Roztiahnuté fotky? Preklepy v popise? Realitní experti tvrdia, že si treba dávať pozor na tieto znaky.
Či už hľadáte kúpu domu, alebo si len radi prezeráte fotografie ašpiračných rezidencií, je tu niečo, čo treba povedať o online inzerátoch nehnuteľností. Nie ste zaviazaní maklérovi a môžete ľahko porovnávať ceny a špecifikácie. Ale ako všetko v živote, ani toto nie je systém odolný voči poruchám.
Podvodníci sa dostanú cez trhliny, niektorí agenti sú nečestní a určité vlastnosti nehnuteľnosti sú príliš dobré na to, aby to bola pravda. Aby sme z vás urobili náročnejšieho kupujúceho (alebo kupujúceho), konzultovali sme s realitnými agentmi, aby sme získali ich názor na najväčšie varovné signály o online inzerátoch nehnuteľností. Od zábavných fotografií po gramaticky nesprávne popisy, čítajte ďalej a zistite, na čo by ste si mali dávať pozor.
6. Popis je vágny alebo obsahuje chyby
Sem tam malý preklep je neškodný, ale ak je popis výpisu prešpikovaný chybami alebo obsahuje len pár vágnych viet, majte sa na pozore.
„Môže to naznačovať, že predávajúci zatajuje informácie, nevenuje pozornosť detailom alebo nie je profesionálne zastúpený,“ vysvetľuje Ivan Lobo, realitný konzultant zo spoločnosti Made in CA. “Kvalitný zoznam by mal poskytovať presné informácie o vlastnostiach domu, jeho polohe, histórii a stave.”
Jennifer Patchen, maklérka Opendoor, dodáva, že ak sa popis „zdá nedbalý a nepresný“, mohlo by to poukazovať na to, aký „legitímny bude zvyšok procesu kúpy domu“.
5. Realitný maklér má príliš veľa päťhviezdičkových hodnotení
Jedným zo spôsobov, ako zabezpečiť platnosť online ponuky, je pozrieť sa na hodnotenia a recenzie agenta ponuky. Pred pokračovaním sa však uistite, že majú obe tieto veci.
„Realitná kancelária so stovkami päťhviezdičkových hodnotení, ale bez komentárov, je pre mňa vždy červená vlajka,“ hovorí Rebecca Hidalgo Rains, generálna riaditeľka a vedúca maklérka realitnej firmy Integrity All Stars v Berkshire Hathaway HomeServices vo Phoenixe v Arizone.
Rebecca hovorí, že to môže znamenať, že tieto recenzie zakúpili od outsourcingovej služby. “Skutočné recenzie od realitných kancelárií nebudú mať len päť hviezdičiek, ale budú kombináciou väčšinou dobrých recenzií s niekoľkými kritickými.”
4. Vopred sa od vás žiadajú peniaze
Či už chcete kúpiť alebo prenajať, v podstate neexistujú žiadne okolnosti, za ktorých by ste mali byť požiadaní o platbu vopred.
„Buďte opatrní pri zoznamoch, ktoré požadujú iba hotovosť, vyžadujú si veľké vklady vopred, ponúkajú financovanie predajcom s vysokými úrokovými sadzbami alebo poplatkami,“ varuje Ivan Lobo. “Môžu to byť podvody alebo nátlakové taktiky, ktoré vás prinútia konať unáhlene bez náležitej povinnej starostlivosti.”
Samuel Jung, realitný maklér spoločnosti Century 21 Blue Marlin Pelican, uvádza podvody s prenájmom, ktoré falošne inzerujú fotografie nehnuteľností na prenájom. “Často sa zameriavajú na nič netušiacich nájomníkov tým, že žiadajú o zálohu alebo platby nájomného vopred bez toho, aby poskytli prenájom alebo dokonca prístup k nehnuteľnosti.”
Prečítajte si: Najväčšie chyby pri predaji nehnuteľností
3. Požadovaná cena je podozrivo nízka
Ak sa požadovaná cena zdá byť príliš dobrá na to, aby bola pravdivá, pravdepodobne nie je.
„Mohlo by to signalizovať, že sú potrebné veľké opravy alebo renovácie, alebo že nehnuteľnosť je predmetom predaja nakrátko alebo exekúcie, čo by mohlo spôsobiť právne komplikácie, skryté náklady a dlhé prieťahy,“ poznamenáva Ivan Lobo.
Podobne, ak dom vyzerá dobre udržiavaný, je na dobrom mieste a má primeranú cenu, pravdepodobne sa niečo pokazí, ak sa nepredal tak rýchlo ako porovnateľné nehnuteľnosti v danej oblasti.
“Ak je dom na trhu neočakávane dlho a nemôžete na ňom nájsť nič skutočne zlé… môže to byť vaša červená vlajka,” hovorí Jennifer Patchen.
2. Fotografie sú skreslené
Zo všetkých odborných rád, ktoré sme dostali, bola zďaleka najväčšia červená vlajka táto.
„Stresné, skreslené alebo pixelové snímky môžu byť klamlivé a môžu vmanipulovať kupujúceho, aby si myslel, že dom je lepší tvar, ako v skutočnosti je,“ poznamenáva Jennifer.
Mali by ste byť opatrní aj pri fotografiách z dronov. “Tieto môžu byť často zavádzajúce, ak na fotografiách nie sú zahrnuté hraničné čiary,” upozorňuje Maureen McDermutová, realitná maklérka Sotheby’s International. “Fotografie z dronov sa dajú použiť aj na to, aby pohľad vyzeral oveľa rozsiahlejšie, než v skutočnosti je.”
Maklér Gerard Splendore z Coldwell Banker Warburg dodáva, že by ste sa mali mať na pozore, ak je pohľad cez okno zabielený alebo ukazuje niečo nereálne (povedzme pohľad na koruny stromov z prvého poschodia), pretože to môže znamenať, že fotografie boli upravené.
1. Chýbajú fotografie interiéru
Okrem skúmania samotných fotografií by ste mali venovať pozornosť aj tomu, koľko fotografií je v carouseli. Chýba obývačka? Vidíte len dve z troch spální?
„Ak sa konkrétna oblasť nezobrazuje, zriedka sa náhodne vynechá – veľakrát je eliminovaná zámerne, aby sa skryl nie príliš lákavý priestor,“ hovorí Jennifer Patchen.
Zdroj: bestlifeonline.com, foto: pixabay.com