávenú v zasadacej miestnosti. O tom je hnutie Fair Play: oceňovanie neplatenej práce.

Zdroj: https://www.optum.com/en/health-articles/article/healthy-living/5-things-know-about-invisible-labor/

žiadne príspevky na zobrazenie