Katolícka cirkev počas svojej histórie rozpoznala množstvo zázrakov, ktoré sa pripisujú Božiemu zásahu a príhovoru svätých. Tu je šesť slávnych zázrakov uznaných katolíckou cirkvou:
1. Zázrak “tancujúceho” slnka (Fatima, Portugalsko, 1917)
Počas posledného zjavenia Panny Márie trom pastierskym deťom vo Fatime v Portugalsku 13. októbra 1917 došlo k významnej slnečnej udalosti, známej ako zázrak Slnka. Svedkovia uviedli, že videli slnko tancovať, meniť farby a pohybovať sa na oblohe.
2. Zázrak v Lanciane (8. storočie):
Tento eucharistický zázrak zahŕňa premenu chleba a vína na skutočné mäso a krv počas slávenia svätej omše. Zachované relikvie možno aj dnes vidieť v kostole San Francesco v Lanciane v Taliansku.
3. Zázrak Panny Márie Guadalupskej (Mexiko, 1531)
Podľa tradície sa Panna Mária zjavila mexickému roľníkovi menom Juan Diego a zanechala svoj obraz na jeho plášti, známom ako Tilma. Obraz je stále uctievaný v Bazilike Panny Márie Guadalupskej v Mexico City. Neskôr bol vedecky preskúmaný profesormi z univerzity na Floride. V roku 1979 dospela komisa k záveru, že obraz na plášti z roku 1531 nie je možné vedecky vysvetliť.
4. Zázrak liečivých vôd v Lurdách (Francúzsko, 1858)
Panna Mária sa zjavila mladému dievčaťu menom Bernadette Soubirous v Lurdoch vo Francúzsku a nasmerovala ju k prameňu vody, ktorý je dnes známy svojimi liečivými vlastnosťami. Lurdy sa odvtedy stali hlavným pútnickým miestom pre katolíkov, ktorí hľadajú liečenie a duchovnú obnovu.
5. Zázrak krvi sv. Januária (Neapol, Taliansko)
Zaschnutá krv svätého Januária, biskupa a mučeníka, sa každý rok v určitých dátumoch skvapalňuje, keď sa pri špeciálnych obradoch priblíži k jeho relikvii. Tento jav je známy ako „Zázrak krvi“.
6. Zázrak svätého ohňa (kostol Božieho hrobu, Jeruzalem)
Na Bielu sobotu sa údajne spontánne objaví plameň z hrobu Ježiša Krista v kostole Božieho hrobu v Jeruzaleme. Plameň sa považuje za znak Kristovho vzkriesenia.
Iné zázraky
Turínske plátno
Je to relikvia, o ktorej sa traduje, že je plátnom, do kterého bolo po ukrižovaní zahalené telo Ježiša Krista. Na plátne je viditeľný otlačok mužskej postavy. Cirkev netvrdí, že je skutočným plátnom, ktorým bol Ježiš zakrytý, ale považuje ho za pripomienku Kristovho utrpenia. Výskumy poukazujú na mimoriadne zvlášne veci.
Botanické skúmanie peľu a výskytu bylín, ktore sa nachádzaju v okolí Jeruzalema, rany po bičovaní… Vek plátna sa odhadoval na 14. storočie, ale látka, ktorá bola odobratá na výskum, bola vraj neskoršia záplata. Zaujímavé je, že zreteľná podobizeň Ježiša sa objavila až po fotografovaní v roku 1898, a samotného fotografa šokovala. Navyše sa tvár zhoduje s ďalšou relikviou – rúškom, ktoré sa nachádza v katedrále v Oviede.
Zázraky svätých, ktorí majú neporušené telo
Katolícka cirkev uznáva určitých svätých, ktorých telá neprešli po smrti normálnym procesom rozkladu. Tieto telá sa považujú za neporušiteľné a často sa vystavujú na uctievanie. Napríklad sv. Bernadetta alebo sv. Šarbel v Libanone, ktorý navyše roky produkuje zvláštnu tekutinu.
Zázraky plačúcich sôch
Boli zaznamenané prípady, keď sochy svätých alebo Panny Márie „plakali“ slzy, krv alebo olej, čo niektorí katolíci interpretujú ako zázračné znamenia. Napríklad vmalom kostole v japonskej Akite takto plakala a krvácala Panna Mária niekoľko rokov, dokonca ju snímali v televízii.
Zázraky stigmat
O niektorých svätých, ako napríklad sv. František z Assisi a svätý Páter Pio, sa verilo, že zažili stigmy – rany alebo znaky na svojich telách zodpovedajúce Ježišovým ranám pri ukrižovaní. Asi najznámejšou stigmatičkou súčasnosti je Catalina Rivas žijúca v Bolívii. U nej sa stigmata objavujú iba raz do roka na Veľký piatok.
Je dôležité poznamenať, že uznanie zázrakov katolíckou cirkvou zahŕňa prísny proces vyšetrovania a nie všetky nahlásené zázraky dostanú oficiálne uznanie. Tieto uznávané zázraky zohrávajú významnú úlohu vo viere a oddanosti katolíkov na celom svete.